مسیرساز
آیین نامه اجاره داری حرفه ای به دولت ارایه شد

اجاره داری حرفه ای مكمل بازار سنتی اجاره

اجاره داری حرفه ای مكمل بازار سنتی اجاره

به گزارش مسیرساز آئین نامه اجاره داری حرفه ای به منظور راه اندازی واحدهایی به قصد اجاره داری، ورود شرکتهای دانش بنیان، پرداخت ودیعه مسکن و اعمال مقرراتی برای افزایش مدت زمان اجاره از سوی وزارت راه و شهرسازی به دولت ارائه شده و در کمیسیونهای دولت حال بررسی است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، آئین نامه پشتیبانی از اجاره داری حرفه ای مدتی پیش توسط وزارت راه و شهرسازی به دولت ارائه شده و الان در کمیسیونهای تخصصی دولت در دست بررسی قرار دارد. طرحی که گفته می شود به مباحثی همچون ودیعه، راه اندازی واحدهایی به قصد اجاره داری، مدت زمان اجاره نامه و ورود شرکتهای دانش بنیان می پردازد.
اواسط سال قبل طرح اجاره داری حرفه ای در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت. البته این مبحث در زمان آخوندی ـ وزیر سابق راه و شهرسازی ـ هم مطرح می شد اما شکل اجرایی نیافت. با روی کار آمدن محمد اسلامی به جای عباس آخوندی، این آئین نامه یک مرتبه دیگر عنوان شد.
محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ گفته است: آئین نامه پشتیبانی از اجاره داری حرفه ای مدتی پیش توسط وزارت راه و شهرسازی به دولت ارائه شده و الان در کمیسیون های تخصصی دولت در دست بررسی می باشد. پس از تصویب این آئین نامه در کنار اجاره داری سنتی که در کشور رواج دارد، اجاره داری حرفه ای هم ایجاد خواهد شد و با این کار هم درعرضه واحدهای اجاره ای و هم در کنترل قیمت ها، شاهد تاثیرگذاری مثبتی خواهیم بود.
محمودزاده خاطرنشان کرد: اجرای آئین نامه اجاره داری حرفه ای از یک سو به نفع مستاجران و از طرفی به نفع سرمایه گذاران است و راهکارهایی که در آئین نامه در نظر گرفته شده بگونه ای است که منافع هر دو گروه را مدنظر قرار می دهد. با اجرای اجاره داری حرفه ای تعادل در بازار اجاره ایجاد و قیمت ها به شکلی منطقی به بازار ارائه می شود.
او همینطور در مورد راهکارهای دولت برای پیشگیری از ثبات قیمت های اجاره و ممانعت از افزایش چندباره آنها، اظهار داشت: در مورد افزایش یا کاهش اجاره بها، دولت مستقیما نمی تواند اعمال نظر کند. بهرحال، اجاره بها تابعی از قیمت مسکن می باشد و از آنجایی که سرمایه گذاری بخش خصوصی در آن انجام می شود باید بگونه ای باشد که نفع موجر را هم به دنبال داشته باشد.
ازاین رو گزارش، مدتهاست که راه اندازی واحدهای مسکونی به قصد اجاره به اقشار پایین روی زمانها افتاده اما هنوز از روی کاغذ فراتر نرفته است. احداث مسکن استیجاری به منظور کنترل و ساماندهی بازار مسکن از زمان مسئولیت عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی عنوان شد اما به علت وجود مخالفتها با راه اندازی خانه های کوچک متراژ که عموما از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس عنوان می شد، طرح مجال اجرا به خود نگرفت.
با استعفای عباس آخوندی و آمدن محمد اسلامی از سال ۱۳۹۸ رایزنی دولت و شهرداری برای ساخت خانه های استیجاری شروع شد تا اینکه روز ۲۲ مهرماه ۱۳۹۹ محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی از آمادگی وزارتخانه متبوعش برای عرضه زمین های ۹۹ ساله به سازندگان مسکن استیجاری اطلاع داد و اظهار داشت: سازندگانی که برای دهک های پایین خانه می سازند می توانند زمین ۹۹ ساله به صورت ۱۰ ساله از ما خریداری کنند. آئین نامه این مصوبه را به دولت بردیم تا اقساط زمین را از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش یابد. اسلامی این را هم اظهار داشت که متراژ این خانه ها ۳۰ متری نیست و ساخت مسکن برای ما همان الگوی ۷۵ متری است.
پیروز حناچی، شهردار تهران هم که بارها آمادگی شهرداری برای راه اندازی مسکن استیجاری را اعلام نموده همان روز بیان نمود: آمادگی داریم تا با همین تسهیلاتی که به سازندگان داده می شود، در صورت پرداخت این تسهیلات به شهرداری، با امکانات خودمان مبادرت به ساخت مسکن استیجاری نماییم. او البته این را هم اظهار داشت که از لحاظ قانونی در این حوزه وظیفه ای نداریم، ولی اعلام آمادگی کرده ایم که شهرداری می تواند در این خصوص ساخت و ساز کند.
پرداخت ودیعه مسکن، تعیین سقف برای اجاره بها و افزایش مدت زمان اجاره از دیگر برنامه های وزارت راه و شهرسازی است اما بجز مورد اول، موارد دیگر توفیقی چندانی نداشت؛ چون که اساسا بازار مسکن دستورپذیر نیست و مالکان لزوما از دستورالعملها و آئین نامه های دولتی استقبال نمی کنند. با این وجود پرداخت تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام ودیعه مسکن از اوایل مردادماه سال جاری در ستاد ملی مقابله با کرونا در دولت به تصویب رسید. تا آخر آذرماه از مجموع ۳۰۲ هزار و ۳۳۴ متقاضی دریافت وام ودیعه ۱۴۸ هزار و ۲۱۵ نفر نزدیک به ۵۰ درصد توانستند این تسهیلات را دریافت نمایند.
وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود کسانی که پیش تر برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت نام کرده بودند اما روند پرداخت آنها به جریان نیفتاده است تا آخر بهمن ماه پرداخت این تسهیلات به آنها تمدید شده است.
منبع:

1399/11/29
14:06:52
0.0 / 5
903
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دوستان مسیرساز
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی