مسیرساز
با وجود تعطیلات دو هفته ای و تشدید محدودیتها

كسب و كارهای اینترنتی تعطیل نیستند

كسب و كارهای اینترنتی تعطیل نیستند

در صورتیكه بر طبق مصوبه جدید ستاد ملی كرونا از امروز تمام كسب وكارها به جز مشاغل ضروری تعطیل هستند، اما كسب و كارهای آنلاین می توانند در مدت قرنطینه دوهفته ای كماكان به فعالیت خود ادامه دهند.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، تصمیم به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در تعطیلات دوهفته ای به دنبال جلسه مشترک اتحادیه کسب و کارهای مجازی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گرفته و مقرر شد تا کسب وکارهای اینترنتی جزو مشاغل گروه ۱ یعنی کسب و کارهای ضروری قرار گیرند. بنابر این فعالیت مشاغل اینترنتی از امروز و در وضعیت اعمال محدودیتهای شدید کرونا بلامانع خواهد بود.

با توجه به آنکه در دوران کرونا ارائه خدمات مورد نیاز عموم جامعه در فضای مجازی با اقبال بیشتری مواجه گردید بدین جهت فعالیت خیلی از کسب وکارها در حوزه شبکه های اجتماعی گسترش یافت و به تدریج با ارائه خدمات و عرضه محصولات رونق گرفت.

پیش از این باتوجه به تداوم شیوع ویروس کرونا و بمنظور جلوگیری از ازدحام جمعیت و رعایت پروتکل های بهداشتی پیش بینی شد تا فعالیت خیلی از خدمات به شکل الکترونیکی و غیر حضوری صورت گیرد.

کارشناسان با تاکید بر لزوم فرهنگسازی جهت استفاده از اینترنت در ایام کرونا معتقدند باتوجه به بستری که هم اکنون در حوزه شبکه های اجتماعی وجود دارد، ایجاد و گسترش کسب و کارهای اینترنتی می تواند نتایج مثبت و اثرگذاری داشته باشد.حمید جاج اسماعیلی ـ کارشناس بازار کار ـ در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به استقبال از خدمات غیر حضوری و افزایش تمایل مردم به خریدهای اینترنتی در دوران کرونا می گوید: خوشبختانه زیرساختها برای انجام خیلی از فعالیتها به شکل الکترونیکی فراهم شده و با توسعه هرچه بیشتر زیرساختها می توان بیشتر مشاغل را بر بستر فضای مجازی توسعه و گسترش داد.

با توجه به آنکه کسب و کارهای اینترنتی به کاهش هزینه ها و معیشت مردم و آسودگی خیال آنها در تامین نیازهای روزانه کمک می نماید لازم است حمایتهای بیشتری از مشاغل اینترنتی صورت گیرد. او می گوید: رونق کسب و کارهای اینترنتی ضمن کاهش هزینه ها، به معیشت مردم و آسودگی خیال آنها در تامین نیازهای روزانه کمک می نماید بدین جهت در وضعیت حاضر باید حمایتهای بیشتری از مشاغل اینترنتی صورت گیرد و نظارتها و ضمانتهای لازم برای اعتماد سازی مردم در استفاده از اینترنت فراهم گردد.

این کارشناس بازار کار، اعتماد را اصل اول در موفقیت کسب و کارهای اینترنتی می داند و می گوید: بیشتر فروشگاههای آنلاین که در روزهای کرونا، به شکل اینترنتی عرضه و فروش کالا و خدمات، پوشاک و مواد خوراکی داشتند شاید تا چند سال قبل چندان مطرح نبودند ولی حالا از فرصت پیش آمده بهره برده و با معرفی محصولات و خدمات خود به مردم و جلب اعتماد عمومی شناخته شده و به رونق رسیده اند.

به گفته حاج اسماعیلی، برخی سایتها و فروشگاههای آنلاین علاوه بر خرید اینترنتی، امکان پرداخت وجه در منزل را هم پیش بینی کرده اند تا از این طریق هم به خواست مشتریان خود احترام گذاشته و هم زمینه جلب بیشتر اعتماد عمومی را فراهم نموده باشند.

مزایای خدمات غیرحضوری و فروش اینترنتی

از نگاه خیلی از کارشناسان، مشاغل اینترنتی با فعالیت خود سبب کوتاه شدن دست دلالان و واسطه گران می شوند. چونکه شاید در نظام عرضه و تقاضا در بازار کالایی با چند دست واسطه و قیمت بالا خریداری و ارائه شود ولی در فروش اینترنتی کالا و عرضه خدمات الکترونیکی این امر مشاهده نمی گردد و کالا و خدمات بدون هیچ واسطه ای به مصرف کننده و خدمات گیرنده عرضه می شود.

در شش ماهه نخست سال تمایل به راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی و صدور پروانه تاسیس کسب و کارهای آنلاین افزایش داشته و تداوم شیوع ویروس کرونا دراین زمینه اثرگذار بوده است.

آمارها نشان میدهد که در شش ماهه نخست سال، تمایل به راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی و صدور پروانه تاسیس کسب و کارهای آنلاین افزایش داشته و تداوم شیوع ویروس کرونا دراین زمینه اثرگذار بوده است. برمبنای آماری که از طرف اتحادیه کسب وکارهای آنلاین انتشار یافته تعداد پروانه های تاسیس این کسب وکارها در شش ماهه نخست امسال به ۴۲۸ پروانه رسیده که در مقایسه با سال های پیش از رشد نسبی برخوردار بوده است.

بررسی میزان پراکندگی پروانه های صادرشده از طرف اتحادیه کسب و کارهای مجازی حاکی از آنست که ۴۳.۳ درصد پروانه ها برای کسب وکارهایی صادر شده که عرضه کننده انواع کالا و خدمات در فروشگاه های مجازی می باشند، بیشترین پروانه صادر شده به لحاظ نوع فعالیت نیز جهت راه اندازی فروشگاههای بزرگ عرضه و فروش کالاهایی مانند پوشاک، کیف و کفش، سیسمونی کودک، لوازم خانگی، محصولات دیجیتالی و لوازم برقی بوده است.

استانهای تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی و مازندران در بالای جدول دریافت کنندگان پروانه از اتحادیه کشوری کسب وکار مجازی قرار داشته و بیش از ۵۰ درصد کسب وکارهای عضو اتحادیه کسب وکارهای مجازی، متعلق به استان تهران بوده اند که تا شهریور ۱۳۹۹ برای دریافت پروانه اقدام نموده اند.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، امروز گسترش کارهای اینترنتی و توسعه دیجیتال سبکی جدید در زندگی روزمره و کسب وکار در دوران کرونا را ایجاد کرده است؛ به نحوی که مشاغل سنتی جای خودرا به مشاغل اینترنتی داده و صدور پروانه جهت راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی رو به افزایش است. بنظر می رسد باتوجه به مزایا و محاسنی که کسب و کارهای اینترنتی برای مردم داشته و بخش اعظمی از هزینه های دولت را کاهش داده امکان ادامه فعالیت آنها در روزهای قرنطینه و تعطیلات پیش بینی شده فراهم شده باشد.
1399/09/02
20:14:43
5.0 / 5
1205
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی