مسیرساز
رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو خبر داد

رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیش بینی و هشدار سیل

رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیش بینی و هشدار سیل

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو وزارت راه و شهرسازی از رونمایی و بهره برداری از فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل، برف و یخبندان در شهر تهران آگاهی داد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا از روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو، مهدی رهنما اظهار داشت: سامانه نرم افزاری پیش بینی و هشدار سیل از نوع سامانه های هشدار سیل نسل چهارم است که باتوجه به ماهیت آن قادر می باشد حداقل سه تا چهار روز پیش از زمان رخداد سیل، امکان وقوع و مشخصه های سیل آتی را که شامل تمامی مشخصه های مورد نیاز مدیریت و هشدار سیل می باشد، پیش بینی، به روز رسانی و تدقیق نماید.
وی مهمترین مشخصات خروجی این سامانه که توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو طراحی و تولید شده است را پیش بینی هیدروگراف سیل برای نقاط کنترل مشخصی از حوضه که برمبنای آن مکان و زمان وقوع سیل، دبی حداکثر سیل، حجم سیلاب 5 و 10 روزه در حوضه را در اختیار قرار می دهد، عنوان نمود.
رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو اضافه کرد: سامانه پیش بینی و هشدار سیل حوضه های آبریز شمال تهران با همکاری، حمایت و پشتیبانی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و سازمان هواشناسی کشور و برمبنای اجرای روش های همادی (احتمالی) و شبیه سازی هیدرولوژیکی طراحی و مورد بهره برداری قرار گرفته است.
رهنما افزود: امکان پیش بینی برف و یخبندان نیز از دیگر قابلیت های این سامانه است، به نحوی که پیش بینی های این بخش از سامانه با هدف برنامه ریزی بمنظور به کارگیری تجهیزات و آمادگی برای مقابله با برف و یخبندان در سطح بزرگراه ها، جاده ها و معابر مناطق شمالی تهران از اهمیت به سزایی برخوردارست.
وی افزود: با بهره برداری از سامانه های پیش بینی و هشدار سیل، برف و یخبندان می توان با برنامه ریزی مناسب در بخش پیشگیری و مقابله، از بروز خسارت های اقتصادی و اجتماعی در وضعیت بحران های ناشی از حوادث طبیعی تا حد زیادی جلوگیری کرد و میزان تاب آوری در مقابل مخاطرات جوی را در سطح شهر تهران افزایش داد.
سامانه هشدار سریع زلزله، فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل و سامانه پیش بینی برف و یخبندان در شهر تهران هفته گذشته در مراسمی با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو وزارت راه و شهرسازی، رئیس شورای اسلامی شهر، شهردار و تعدادی از مدیران ارشد شهری و خدمات اضطراری در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران رونمایی و بهره برداری شد.1399/08/25
12:11:12
5.0 / 5
1195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی