مسیرساز
مختومه شدن پرونده بیمه در صورت وقفه سه ماهه

پرداخت حق بیمه كارگر ساختمانی سه ماهه شد!

پرداخت حق بیمه كارگر ساختمانی سه ماهه شد!

به گزارش مسیرساز نایب رییس كانون انجمن های صنفی كارگران ساختمانی تعیین مهلت سه ماهه برای پرداخت حق بیمه كارگران ساختمانی و مختومه شدن پرونده در صورت عدم پرداخت را به زیان آنها دانست و اظهار داشت: در شرایطی كه كارگران ساختمانی با نبود كار و بیماری كرونا دست و پنجه نرم می كنند و بیمه آنها سهمیه ای است شایسته نیست با یك بخشنامه داخلی حقوق آنها را نادیده بگیریم.هادی ساداتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در شرایطی که به سبب انتشار ویروس کرونا کارگران ساختمانی با مشکل نبود کار و معیشت دست و پنجه نرم می کنند متوجه شدیم که طی روزهای اخیر بخشنامه ای داخلی از طرف تامین اجتماعی صادر شده که اجرای آن به زیان کارگران ساختمانی است.

وی در توضیح جزئیات این بخشنامه افزود: قبلا اگر کارگران ساختمانی حق بیمه خودرا به هر علت نمی توانستند پرداخت کنند تا شش ماه فرصت داشتند آنرا بپردازند یعنی اگر ابتدای فروردین پول دست کارگر ساختمانی نبود می توانست دو ماه بعد آنرا پرداخت کند و با جرایمی که سازمان درنظر می گرفت در نهایت تا شهریور ماه زمان داشت حق بیمه اش را بپردازد و پرونده بیمه او مختومه نمی شد ولی در بخشنامه اخیر صراحتا اعلام شده که اگر تا سه ماه پرداخت حق بیمه گرفتار وقفه شد، بیمه قطع و پرونده مختومه شود.

نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی اضافه کرد: معتقدم این کار جز کاهش آمار کارگران ساختمانی نتیجه ای ندارد و جای سوال است که در شرایط حاد کرونا که کار برای کارگران ساختمانی وجود ندارد و امرار معاش آنها به خطر افتاده چطور می توانیم چنین دستورالعملی صادر کنیم؟ این بخشنامه با تاکید مقام معظم رهبری در پشتیبانی از کارگران بیکار شده از کرونا و کارگران فاقد بیمه بیکاری نیز در تناقض است.

ساداتی درپاسخ به این پرسش که مختومه شدن پرونده کارگران ساختمانی چه پیامدهایی دارد؟ اظهار داشت: مختومه شدن پرونده از این جهت به زیان کارگر ساختمانی است که وصل کردن مجدد بیمه او یک فرآیند زمانی طولانی مدت دارد چون باتوجه به سهمیه ای بودن بیمه کارگران ساختمانی بسادگی امکانپذیر نیست پس انتظار داریم فرجه کارگران ساختمانی برای پرداخت حق بیمه آن هم در شرایطی که با کرونا درگیر هستیم، حفظ شود.

به گفته وی تاخیر چندماهه در پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی منابع سازمان را گرفتار مشکل نمی کند، همچنان که عدم پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی که سالهای سال تلنبار شده وضعیت سازمان را به خطر نیانداخته است پس شایسته نیست با یک مصوبه داخلی پرونده بیمه کارگران ساختمانی را مختومه نماییم و حق و حقوق آنها در شرایط سخت کرونا و نبود کار را از بین ببریم.منبع:

1399/08/14
20:34:47
5.0 / 5
1135
تگهای خبر: ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی