مسیرساز
یك مقام ارشد كارگری مطرح كرد

با كمك های قطره چكانی كرونا مهار نمی شود!

با كمك های قطره چكانی كرونا مهار نمی شود!

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران می گوید كرونا مهار نمی گردد چون باید درآمدی برای امرار معاش افراد وجود داشته باشد و كسبه اجاره مغازه ای كه عقب افتاده بپردازند مگر اینكه حمایت های بیشتری از مشاغل لطمه دیده و نیروهای بیكار شده صورت گیرد وگرنه با تعطیل كردن و قرنطینه كردن جواب نمی گیریم.ناصر چمنی درگفت وگو با ایسنا، در ارزیابی تعطیلی احتمالی کلان شهرها به علت قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و نتایج اقتصادی این امر، اظهار نمود: معتقدم قرنطینه کردن شهرهایی که کرونا در آنها از مرز قرمز گذشته و بحرانی شده باید در همان روزهای اول اتفاق می افتاد تا روز به روز افزایش فوت هموطنان را شاهد نباشیم ولی چون اقتصاد ما توانایی مقابله با این تعطیلی ها را ندارد و از زیرساخت لازم برخوردار نیست باوجود همه تلاشها هنوز نتوانسته ایم در مهار کرونا موفق باشیم بنابراین با سرعت کامل به قرنطینه شهرها ورود نکردیم.

وی با اشاره به اینکه وظیفه دولتها در مقابل کرونا پشتیبانی از سلامت و امنیت غذایی و اجتماعی مردم است، اضافه کرد: در جریان کرونا خیلی از مجموعه های تولیدی، مشاغل خدماتی، رستورانها و صنوف مستقیما درگیر کرونا شدند ولی آیا با بستن آنها کرونا مهار شد؟ امروز می بینیم که با وجود مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا که ساعت فعالیت مشاغل غیر ضرور را کاهش داده همچنان عده بسیاری مقاومت می کنند و حاضر به تعطیلی نیستند دلیلش این است که باید اجاره مغازه ای که عقب افتاده بپردازند و با این وضعیت بازار درآمدی برای امرار معاش خانواده داشته باشند بنابر این پیش از آنکه به تعطیلی فکر نماییم باید خیال خانوارها، مشاغل، نیروهای کار و کسانی که با تعطیل شدن به مشکل می خورند و نگران اجاره مغازه یا کرایه خانه هایشان هستند را راحت نماییم.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران افزود: منظور از حمایت یعنی معیشت و بیمه بیکاری کارگران ساختمانی، کارگران روزمزد، رانندگان تاکسی، کسبه و صاحبان صنوف خدماتی که به علت کرونا شدیدا صدمه دیده و خانه نشین شده اند یا به علت هزینه ها حاضر نیستند کرکره مغازه ها را پایین بکشند. آنها کارمند دولت نیستند که حقوق سربرجشان تأمین باشد. ما تا چه زمان می توانیم بسته معیشتی به خانواده های صدمه دیده بدهیم؟ نزدیک یکسال است با کرونا درگیریم. می توانستیم با مدیریت بهتری نهایتا دوماهه این قضیه را جمع نماییم. یکماه تمام هزینه ها را تقبل می کردیم و مردم، کارگران، کسب و کارها را تعطیل می کردیم تا در خانه بمانند و مایحتاج آنها را تأمین می کردیم تا کرونا به سطح شهر و خیابانها و خانه ها کشیده نشد ولی باور نداشتیم که کرونا چقدر چموش و خطرناک می باشد بنابراین تا وقتی زیرساختهای لازم و بودجه کافی برای مقابله نداریم نباید از مهار کرونا حرف بزنیم.

چمنی درباره حمایت کشورهای دیگر از شهروندان در مقابل کرونا و تجربه موفق آنها در مهار کرونا اظهار داشت: در کشورهای اروپایی برای مقابله با کرونا حمایت ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی از کارگر و کارفرما صورت می گیرد در بعضی کشورها ماهانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار حقوق ماهانه می دهند و مایحتاج آنها را تأمین می کنند تا افراد در خانه بمانند. کشورآذربایجان در همان روزهای اول کرونا مسئولیت کرونا را به صورت کامل گردن گرفت، خدمات ویژه به شهروندان عرضه کرد و اجازه نداد کسی از خانه بیرون بیاید. شاید آنها با قرنطینه و پلمب خانه ها جلوی کرونا را گرفتند ولی ما نمی توانیم. آنها پس از قرنطینه مایحتاج اولیه خانواده ها را تأمین کردند و اقلام خوراکی جلوی در خانه ها می گذاشتند تا به بهانه غذا و دارو کسی بیرون نرود ولی مشکل ما این است که زیرساخت تأمین معاش را نداریم وگرنه کسی به خاطر نان شب سلامتش را به خطر نمی اندازد.

این مقام ارشد کارگری تصریح کرد: ما همه راهها را رفته ایم، جریمه و قرنطینه را در پیش گرفتیم، مبادی ورودی و خروجی را کنترل وسفرها را ممنوع کردیم حتی جاده ها را بستیم ولی متاسفانه آمار فوت شدگان و مرگ و میر هموطنان بیشتر می شود، پس باید راه دیگری در پیش بگیریم.

چمنی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی کشورها با وجود صرف بودجه کلان و دادن حقوق ماهانه در صدر کشورهای با مرگ و میر بالای کرونا هستند؟ اظهار داشت: در این کشورها کمک های مالی صورت گرفته ولی کنترل و نظارت پس از حمایت رها شده است. مردم حقوق ماهانه را می گیرند ولی پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند در حالیکه اگر مکانسیم های برخورد جدی باشد و فرضا حقوق ماهانه قطع شود این اتفاق نمی افتد. البته در بعضی از این کشورها هزینه های درمان بالا است با این وجود معتقدم مقابله با کرونا یک رابطه دو سویه است و نمی توان تنها به دادن حقوق ماهانه کفایت کرد ولی کنترل و نظارت پس از آنرا نادیده گرفت.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در انتها با اشاره به اینکه بدون حمایت مالی در مهار کرونا موفق نخواهیم بود، خاطرنشان کرد: مجموعه دولت زحمات زیادی برای مقابله با کرونا کشید و نباید اقدامات دولت در پشتیبانی از کارگران و مشاغل صدمه دیده و اعمال معافیتها یا بخشودگی ها و دادن وام و تسهیلات حمایتی را نادیده گرفت ولی معتقدم این حمایتها کافی نبوده است بنابراین در صورتیکه تعطیل کردن آخرین راه باشد باید پیش از آن امکانات لازم را در اختیار شهروندان و کسبه قرار بدهیم. بدون حمایت مالی و معیشتی تعطیلی جواب نمی دهد.
1399/08/23
12:48:31
5.0 / 5
1360
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , زیرساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی