مسیرساز

آرامش بازار مسكن تا كی ادامه دارد؟

آرامش بازار مسكن تا كی ادامه دارد؟

مسیرساز: حدودا دو ماه است که بازار مسکن به ثبات قیمت و رکود معاملات رسیده و بررسی های غیررسمی نشان داده است نرخ افت ماهانه در تهران از ۱.۱ درصد که در آذرماه رخ داد به ۳.۵ درصد در دیماه رسیده و در این شرایط، خریداران در انتظار افت بیشتر قیمتها هستند؛ هرچند بنا به قول کارشناسان، تغییرات در بازار مسکن با عنایت به ماهیت آن به کندی اتفاق می افتد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بازار مسکن در ماههای اخیر به آرامش رسیده است. البته آرامشی از نوع رکود غیرتورمی. خرید و فروش در تهران با ۲۵۵۵ فقره به حدود یک دهم روند نرمال بازار رسیده که به معنای قفل شدن معاملات است. قیمتها هم کاهش یافته است. از ۱۵ آبان ماه تا ۲۱ دیماه بر مبنای نرخهای ثبت شده در آگهی های ملکی قیمتهای پیشنهادی در تهران حدود ۲۲ درصد و نرخ رشد قطعی ماهانه بر مبنای اعلام بانک مرکزی در آذرماه یک درصد کاهش پیدا کرد. شنیده ها از آن حکایت می کند که نرخ افت ماهانه قیمت در ۲۰ روز ابتدای دیماه هم ۳.۵ درصد شده است.
وزیر: اجازه ورود سرمایه های سرگردان به بازار مسکن را نمی دهیم
کارشناسان عواملی همچون ثبات نرخ ارز، انتظارات کاهشی، عدم توانایی متقاضیان واقعی، تعلیق معاملات سفته بازانه و تاثیرپذیری از تحولات سیاسی را در رکود بازار مسکن موثر می دانند. وزیر راه و شهرسازی گفته که چند ماهی است بازار مسکن به آرامش رسیده و اجازه ورود سرمایه های سرگردان به این بازار را نمی دهیم. محمد اسلامی همینطور با درج قیمت در آگهی های سایتها که از سه روز قبل و بعد از هشت ماه ممنوعیت انجام شده مخالف است و گفته که از دادستانی خواستیم تا از این اقدام جلوگیری کند.
ثبات نسبی در بازار مسکن در شرایطی حاکم شده که اغلب کارشناسان معتقدند این روند دست کم تا انتخابات ریاست جمهوری در ایران ادامه خواهد داشت. مصطفی قلی خسروی - رئیس اتحادیه مشاوران املاک - می گوید که بعضی فروشندگان مسکن، متری ۱۰ میلیون تومان تخفیف می دهند و کسی نمی خرد.
طرف تقاضا انتظار کاهش قیمت مسکن را دارد و این در شرایطی است که بازار مصالح ساختمانی طی یک سال گذشته روند صعودی داشته است. با این که ساخت و ساز در کل کشور طی نیمه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته، به نظر می آید شروع پروژه اقدام ملی در آمار رشد پروانه های ساختمانی موثر بوده است؛ چون که در شهر تهران طی نیمه اول سال جاری، صدور پروانه های ساختمانی ۱۴ درصد نسبت به شش ماهه ابتدایی سال قبل کاهش نشان داده است.
این نگرانی وجود دارد که افزایش قیمت مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن اثرگذار باشد. بنا به قول سازندگان، قیمت میلگرد از کیلویی ۴۲۰۰ تومان طی یک سال قبل به ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان رسیده و سیمان هم از هر پاکت ۱۰ هزار تومان به ۲۶ تا ۲۹ هزار تومان و گاها ۳۱ هزار تومان رسیده است.
وام بانکی بی تأثیر است
به هر ترتیب بازار مسکن به سد رکود برخورد کرده و وامهای بانکی هم کمکی به این کسادی نمی نماید. با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن یکم که از راه پس انداز یک ساله به زوجین تهرانی پرداخت می شد دیگر فقط می توان حدود شش متر خانه در تهران خریداری کرد. هرچند سپرده گذاری جدید برای دریافت این وام از حدود یک ماه قبل توسط سیستم بانکی متوقف شده است. روز گذشته هم بانک مسکن در آستانه سالروز تاسیس بانک و دهه مبارک فجر با هدف تقویت قدرت خرید متقاضیان، طرحی را به تصویب رساند که متقاضیان خرید خانه بتوانند نیمی از وام ۲۰۰ میلیون تومانی اوراق را با خرید تسه و نیمی دیگر را بدون خرید اوراق دریافت و وام را پنج ساله تسویه کنند؛ در حالیکه طبق طرح قبلی با مدت بازپرداخت ۱۲ ساله، اقساط ماهیانه حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود و طبیعتا اقساط وام جدید به حدود دو برابر آن می رسد.
سقف تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم برای زوجین در تهران ۲۰۰ میلیون تومان است که با وام جعاله به ۲۴۰ میلیون تومان می رسد. در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۱۲۰ میلیون تومان است. متقاضیان این تسهیلات در بازه زمانی ذکر شده می توانند تا ۵۰ درصد مبلغ تسهیلات تا سقف مشخص را از محل تسهیلات بدون سپرده دریافت نمایند.
بازار مسکن تغییر جهت داده است
مهدی روانشادنیا - کارشناس بازار مسکن - ضمن اشاره به افت ۱.۱ درصدی ماهانه قیمت مسکن شهر تهران در آذرماه اظهار داشت: با اینکه این کاهش در مقابل افزایش های ماهانه بیشتر از ۱۰ درصد قابل ملاحظه نیست اما نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.
وی بیان نمود: به شکلی پیشبینی های آبان و آذر محقق شده و به نظر می آید قیمت ها وارد مرحله نوسانات کوچک و تثبیت و جا ماندن از تورم عمومی شده و حداقل تا شش ماه دیگر با چنین بازاری روبرو خواهیم بود.
روانشادنیا ابراز امیدواری کرد با تسهیل فرآیند صدور پروانه ساختمان، بهبود فضای کسب و کار صنعت ساختمان، حمایت دولت و تغییر در رویکردها از کاهش بیشتر از این ساخت و عرضه مسکن و التهاب بعدی بازار جلوگیری شود.
با این وجود بیت الله ستاریان - کارشناس اقتصاد مسکن ـ- بیان می کند: معتقد نیستم که بازار مسکن در راه رکود قرار گرفته چونکه همواره طی ۵۰ سال گذشته با کسری مسکن مواجه بوده ایم. این که برخی از مسؤلان هم عنوان می کنند قیمت مسکن حباب دارد را قبول ندارم. آخر این چه حبابی است که ۵۰ سال تخلیه نشده است؟
ستاریان با بیان اینکه در بین مدت و دراز مدت نمی توان انتظار کاهش و حتی ثبات قیمت مسکن را داشت تصریح کرد: معتقدم تغییر و تحولاتی در سطح بین الملل بوجود آمده که در آینده اقتصاد ایران به یکی از اقتصادهای مهم دنیا تبدیل می شود. باید برای زیرساخت های این توسعه، بویژه در بخش مسکن چاره اندیشی شود.
سایه تورم ساختاری بر بازار ملک
همینطور مهدی سلطان محمدی - فعال حوزه ساخت و ساز - با اشاره به اینکه روند کاهشی قیمتها ابتدا به شکل افت معاملات بروز می کند که الان شاهد آن هستیم اظهار داشت: در کوتاه مدت قیمت مسکن کاسته می شود اما سایه تورم ساختاری ناشی از سیاستهای غلط پولی و مالی همچنان در بین مدت و بلندمدت اقتصاد کشور را تهدید می کند؛ حتی می بینیم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش از اینکه درآمدهای نفتی بالا برد برای هزینه کردن آن برنامه ریزی می کنند که ادامه این رویکرد در قیمت کالاها همچون مسکن منعکس خواهد شد.
مسکن در تهران متری ۲۶.۹ میلیون تومان
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، آذرماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران بر مبنای معاملات ماه مذکور ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱.۱ درصد کاهش و ۹۸.۹ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در آذرماه سال ۱۳۹۹ حدود ۲.۶ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۳.۲ درصد کاهش را نشان داده است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا از آن حکایت می کند که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۹.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.
منبع:

1399/10/27
18:34:54
0.0 / 5
984
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی