مسیرساز

جزئیات فروش متری مسكن در بورس

جزئیات فروش متری مسكن در بورس

به گزارش مسیرساز زمزمه های فروش متری مسکن حدود یک سال و نیم است که به گوش میرسد و درحالی به مرحله اجرا نزدیک می شود که گفته شده در این بازار مردم می توانند به منظور حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم، اوراق مسکن از بورس کالا خریداری کنند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، مبحث امکان تأمین مالی پروژه های حمل و نقل و مسکن با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه از حدود ۱۷ ماه قبل عنوان شد که در نهایت اواسط اردیبهشت ماه سالجاری با همکاری سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی به مرحله توافق و اجرای نهایی رسید.
وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد صندوقهای زمین و ساختمان که الان به صورت محدود از راه ۴ تا ۵ شرکت بخش خصوصی فعالیت می نمایند را گسترش دهد. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره این صندوقها گفته بود که عرضه پروژه های مسکن در بورس کالا ضمن اینکه سوددهی مناسبی برای سرمایه گذاران دارد، به تولید و عرضه مسکن کمک خواهد نمود.
ویژگی های فروش متری مسکن در بورس
این صندوقها با آنچه تحت عنوان بورس املاک و مستغلات شناخته می شود و اواخر مردادماه با عرضه یک واحد تجاری توسط شرکت عمران شهر جدید پردیس وارد مرحله اجرا شد متفاوت می باشد. در بورس املاک، دارایی های مازاد شرکتهای دولتی و بانکها برای فروش در بازار سرمایه عرضه می شود. اما فروش متری مسکن در واقع جذب سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های مسکونی و راهسازی است. سهامداران می توانند با خرید سهام که به صورت متری عرضه می شود در انتها پروژه سود تحقق یافته را دریافت نمایند یا در صورت خرید کل یک واحد مسکونی، آنرا به تملک خود درآورند.
بر این اساس با کمک این ابزار مالی بورس کالا که اوراق سلف مسکن نام دارد، ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه، تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می شود و در بازار توسط انبوه ساز عرضه می شود. در این بازار مردم می توانند به منظور حفظ ارزش پول خویش را در مقابل تورم، اوراق مسکن از بورس کالا خریداری کنند.
به قول پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن سرمایه های خردی که در اقتصاد می چرخد و سرگردان است می توانند بعنوان تأمین کننده منابع ساخت در خدمت تولید مسکن قرار گیرند و یا در خدمت تقاضا برای تجهیزات قدرت خرید متقاضی باشند. از این نظر هیچ راهی وجود ندارد تا از ابزارهای بازار سرمایه در بخش مسکن و حل و باز کردن گره تأمین مالی بخش مسکن استفاده گردد که در هفته های آتی از این مورد رونمایی می شود.
بر این اساس به نظر می آید مقرر است ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه های کوچک بهادار و در بازار توسط انبوه ساز ارائه شود.
منبع:

1399/09/25
22:16:45
5.0 / 5
916
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی