مسیرساز
معاون وزیر راه و شهرسازی:

مسكن ملی پیشرفت خوبی دارد

مسكن ملی پیشرفت خوبی دارد

به گزارش مسیرساز معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه متعهد به اجرای ۳۰۰ هزار واحد اقدام ملی در مناطقی بجز بافت فرسوده شدیم و الان ۵۰۴ هزار واحد در حال اجرا داریم اظهار داشت: امکان دارد معدودی از واحدهای اقدام ملی مسکن به علت برخی مشکلات شروع نشده باشد اما طرح در چارچوب کلی، وضعیت مناسبی دارد و در بعضی استانها همچون یزد بزودی افتتاح خواهیم داشت.


محمود محمودزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بالغ بر ۵۰۴ هزار واحد اقدام ملی مسکن شروع شده است و اغلب پروژه ها در حال اجرا است؛ بعضی در مراحل اسکلت و دیوارچینی قرار دارد، برخی در حال آماده سازی زمین و تعدادی هم در مراحل فوندانسیون. اینکه بیان می شود خیلی از پروژه ها هنوز شروع یا حتی جانمایی نشده اطلاعات درستی نیست. امکان دارد تعداد معدودی از پروژه ها به علت برخی مشکلات هنوز شروع نشده باشد اما کلیت طرح در وضعیت مناسبی قرار دارد.
وی ادامه داد: کسانی که برای مسکن ملی ثبت نام کردند دو گروه هستند. برای حدود ۱۳۵ هزار نفر زمین واگذار شده که تحت عنوان گروههای ساخت عمدتا در شهرهای کوچک در حال ساخت هستند که پروژه های آنها بین ۳ تا ۱۰ واحد است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: حدود ۳۲۶ هزار واحد هم در چارچوب ۷۸۰۰ پروژه در سرتاسر کشور تعریف شده که در حال اجرا می باشد. تمام متقاضیانی که پول واریز کرده اند به پروژه وصل شده و معلوم است پروژه شان کجاست. این اطلاعات بجز استان در سامانه ملی هم قابل رصد است. بدین صورت که در نقشه کشور به صورت GIS می توان این طرحها را مشاهده کرد.
محمودزاده با اشاره به اینکه در بعضی استانها مراحل اجرای طرح اقدام ملی مسکن سریعتر پیش می رود اظهار داشت: برخی از پروژه ها در بعضی استانها به مرحله سوم گرفتن اقساط رسیده است و حتی بعضی طرحها همچون استان یزد بزودی افتتاح می شود. کما اینکه از ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد هم حدود سه ماه قبل در سایر مناطق همچون استان کرمان راه اندازی شد. از سوی دیگر استانهایی هستند که با عنایت به مشکلات ابتدایی، به تازگی در حال آماده سازی مقدمات طرح هستند.
وی ضمن اشاره به ۴۰۰ هزار واحد برنامه ریزی شده برای طرح اقدام ملی مسکن تصریح کرد: از ۴۰۰ هزار واحد مقرر است ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده و۳۰۰ هزار واحد در سایر مناطق اجرا شود اما امروز ۵۰۴ هزار واحد با پیشرفت فیزیکی متفاوت در شهرهای مختلف کشور در حال اجرا می باشد. در واقع ۲۰۴ هزار واحد اضافه بر تعهدات خود می سازیم که امکان دارد پروژه هایی که با مشکلاتی روبرو شده در این بخش قرار داشته باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: طرح اقدام ملی مسکن در تمام نقاط کشور از جنوب سیستان و بلوچستان گرفته تا شرق و غرب ایران در حال اجرا می باشد و روزانه پیشرفت می کند. الان بدنه مدیریتی و تخصصی و مهندسین کشور در جریان پروژه ها هستند و به همین نسبت مردم در جریان موضوعات قرارمی گیرند.
محمودزاده خاطرنشان کرد: طرح اقدام ملی مسکن از حدود یک سال و نیم گذشته از صفر شروع شده که همه کارها شامل برنامه ریزی، تأمین زمین، دریافت مصوبات لازم تماما در همین مدت انجام شده است. بنابراین هرچقدر طرح جلو می رود روی غلتک می افتد و مشکلات کمتر می شود. طرح اقدام ملی مسکن بر مبنای شرایط اقتصاد بدون نفت طراحی شده که امکان اجرا وجود داشته باشد. در واقع به امید منابعی که وجود ندارد ننشستیم. در مجموع به نظرم شرایط طرح خوب و قابل قبول است و می توانم بگویم بزودی نمود این پروژه را در شهرها و مجموعه کشور، پررنگتراز قبل خواهیم دید و به صورت جدی به ثمر می نشیند.
مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر از راه سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. نخستین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه از راه آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته با عنایت به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دیماه ۱۳۹۹ شروع شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تأمین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.
منبع:

1399/11/30
21:08:48
0.0 / 5
803
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی