مسیرساز

شهردار اراك استیضاح و بركنار شد

شهردار اراك استیضاح و بركنار شد

مسیرساز: جلسه فوق العاده صحن رسمی شورای اسلامی شهر اراک با دستور کار استیضاح شهردار برگزار و در آخر محمدکریم شفیعی با اکثریت آرا برکنار شد.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، جلسه فوق العاده صحن رسمی شورای اسلامی شهر اراک شامگاه پنجشنبه با دستور کار استیضاح شهردار اراک انجام شد که بعد از رأی گیری محمدکریم شفیعی با ۸ رأی منفی از ۱۱ رأی مأخوذه برکنار شد و علیرضا (سعید) بیاتیان بعنوان سرپرست شهرداری برگزیده شد.
متن درخواست استیضاح که به امضای ۸ نفر از اعضای شورا رسیده بود در ابتدای جلسه قرائت شد. متن این درخواست به این شرح است:
«شهردار محترم در طول چند ماه گذشته تذکرهای اعلام شده از طرف شورای اسلامی شهر اراک در صحن رسمی و کمیسیون های ذیربط را رعایت و اجرائی ننموده و حتی تعدادی از تذکرات در قالب مصوب شورا به ایشان ابلاغ که اقدامی در جهت رعایت تذکرات اعلام شده نداشته است و نهایتاً طرح سوال انجام و سوالات طی نامه شماره محرمانه ۱۷۷ مورخ ۹۹/۱۰/۹ و نامه شماره ۱۴۸-۹۹- ش به صورت عادی مورخ ۱۳/ /۱۰/ ۹۹ توسط ریاست محترم شورا به ایشان ابلاغ، که متأسفانه شهردار محترم بر خلاف ماده ۸۳ قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران مصوب ۱۳۹۶ پاسخ اعضای معترض به عملکرد شهردار و عملیات شهرداری را طی نامه های شماره ۵۱۰۲۰ مورخ ۲۳/ ۱۰/ ۹۹ و ۱۸۳- م مورخ ۲۴ /۱۰ /۹۹ ارسال نموده که آن ریاست محترم در امتداد اجرای مفاد مذکور جلسه پاسخگویی برای روز شنبه مورخ ۲۷/ ۱۰/ ۹۹ تعیین، که مشار الیه از حضور استنکاف می نماید. و در امتداد مساعدت با ایشان مجدداً جلسه پاسخگویی برای روز دوشنبه مورخ ۲۹/ ۱۰/ ۹۹ تعیین که باز هم شهردار محترم از حضور در جلسه پاسخگویی برای بار دوم است استنکاف نمود. پس مستند به قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ و اصلاحات آن و ماده ۸۳ قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۹۶ و به خصوص قسمتی از ماده مذکور که مقرر نموده، رِئیس شورا سوال را کتباً به شهردار اعلام خواهدنمود. و حداکثر ظرف ۱۰ روز بعد از ابلاغ شهردار موظف به حضور در جلسه عادی و فوق العاده شورا و پاسخگویی به سوال می باشد. و جدای اینکه شهردار از حضور در جلسه فوق العاده مورخ ۲۷ دی ۹۹ و جلسه صحن مورخ ۲۹/ ۱۰/ ۹۹ که جهت پاسخگویی ایشان تعیین شده استنکاف نمودند پاسخ های ارسالی هم به هیچ عنوان قانع کننده نمی باشد. بدین وسیله تقاضای استیضاح آقای محمد کریم شفیعی شهردار اراک تقدیم می گردد. خواهشمند است دستور فرمائید در اسرع وقت اقدامات لازم قانونی انجام پذیرد.»
در این جلسه موارد مطرح شده در ۱۶ بند دال بر عدم توانایی شهردار، در شهرداری اراک از طرف اعضای درخواست کننده استیضاح قرائت شد.
گفتنی است تعدادی از اعضای شورا معتقد بودند که این استیضاح در وضعیت کنونی و آخر عمر شورا، حرکت غیر منطقی و غیر معقول است که در نهایت آزار و زیان آن متوجه شهر و مردم خواهد شد.
در اختتام رأی گیری با کاغذ و به صورت مخفی انجام شد که در نهایت محمد کریم شفیعی با اکثریت آرا از سمت خود برکنار شد و بعد از آن علیرضا (سعید) بیاتیان با ۸ رأی موافق بعنوان سرپرست شهرداری اراک برگزیده شد.


منبع:

1399/11/10
14:34:36
0.0 / 5
816
تگهای خبر: شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان مسیرساز
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی