مسیرساز
گزارش مهر از بی مهری به یك مكان نوستالژی؛

پارك بعثت دزفول خاطره سازی كه به خاطره ها پیوست

پارك بعثت دزفول خاطره سازی كه به خاطره ها پیوست

به گزارش مسیرساز پارک و شهربازی بعثت که یک مکان خاطره انگیز برای شهروندان دزفولی به شمار می آید، در سالهای اخیر به سبب بی توجهی متولیان حال و روز خوبی ندارد و به دست فراموشی سپرده شده است.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- رؤیا رجبی: کمتر کسی در دزفول است که از پارک و شهربازی بعثت خاطره نداشته باشد؛ پارکی که در اوایل دهه ۷۰ توسط شهرداری راه اندازی شد و از همان ابتدا به سبب برخورداری از یک فضای سبز دل انگیز، شهربازی مجهز و متنوع برای کودکان و بزرگ سالان، باغ وحش و دیگر امکانات، به یکی از مهم ترین مکان های تفریحی و نخستین گزینه برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه، اردوهای دانش آموزی و یک پاتوق تفریحی سالم و پرنشاط برای کودکان، نوجوانان و جوانان در دهه ۷۰، ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ تبدیل شد.
اما رفته رفته بی توجهی متولیان در رسیدگی به این پارک و راه اندازی بوستان های ساحلی و محله ای گوناگون و جدید سبب شد که این پارک خاطره انگیز رونق و سرزندگی خودرا از دست بدهد و غبار فراموشی آنرا فرا بگیرد؛ این در حالیست که هیچکدام از بوستان هایی که بعد از پارک بعثت تا حالا در دزفول راه اندازی شده اند از امکانات و ظرفیت هایی نظیر امکانات پارک بعثت برخوردار نبوده اند.
از سویی در سالهای اخیر نه فقط شهربازی و فضای این پارک به روز نشد بلکه به بهانه تغییر کاربری پارک بعثت، برخی از تجهیزات شهربازی این پارک به فروش رسید، حیوانات به مکان دیگری منتقل شدند و طراوت نیز از درختان و فضای سبز پارک رخت بربست و به یک فضای پژمرده، نامنظم و رنگ و رو رفته تبدیل شد.
دزفول یک شهر گردشگریست که همیشه پذیرای شمار زیاد گردشگران از نقاط مختلف استان و کشور است؛ بدین سبب بدیهی است که برای توسعه، به مراکز تفریحی و گردشگری مختلفی نیاز دارد و نباید با ساخت پارک های جدید، پارک های قدیمی در این شهر به دست فراموش سپرده شوند؛ همان گونه که در خیلی از شهرهای کشور سالانه پارک های زیادی راه اندازی می شود اما روند رسیدگی به پارک های قدیمی نه فقط متوقف نمی گردد بلکه به سبب جنبه خاطره انگیزی که دارند بیش از پیش مورد توجه متولیان قرار می گیرند.
حال پارک بعثت که می توانست همچون گذشته بعنوان یکی از کامل ترین مجموعه های تفریحی خوزستان میزبان شهروندان و گردشگران باشد، در این سال ها به سرنوشت تلخی گرفتار شده است به شکلی که حالا همه شهروندان با شنیدن نامش می گویند: «یادش بخیر!».
احیای پارک بعثت، مطالبه شهروندان از شهرداری
یکی از شهروندان دزفولی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می کند: پارک بعثت یکی از نخستین پارک های مدرن دزفول و تنها شهربازی این شهر در دهه هفتاد و هشتاد بود؛ تاب جوانان، بشقاب پرنده، گاو وحشی، چرخ فلک بزرگ، قفس شیرهای بی حال و میمون های بامزه ای که در این پارک وجود داشت، از نوستالژی های دوران کودکی خیلی از شهروندان دزفول است.
«احمد اهوازی» با ابراز ناراحتی از برچیده شدن بعضی از وسایل بازی پارک بعثت و انتقال حیوانات باغ وحش این پارک، می افزاید: امروزه پارک بعثت که یک زمانی پاتوق اصلی تفریح مردم بود و افراد زیادی در آن مشغول به فعالیت بودند، به حال خود رها شده است و از این سرمایه و ظرفیت بزرگ شهری هیچ استفاده ای نمی گردد.

وی با اعلان اینکه لازم است شهرداری به دنبال احیای این مکان باشد، می گوید: باتوجه به مکان مناسب و چشم انداز زیبای پارک بعثت، این پارک می تواند مکان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه های فصلی باشد و احیای این پارک می تواند فرصت های شغلی خوبی را برای جوانان این شهر در محل بازی های دوران کودکی شان به وجود آورد.
ثبت بهترین خاطرات دوران کودکی در پارک بعثت
یکی دیگر از شهروندان دزفولی در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: بهترین خاطرات کودکی ام و هم سن و سالانم در پارک بعثت رقم خورد؛ محیط امن، فضای دلنشین و وسایل بازی گوناگون و شادی آور برای کودکان و بزرگ سالان موجب رونق این پارک و ورود گردشگران از نقاط مختلف استان شده بود.
«نساء حجتی» می افزاید: با وجود اینکه پارک های مختلفی در دزفول راه اندازی شده است اما هیچ کدام تنوع پارک بعثت را ندارند و کودکان به سبب نبود وسایل بازی در پارک های جدید رغبت چندانی برای حضور در آنها ندارند، هر چند پارک خانواده حرکت خوبی بود و چند وسیله بازی نیز در آن جانمایی شده است اما باز هم به زیبایی و کارآمدی پارک بعثت که دارای یک شهربازی مجهز و متنوع، باغ وحش و دیگر امکانات بود، نمی گردد.
«مهرداد صائمی» دیگر شهروند دزفولی است که از بی توجهی متولیان به پارک بعثت گله مند است؛ وی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می کند: تقریباً تمام شهرها دارای یک شهربازی قدیمی و روباز و وسیع هستند که با گذشت زمان مبلمان و وسایل بازی آنرا به روز می کنند اما در دزفول گویا مسئولان یاد گرفته اند که فقط همه چیز را خراب کنند و چیزی را جایگزینی آن نکنند.
این شهروند می افزاید: لازم است شهرداری به مشکلات پارک بعثت رسیدگی کند و آنرا مانند گذشته مهیای حضور خیل عظیم شهروندان و گردشگران کند چونکه دزفول به چنین ظرفیتی نیاز دارد.
پارک بعثت، مقصد اردوهای دانش آموزی
یکی شهروند دهه هفتادی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می کند: متولدین دهه شصت و دهه هفتاد در دزفول خاطرات زیادی از پارک بعثت دارند و همین طور مقصد خیلی از اردوهای مدارس در زمان ما پارک بعثت بود؛ همین طور اواخر هفته و شب ها نیز با خانواده هایمان به همراه سایر دوستان و فامیل در پارک بعثت دورهم جمع می شدیم و دقایق خوشی را سپری می کردیم.

«مهرناز گرجی» می افزاید: تا اسم پارک بعثت می آید تمام خاطرات دوران کودکی و نوجوانی برایم و بسیاری دیگر از افراد زنده می شود؛ هیچ پارکی در دزفول جای بعثت را نمی گیرد چونکه پارک های جدید همگی شبیه یکدیگر هستند و جای خالی یک شهربازی متنوع همچون پارک بعثت به شدت احساس می شود.
وی تصریح می کند: من و دوستانم خاطرات شیرین زیادی را از سرسره بزرگ، دکه بازی های شانسی، چرخ وفلک، اژدها، تونل وحشت، قطار، مغازه پشمک فروشی، تاب جوانان و سایر وسایل بازی این پارک داریم بنا بر این وضعیت فعلی پارک بعثت برایمان بسیار تلخ و ناراحت کننده است.
دیگر شهروند دزفولی نیز در گفت و گو با مهر می گوید: متولد دهه ۵۰ هستم. اوایل ازدواج، تا زمان به دنیا آمدن فرزندم و حتی تا نوجوانی وی همیشه آخر هفته ها به همراه خانواده و یا دوستان در پارک بعثت جمع می شدیم، هم از فضای دلنشین پارک لذت می بردیم و هم با وسایل بازی آنکه مناسب کودکان و بزرگ سالان بود، سرگرم می شدیم و اوقات خوشی را سپری می کردیم.
«بهروز» سعادت می افزاید: مدتی پیش متوجه فروخته شدن چرخ وفلک پارک شدم که بسیار ناراحت کننده بود. یک زمانی مردم در صف ورود به این پارک بودند اما آن قدر متولیان در رسیدگی به این پارک کوتاهی کردند که گویا مردم هم علاقه ای به حضور در آن ندارند.
وی با اعلان اینکه پارک بعثت بجای پیشرفت در این چند سال به مکان نیمه متروکه ای تبدیل گشته است، تصریح می کند: امیدوارم مسئولان این پارک را بازسازی کنند تا همچون گذشته محل مناسبی برای تفریح خانواده ها باشد.
تعدادی از افرادی که در پارک بعثت دارای وسایل بازی هستند نیز با ابراز ناراحتی از راکد ماندن این پارک و وارد شدن زیان های مالی فراوان به آنها در سالهای اخیر، خواهان اهتمام شهرداری نسبت به احیای پارک و استقبال مردم برای رونق بخشیدن مجدد به پارک بعثت شدند.
راه اندازی نمایشگاه ادواری در پارک بعثت
شهردار دزفول در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می کند: استقبال زیاد مردم و گردشگران از پارک های ساحلی سبب شد تا پارک و شهربازی بعثت شور و رونق سالهای قبل را نداشته باشد و هم اکنون تقریباً به حالت راکد درآمده است.

«محمدعلی دوایی فر» می افزاید: شهرداری دزفول در نظر دارد که قسمتی از پارک بعثت را که بدون استفاده مانده است، به نمایشگاه ادواری تبدیل کند و این طرح در قالب لایحه به شورای اسلامی شهر ارسال شد که امیدوار هستیم تصویب شود.
وی عنوان می کند: اگر لایحه ایجاد نمایشگاه تصویب شود بطور قطع تحرک و تحول خوبی در پارک بعثت شکل خواهد گرفت چونکه با ایجاد این نمایشگاه تردد مردم در پارک بعثت افزایش می یابد و در نتیجه رسیدگی به این مکان هم بیشتر خواهد شد.
شهردار دزفول درباب جمع آوری و فروخته شدن بعضی از وسایل بازی در پارک بعثت توضیح می دهد: طبیعی است که وسایلی که از نظر استاندارد مردود هستند باید جمع آوری شوند و وسایل مدرن و استاندارد جایگزین آنها شود و ضمن اینکه از آنجایی که در سالهای اخیر توجیه اقتصادی پارک بعثت خیلی کم شده است، سرمایه گذاران علاقه ای به خرید وسایل بازی جدید و سرمایه گذاری در این پارک ندارند اما اگر قسمتی از پارک به نمایشگاه تبدیل گردد، توجیه اقتصادی بالا می رود و سرمایه گذاران زیادی دراین زمینه ورود می کنند؛ بدین سبب ایجاد نمایشگاه به سبب بالا بردن استقبال و ورود به پارک، شهربازی را نیز فعال و زنده می کند و این دو امر مکمل یکدیگر خواهند بود.
دوایی فر درباب اعتراض مردم نسبت به بی توجهی به فضای سبز این پارک نیز می گوید: پارک بعثت در اختیار سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری است و بر خلاف آنچه گفته می شود از فضای سبز و درختان پارک به درستی نگهداری می شود و کاملاً سرزنده است؛ سازمان پارک های شهرداری دارای گیاه پزشک است و وضعیت فضای سبز پارک بعثت همچون سایر فضاهای سبز به صورت مرتب بررسی و موارد مشکل به سرعت رفع می شوند.
احداث شهربازی جدید در دزفول
وی همین طور از برنامه شهرداری برای راه اندازی یک شهربازی جدید در دزفول خبر می دهد و می افزاید: با توجه به این که گرایش مردم به پارک های ساحلی به سبب وجود رودخانه افزایش یافته است، یک فضا به وسعت ۶ هکتار در بالای تالار جام جم و کنار رودخانه دز طراحی شده است که راه اندازی یک شهربازی مجهز نیز در این طرح دیده شده است؛ از آنجایی که این بوستان در کنار ساحل قرار دارد بطور قطع راه اندازی شهربازی در آن توجیه اقتصادی زیادی خواهد داشت و سبب استقبال افراد دارای وسایل بازی و سرمایه گذاران خواهد شد.

شهردار دزفول در ادامه با اعلان اینکه سرمایه گذار به دنبال مکانی است که بتواند بازخورد خوبی را از آن به دست آورد، اضافه می کند: هرچند شهربازی پارک بعثت کمرنگ شده است اما فضای دل انگیز پارک بعثت برای خیلی از کاربری های دیگر همچنان مناسب می باشد و اگر نمایشگاه مذکور نیز در این پارک راه اندازی شود، می تواند خیلی از ظرفیت های شهری را در خود جای دهد.
شهرداری بجای توجیه کوتاهی ها، پارک را احیا کند
عملکرد شهرداری دزفول در زمینه احیای پارک بعثت باید به شکلی باشد که این پارک در تمام ایام سال قابل استفاده باشد؛ تبدیل قسمتی از پارک به نمایشگاه فصلی شاید بتواند سبب دمیده شدن روح در کالبد بی جان پارک شود اما موضوع مهم این است که فضای سبز، نورپردازی، مبلمان پارک و از همه مهم تر شهربازی پارک که محل درآمد افراد زیادی است که در تمام فصول ساز مناسب و قابل استفاده باشد که این مهم با برنامه ریزی مناسب محقق خواهد شد.
بنابراین اینکه شهردار دزفول علت متروکه شدن پارک بعثت و کاهش شدید استقبال از این پارک را گرایش مردم به پارک های ساحلی و محله ای عنوان می کند، قابل قبول نیست چونکه این صحبت، فقط سرپوشی بر کوتاهی در رسیدگی به این پارک قدیمی و باارزش است و ما را یاد ضرب المثل «نو که میاد به بازار، کهنه میشه دل آزار» می اندازد و این در حالیست که از قدیم گفته اند «هر گلی بوی خودرا دارد».
در آخر انتظار می رود شهرداری دزفول در امتداد توجه به خواسته و مطالبه شهروندان هرچه سریعتر در زمینه احیای این پارک به طریقی که به ماهیت اصلی این مکان آسیبی وارد نشود، اقدام نماید چونکه شایسته نیست پارکی که تمام شهروندان یک شهر از آن خاطره دارند، با سهل انگاری و کوتاهی به خاطره ها بپیوندد.


منبع:

1399/09/24
13:43:33
5.0 / 5
1075
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی