مسیرساز
طرح مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده است

افسار بازار مسكن كشیده می شود؟

افسار بازار مسكن كشیده می شود؟

مسیرساز: طرح مالیات بر عایدی سرمایه كه در جهت حذف یا كاهش دلالی در حوزه های طلا، سكه، ارز، خودرو و مسكن در دستور كار قرار گرفته الان در كمیسیون اقتصادی مجلس نهایی شده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، طرح مالیات بر عایدی سرمایه با هدف ساماندهی و حذف سوداگری در بازارهای غیرمولد همچون طلا، سکه، ارز، خودرو و مسکن، نخستین بار در سال ۱۳۹۷ از طرف مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی عنوان شد. در ادامه دولت اعلام نمود در این خصوص لایحه ارائه می دهد.
وزیر راه و شهرسازی روز ۳۰ مهرماه اعلام کرد که برای قانون مالیات بر عایدی سرمایه بیش از ۲۰ جلسه کار کارشناسی در کمیسون اقتصادی دولت انجام شده و هفته گذشته به صحن دولت رفته است. وزارت اقتصاد مسئولیت پیگیری این قانون را بر عهده دارد.
همزمان نمایندگان مجلس یازدهم این طرح را در دستور کار قرار داده اند و بنا بگفته پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، بعد از کارشناسی های بسیار در کمیسیون نهایی شده است.
کارشناسان معتقدند اگر دو قانون مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی عملیاتی شود، بازار مسکن تا حد بسیار زیادی از حالت سرمایه ای به حالت مصرفی خارج می شود که می تواند به کنترل قیمت ها بینجامد. البته مالیات خانه های خالی به تصویب مجلس رسیده که شورای نگهبان به آن ایراداتی گرفت. باردیگر ایرادات برطرف و به شورا ارسال شده که هنوز شورای نگهبان پاسخ نداده است.
با اجرای مالیات از عایدی سرمایه، اگر یک فرد خانه ای را خریداری و سپس مبادرت به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی بعنوان مالیات پرداخت گردد.
کشورهای جهان برای کنترل تقاضای سوداگرانه در بازار املاک از ابزار مالیات بر عایدی سرمایه استفاده می نمایند و این پایه مالیاتی در ۱۸۰ کشور جهان اجرا می شود. آمریکا، بریتانیا، کانادا، برزیل، چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا، ژاپن، ایتالیا، ترکیه، بوتسوانا، قطر، لیبی و... همچون کشورهای توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته ای هستند که این مالیات را مورد استفاده قرار می دهند. در انگلستان یکی از دلیلهای اصلی استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه، رشد سریع ارزش ملک بعد از جنگ جهانی دوم بود. در آن مقطع سوداگران املاک، خانه ها را احتکار می کردند تا از عایدی سرمایه استفاده کنند.
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که همیشه بر ضرورت تغییر ماهیت بازار مسکن از سرمایه ای به مصرفی تاکید دارد اخیرا گفته است: در بخش مسکن باید این اهتمام وجود داشته باشد که سرمایه از بخش تولید و عرضه مسکن به این بهانه خارج نشود و قانون مالیات بر عایدی سرمایه باید این هنر را داشته باشد تا آن بخشی را که می خواهد از مسکن بعنوان سرمایه استفاده نماید از صحنه خارج کند.1399/09/10
22:48:12
5.0 / 5
1124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی