مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز تاكید شد

ساخت مسكن از كارگران نظارت با دولت

ساخت مسكن از كارگران نظارت با دولت

مسیرساز: یك كارشناس حوزه كار با اعلان اینكه ساخت مسكن باید به مردم و گروه های كارگری و كارمندی واگذار شود و دولت به وظیفه نظارت و سیاستگذاری بپردازد، اظهار داشت: مشاركت دادن كارفرمایان، بنگاه های اقتصادی و تشكل های بزرگ می تواند پشتوانه عظیمی برای اجرای پروژه های مسكن باشد.علی اکبر لبافی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی مشارکت و ورود گروههای کارگری و کارمندی به ساخت و ساز مسکن ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: اگر زمین مناسب و رایگان واگذار شود و دولت پای کار بیاید و کارخانه ها در این امر مشارکت داشته باشند، مشکل مسکن گروههای کم درآمد خصوصاً کارگران برطرف می شود.

وی افزود: خیلی از کارخانجات هستند که در رابطه با مسئولیت های اجتماعی خود کمکهای زیادی کرده اند. بنگاه اقتصادی داریم که حتی یک کارگرش بدون مسکن نیست و برای کارگران خود به صورت تمام قسط مسکن می سازد چون کارفرما به این مساله اعتقاد دارد؛ پس مشارکت دادن کارفرمایان، بنگاه های اقتصادی و تشکلهای بزرگ می تواند پشتوانه عظیمی برای اجرای پروژه های مسکن باشد.

این کارشناس حوزه کار اشاره کرد: در قانون کار، کارفرمایان مکلف شده اند که با تشکیل تعاونی ها به تامین مسکن کارگران کمک کنند. درحال حاضر خیلی از کارفرمایان این آمادگی را دارند که ابزار و نیروی کار مورد نیاز و حتی مصالح ساختمانی را بدون واسطه برای ساخت مسکن در اختیار بگذارند تا کارگران خانه دار شوند.

لبافی با تاکید بر تشکیل تعاونی های مسکن کارگری و کارمندی، اظهار داشت: بر طبق بررسی هایی که در این خصوص داشتم معتقدم که دولتها به تنهایی نمی توانند مسکن بسازند و این کار باید با تشکیل تعاونی های مسکن کارمندان و کارگران صورت گیرد؛ منتها به نظارت دقیق و کارشناسی نیاز داریم تا مجموعه هایی که ممکنست تخصصهای لازم را نداشته باشند رها نشوند و این امر باید با نظارت کارشناسی حوزه تخصصی نظام مهندسی صورت گیرد که از تضامین لازم برخوردار باشد.

به گفته وی، خیلی از تصدی های دولتی در بخش مسکن باید به بخشهای خصوصی و تعاونی واگذار شود و دولت تنها به وظیفه سیاستگذاری بپردازد به عبارتی دولت سیاستها و افق کلی را در حوزه مسکن تدوین و تنظیم کند و کار را به مردم و کارگران بسپارد.

منبع:

1399/09/10
16:00:38
5.0 / 5
1176
تگهای خبر: ابزار , ساخت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی