مسیرساز

بازار اشتغال با سند همكاری ایران و چین متحول می شود؟

بازار اشتغال با سند همكاری ایران و چین متحول می شود؟

مسیرساز: یک کارشناس حوزه کار امضای سند همکاری میان ایران و چین را در توسعه و تحول بازار اشتغال، روزآمد کردن بخشهای فنی و رونق صنعت کشور موثر خواند و در پاسخ به چرایی واکنشها نسبت به این توافق، اظهار داشت: ایران کشوری مستعد، با منابع غنی و آینده دار است و ما برای توسعه یافتگی بیشتر به سرمایه گذاری چین و عقد چنین سند همکاری نیاز داشتیم و نمی توانستیم بیشتر از این منتظر غربی ها و اروپایی ها بمانیم.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین و تأثیر آن بر بازار کار و اقتصاد کشور ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: برخلاف انتقادها و واکنشهایی که نسبت به امضای این سند بوجود آمده دیدگاه من نسبت به این سند همکاری مثبت است. ما تابحال حتی یک وجب از خاک کشورمان را به بیگانگان نداده ایم و نظام جمهوری اسلامی اجازه نداده که به استقلال این کشور خدشه ای وارد شود بنابر این نباید قضاوت نادرست نماییم.

وی افزود: در شرایطی که گرفتار تحریم هستیم و ظالمانه ترین فشارها از بیرون به مردم و کشور وارد می شود و غربی ها و اروپایی ها هم حاضر به همکاری با کشورمان و مشارکت در زیرساختهای ایران نیستند، نیازمند تغییر راهبرد در سیاست خارجی هستیم و بر همین مبنا نگاه به شرق و کشورهای دیگر در دستور کار مقامات و مسؤلان کشور قرار گرفته است.

این کارشناس حوزه کار، امضای سند همکاری میان ایران و چین را در توسعه بازار کار و صنعت کشور اثرگذار خواند و اضافه کرد: کشور ما با استعدادها و منابع غنی و جمعیت با فرهنگ و تمدنی کهن است و بدین منظور احتیاج به توسعه دارد ما نمی توانیم منتظر کشورهای اروپایی و غربی باشیم و توسعه یافتگی دلیل اصلی برای عقد سند همکاری با چینی ها است.

وسوسه کشورها از حجم ۵۰۰۰ میلیارد دلاری تجارت چین!

حاج اسماعیلی از چین بعنوان یکی از اقتصادهای برتر دنیا نام برد و افزود: حجم تجارت و واردات و صادرات چین پارسال ۵۰۰۰ میلیارد دلار بوده است و طبعا کشوری با چنین اقتصاد بزرگی هر کشوری را برای همکاری وسوسه می کند. چینی ها طی دهه های گذشته جزو شرکای اول تجاری ما بوده اند و در بخشهای مختلف همچون راه سازی و ساخت و ساز مشارکت داشته اند.

وی اضافه کرد: هم اکنون چینی ها با بیشتر از ۱۵۰ کشور دنیا همکاری دارند و در صنعت نفت و گاز صاحب تکنولوژی و در صنعت برق، راهسازی و ساختمان پیشرو هستند بنابراین با آینده درخشانی که این کشور دارد می تواند در همه بخشهای اقتصاد به ما کمک نماید.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: این حق مردم است که درباره مسایل مهم، قراردادهای همکاری یا ارتباط با کشورهای مختلف و به صورت کلی تصمیماتی که در کشور گرفته می شود مشارکت داده و از نظر آنها به صورت علمی استفاده گردد. بنابراین باید با مردم و جامعه صحبت نماییم و آنها را در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها مشارکت بدهیم.

وی درباره جزئیات و متن سند همکاری اظهار نمود: این سند کلی است و اقدامات جزیی در آن نیامده است؛ به صورت معمول در چنین سندهایی عدد و رقم وجود ندارد بلکه باید برای بخشهای مختلف گروههای متخصص با یکدیگر مذاکره کنند تا بندهای این سند را به شکل تخصصی اجرایی کنند. این سند راه را برای همکاریهای بین ایران و چین هموار کرده ولی به صورت تخصصی برنامه عملیاتی را مشخص نکرده و این وظیفه بعدی مدیران، شرکتها، بخشهای خصوصی و تعاونی است که از ظرفیتهای موجود در این سند استفاده کنند و بازار کار کشور را توسعه دهند.

سرمایه گذاری و انتقال دانش و تکنولوژی حاصل امضای سند

حاج اسماعیلی مبحث انتقال دانش و تکنولوژی در این سند را حایز اهمیت دانست و اضافه کرد: سرمایه گذاری چینی ها در بخشهای مختلف می تواند امید بزرگی را در کشور ایجاد نماید و بنابراین امیدواریم تحولات گسترده ای طی ۵ سال آینده در بخشهای مختلف کشور به وجود آید و با ورود تکنولوژی به کشور، روزآمد کردن بخشهای فنی و تخصصی و تحرک بازار اشتغال را شاهد باشیم.

این کارشناس حوزه کار در انتها خاطرنشان کرد: شخصا به این سند همکاری با دید مثبت نگاه می کنم به شرطی که مدیران کشور هم تلاش کنند اجرای این سند به شکل تخصصی صورت گیرد و اشتغال کشور صدمه نبیند و استفاده از همه ظرفیتهای کشور در این سند مورد توجه قرار گیرد.
1400/01/15
23:55:30
5.0 / 5
994
تگهای خبر: بازار , زیرساخت , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی