مسیرساز
افزایش تسهیلات مسكن ملی در انتظار تایید بانك مركزی

احتمال افزایش وام بافت فرسوده به ۱۵۰ میلیون تومان

احتمال افزایش وام بافت فرسوده به ۱۵۰ میلیون تومان

مسیرساز: در شرایطی که چند روز قبل پیشنهاد افزایش تسهیلات مسکن ملی از 100 به 150 میلیون تومان عنوان شد، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی احتمال این افزایش برای بافتهای فرسوده نیز وجود دارد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، وام واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد است که روز ۱۷ دی ماه پیشنهاد افزایش سقف این تسهیلات تا ۱۵۰ میلیون تومان از طرف وزارت راه و شهرسازی به شورای پول واعتبار ارائه و هنوز نتیجه اعلام نشده است.
از جانب دیگر تسهیلات پرداختی به متقاضیان نوسازی در بخش خودمالکی در بافت فرسوده شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان است که ۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹ درصد و ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد پرداخت می شود. اخیرا شرکت بازآفرینی شهری بعنوان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده سقف این تسهیلات به ۱۵۰ میلیون تومان برسد تا شرایط برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در بافتهای ناکارآمد فراهم گردد.
سهم بافتهای ناکارآمد از طرح ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن ۱۴۵ هزار واحد است که ۱۰۰ هزار توسط بخش خصوصی و ۴۵ هزار واحد توسط دولت ایجاد می شود. باتوجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی بنظر می رسد نوسازی در بافتهای فرسوده دشوار شده و بنا بر این پیشنهاد افزایش وام مطرح گردیده است.
محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـ با بیان این خبر گفته است: در نظر است تا سقف تسهیلات در بافت فرسوده با کم کردن تعداد افرادی که تسهیلات دریافت می کنند، افزایش یابد تا به بدین سان در عدد نهایی اعتبار تخصیصی، تغییری برای مشکل تامین اعتبار، ایجاد نشود.
معاون وزیر راه و شهرسازی از انجام مکاتباتی در این خصوص با سازمان برنامه و بودجه آگاهی داد و اشاره کرد: چنانچه سازمان برنامه و بودجه موافقت کند، افزایش سقف تسهیلات در بافت فرسوده، عملیاتی و اجرا می گردد.
محمودزاده تصریح کرد: الان تسهیلاتی که پرداخت می شود به ازای هر واحد حدود ۲۵ میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی با کارمزد صفر است که این مبلغ با منابع بانک مسکن ترکیب و به وام ۱۰۰ میلیون تومانی تبدیل می شود. ۵۰ میلیون تومان از این منابع با بازپرداخت ۹ درصدی و ۵۰ میلیون دیگر نیز با بازپرداخت ۱۸ درصدی از متقاضیان مسکن در بافت فرسوده ستاندن می شود.
وی اظهار داشت: تلاش ما این است که مبلغ اولیه که از محل صندوق توسعه ملی است برای هر واحد افزایش یابد تا عدد نهایی به حداقل ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد. با این کار درصدد هستیم، ترغیب بیشتری برای مالکان بافت های فرسوده ایجاد شود تا ساخت وسازهای بیشتری برای احیا و اصلاح بافت، مهیا شود.
منبع:

1399/10/30
00:12:38
0.0 / 5
967
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی