مسیرساز
نسبت به دو هفته قبل

مسكن در آگهی ها ۵ درصد ارزانتر شد

مسكن در آگهی ها ۵ درصد ارزانتر شد

به گزارش مسیرساز بررسی نرخهای پیشنهادی فروش مسکن شهر تهران در دو هفته اخیر از کاهش متوسط ۵.۲ درصدی حکایت دارد؛ در اغلب مناطق قیمتها نسبت به دو هفته قبل ۱ تا ۱۳ درصد کاهش یافته و بیشترین میزان افت در منطقه ۱۲ رخ داده است. در منطقه یک هم ظرف ۱۴ روز قیمتها ۳ درصد کاهش نشان داده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بررسی جدید ترین وضعیت بازار مسکن شهر تهران نشان داده است که طی هفته های دوم و سوم دیماه نرخهای پیشنهادی فروش هر متر مربع آپارتمان به صورت متوسط ۵.۲ درصد نسبت به هفته آخر آذر و اول دی کاهش یافته است. این افت در ادامه کاهش پله ای نرخهای پیشنهادی دو ماه اخیر صورت گرفت. در هفت روز ابتدایی آذرماه هم نسبت به هفته پایانی آبان قیمتها ۱۱ درصد کاهش یافته بود.
به روزترین اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید نشان داده است از ۱۴ تا ۲۱ دیماه ۱۳۹۹ نسبت به دو هفته پیش از آن قیمت فروش هر متر مربع مسکن در آگهی های در ارتباط با منطقه یک ۳.۳ درصد، منطقه دو ۲.۹ درصد، منطقه سه ۰.۴ درصد، منطقه چهار ۱.۰۶ درصد و منطقه پنج ۱.۱ درصد کاهش یافته است.
این اطلاعات که از نرخهای ثبت شده در آگهی ها استخراج شده نشان داده است طی هفته دوم و سوم دیماه در مقایسه با دو هفته پیش از آن قیمتها در منطقه شش پایتخت ۷.۷ درصد، منطقه ۹ به میزان ۵.۸ درصد، منطقه ۱۰ بالغ بر ۶.۶ درصد، منطقه ۱۲ به میزان ۱۳.۵ درصد و منطقه ۱۴ بالغ بر ۱.۹ درصد درصد افت کرده است.
در عین حال قیمت آگهی ها در منطقه هفت ۲.۷ درصد، منطقه هشت ۱.۱ درصد، منطقه ۱۱ به میزان ۱۵ درصد، منطقه ۱۳ بالغ بر ۴.۱ درصد، منطقه ۱۵ بالغ بر ۱.۲ درصد، منطقه ۲۱ به میزان ۹.۸ درصد و منطقه ۲۲ بالغ بر ۱.۲ درصد طی دو هفته اخیر افزایش یافته است. مناطق ۱۶ تا ۲۰ به علت پایین بودن تعداد آگهی ها و نبود داده های کافی در این گزارش لحاظ نشده است.
به طور متوسط در ۱۷ منطقه یاد شده از شهر تهران، میانگین قیمت کل ۵.۷ درصد و میانگین قیمت هر متر مربع ۵.۲ درصد طی هفته دوم و سوم دیماه ۱۳۹۹ نسبت به دو هفته پیش از آن پایین آمده است.
تعداد آگهی ها هم به صورت متوسط در بازه زمانی مذکور ۳.۳ درصد کمتر شده است. بیشترین افت تعداد آگهی ها در منطقه ۱۱ به میزان ۴۴ درصد و بالاترین رشد در منطقه هفت به میزان ۱۶۲ درصد رخ داده است. این آمار نشان داده است اقدام برای فروش در منطقه یک ۱۵ درصد، منطقه دو ۵ درصد، منطقه سه ۲۵ درصد، منطقه چهار ۱ درصد، منطقه پنج ۵ درصد، منطقه ۱۱ به میزان ۴۴ درصد، منطقه ۱۳ بالغ بر ۳۱ درصد، منطقه ۲۱ به میزان ۱۴ درصد کاهش یافته و از طرفی تعداد آگهی ها در منطقه شش ۱۸ درصد، منطقه هفت ۱۶۲ درصد، منطقه هشت ۱۴ درصد، منطقه ۹ به میزان ۷۴ درصد، منطقه ۱۰ بالغ بر ۸۳ درصد، منطقه ۱۲ به میزان ۲۷ درصد، منطقه ۱۴ بالغ بر ۹۵ درصد و منطقه ۲۲ به میزان ۲۶ درصد افزایش نشان داده است.
تخفیف تا ۱۰ میلیون تومانی در هر متر مربع
چند روز قبل، رئیساتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه فروشندگان مسکن در تهران، متری ۱۰ میلیون تومان تخفیف می دهند و خریدار نیست، اظهار نمود: تعداد فروشندگان چند برابر خریداران است. فروشنده ای که تا دو ماه قبل آپارتمانش را متری ۵۵ میلیون نرخ گذاری کرده بود، حالا ۴۵ میلیون تومان قیمت گذاشته و کسی نمی خرد. آن وقت بعضی سازندگان و فروشندگان می گویند قیمت پایین نیامده است. عده ای هم به عمد یا غیرعمد با ارائه بعضی آمارها به آنها کمک می کنند. این اشتباه است. بگذاریم کسانی که خانه ندارند مقداری نفس بکشند.
قیمت خودرو به سایت ها برگشت/ مسکن هم شاید برگردد
از عصر پنجشنبه ۱۸ دیماه ۱۳۹۹ بعد از ممنوعیت هشت ماهه، قیمت خودرو به پلتفرمهای آگهی آنلاین بازگردانده شد. ممنوعیت درج قیمت خودرو و مسکن از اردیبهشت ماه سالجاری بوجود آمده بود. البته هنوز قیمت مسکن در آگهی های اینترنتی قابل مشاهده نیست ولی شنیده می شود که امکان دارد نرخهای مسکن هم به سایتها برگردد.
مخالفان حذف قیمتها می گویند که سانسور قیمت، تنها سبب زحمت متقاضیان می شود و راه را برای شفافیت بازار می بندد که به سوءاستفاده برخی سوداگران می انجامد.
با این حال، موافقان عدم درج قیمتها همچون مصطفی قلی خسروی ـ رئیساتحادیه مشاوران املاک ـ با این استدلال که بازار مسکن از آگهی های بدون هویت ضربه می بیند اعتقاد دارد که درج قیمت در سایتها منجر به رقابت نرخگذاری در بازار املاک می شود و هرکس هر نرخی دلش بخواهد بر روی خانه خود می گذارد.
به هر ترتیب از عصر پنجشنبه ۱۸ در ماه ۱۳۹۹ قیمت خودرو به آگهی های سایتها و اپلیکیشنها بازگشته و یکی از فعالان سایتهای ملکی به ایسنا اظهار داشت که رایزنیهایی برای درج قیمت مسکن هم در جریان است و احیانا بزودی ممنوعیت مشاهده قیمت مسکن برداشته خواهد شد.
منبع:

1399/10/23
19:55:00
0.0 / 5
943
تگهای خبر: بازار , سایت , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی