مسیرساز
در لایحه ۱۴۰۰،

بودجه مسكن دولتی 33 درصد رشد كرد

بودجه مسكن دولتی 33 درصد رشد كرد

مسیرساز: بمنظور اجرای پروژه های زیر نظر وزارت راه و شهرسازی شامل مسكن مهر، بازآفرینی شهری، مصلی تهران و طرح اقدام ملی مسكن 2000 میلیارد تومان برای سال 1400 اختصاص یافته كه این رقم در سال قبل 1500 میلیارد تومان بود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در بند «ب» تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به ­دولت اجازه داده می شود برای عملیات آماده سازی، محوطه سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و تاریخی، مصلی تهران و همین طور طرح اقدام ملی تامین مسکن، اقداماتی را به شرح زیرانجام دهد:
۱- وزارت راه و شهرسازی (از طریق شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری) مجاز است تا سقف ۲۰ هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی یا تهاتر اراضی و املاک متعلق به شرکت های فوق الذکر را به قیمت کارشناسی یا فروش بوسیله مزایده مشروط به حفظ کاربری پس از واگذاری و با ساز و کار گردش خزانه صرف اجرای طرح های فوق کند. ۵۰۰۰ میلیارد ریال از اعتبار فوق صرف احیای بافت های تاریخی می شود.
۲- در اجرای ماده (۶۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت (۲) در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر، شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به واگذاری قطعی زمین های اجارهای ۹۹ ساله متعلق به خود هستند. منابع حاصله بعد از واریز به حساب این شرکتها نزد خزانه داری کل کشور، صرف اجرای طرح های فوق خواهد شد.
۳- وزارت راه و شهرسازی مجاز است زمین های متعلق به شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن را تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال طی قراردادهایی با بانکهای عامل و صندوق های تامین مالی در رهن آنان قرار داده و متناسب با آن تسهیلات لازم برای اجرای طرح های جامع، تفصیلی و آماده سازی مصوب را ستاندن کند و منابع حاصل را صرف تکمیل این طرح ها کند و از محل فروش عرصه و اعیان طرح های تکمیل شده با رعایت قوانین و مقررات و گردش خزانه، با بانکهای عامل تسویه کند و باقیمانده را به اجرای طرحهای صدرالذکر این بند اختصاص دهد.
۴- وزارت راه و شهرسازی مکلف است زمین مورد نیاز برای راه اندازی مدرسه، پاسگاه، پایگاه بسیج، مسجد، مراکز بهداشتی و درمانی، ورزشگاه و سایر مراکز اداری و خدماتی مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار دستگاه های دولتی ذیربط در طرح های مسکن مهر قرار دهد. بخشنامه اجرائی این بند به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
بنابراین گزارش، سال قبل برای تکمیل طرح های مسکن بوسیله تهاتر زمینهای دولتی ۱۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود و امسال به ۲۰۰۰ میلیارد تومان رسیده که رشد ۳۳ درصدی را نشان میدهد. همین طور در بودجه سال ۱۴۰۰ علاوه بر شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت بازآفرینی شهری هم موظف به تامین منابع مالی شده که سال قبل تکلیفی دراین زمینه نداشت.
انتهای پاممنبع:

1399/09/13
12:14:14
5.0 / 5
861
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی