مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز مطرح شد

سهم تعاونی ها از واگذاری ها كمتر از یك درصد!

سهم تعاونی ها از واگذاری ها كمتر از یك درصد!

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون اعتقاد دارد سهم تعاونی ها از واگذاری های بخشهای دولتی کمتر از یک درصد بوده و این باور که بخش تعاون می تواند خیلی از تصدیگری ها را در اختیار بگیرد هنوز شکل نگرفته است.رضا وفایی یگانه در گفتگو با ایسنا با تاکید بر لزوم توانمندسازی تعاونی ها اظهار نمود: در سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی تاکید شده به منظور توانمندسازی بنگاههای تعاونی ۳۰ درصد واگذاری شرکتهای دولتی با اولویت تعاونی ها صورت گیرد ولی متاسفانه تا به امروز این هدف محقق نشده است.

وی با اعلان اینکه واگذاری بخشهای دولتی به تعاونی ها کمتر از یک درصد بوده است، اضافه کرد: واگذاری ها به شکلی نبوده که در فعالان بخش تعاون ایجاد انگیزه کند، در حالیکه اگر واگذاری ها به شیوه پیمان مدیریتی یا فروش اقساطی صورت می گرفت خیلی از شرکتهای تعاونی توان خریداری بعضی از شرکتهای مذکور را پیدا می کردند.

به گفته مدیر امور اقتصادی و سرمایه گذاری اتاق تعاون هم اکنون این باور در بدنه اجرایی کشور شکل نگرفته که بخش تعاون می تواند برخی تصدی ها را به نحو شایسته برعهده گیرد و بنابراین باوجود تاکید قانون سیاستهای اصل ۴۴ در خصوص اولویت واگذاری ها به بخش تعاون در عمل درصد بسیاری کمی اختصاص یافته و بر این اساس حمایت جدی از بخش تعاون صورت نگرفته است.

وفایی یگانه در ادامه تأمین سرمایه در گردش را یکی از اشکالات بخش تعاون عنوان نمود و اضافه کرد: موثرترین عامل عدم فعالیت خیلی از تعاونی ها، نبود یا کمبود سرمایه در گردش است و بنا بر این بیشتر بنگاههای تعاونی با زیر ظرفیت اسمی مشغول کار هستند.

به گفته وی، باآنکه بانک توسعه تعاون بعنوان بانک توسعه ای در اختیار فعالان تعاون قرار دارد و کوشیده تسهیلات و خدمات مناسبی عرضه نماید ولی باز هم آنطور که باید نیازهای تعاونی ها را پوشش نمی دهد.

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون اظهار داشت: اگر سرمایه بانک توسعه تعاون افزایش یابد و تسهیلات مورد نیاز شرکتهای تعاونی و فعالان بخش تعاون با نرخ سود ترجیحی عرضه شود، بطور قطع در تأمین مالی تعاونی ها اثرگذار خواهد بود.

منبع:

1399/11/11
13:24:20
0.0 / 5
878
تگهای خبر: خدمات , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی