مسیرساز

متقاضیان بدحساب مسكن ملی در آستانه حذف

متقاضیان بدحساب مسكن ملی در آستانه حذف

مسیرساز: با وجود آنكه مهلت واریز وجه برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسكن دو بار تمدید شده شواهد و قرائن حاكی از آنست كه بخش قابل توجهی از متقاضیان نسبت به افتتاح حساب اقدام نكرده اند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، با عبور از بازه زمانی ۱۵ شهریورماه که آخرین مهلت واریز وجه طرح اقدام ملی مسکن بود مشخص شد برخی افراد واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن به هر علت افتتاح حساب نکرده اند، پس وزارت راه و شهرسازی تا اختتام شهریورماه به این افراد مهلت داد. شهریورماه هم به انتها رسید و اغلب متقاضیان نسبت به تکمیل آورده و حتی افتتاح حساب اقدام نکردند. بنا بر این وزارت راه و شهرسازی برای مرتبه سوم به این افراد فرصت داد و آخرین مهلت افتتاح حساب و واریز وجه را ۳۰ مهرماه اعلام نمود. یعنی فردا این فرصت برای متقاضیان اولیه به انتها میرسد اما گویا هنوز خیلی از افراد نسبت به واریز وجه یا حتی افتتاح حساب بی توجه هستند.
با آنکه وزارت راه و شهرسازی چندین بار هشدار داده که در صورت عدم تکمیل آورده، متقاضیان واجد شرایط حذف و از فهرست رزرو جایگزین آنها خواهد شد هنوز این اقدام انجام نشده و باید ببینیم با اتمام اولتیماتوم سه باره این اقدام صورت خواهد گرفت یا خیر. مبلغ آورده اولیه حدود ۴۰ میلیون تومان است.
اما آمار و شواهد گویای آنست که بخش قابل توجهی از افراد به دلایلی همچون عدم توانایی مالی نسبت به تکمیل آورده اقدام نکرده اند. بطور مثال از بین ۱۳۸ هزار واحد تعریف شده برای شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر که مسئولیت اجرای آن بر عهده بنیاد مسکن گذاشته شده تا کنون فقط ۲۵ هزار متقاضی افتتاح حساب کرده و واریز وجه داشته اند. وزارت راه و شهرسازی آمار به روزی میزان افتتاح حساب در ایام اخیر را اعلام نکرده اما تا ۱۶ مهرماه از کل ۴۰۰ هزار واحد تعریف شده فقط ۱۱۵ هزار نفر مبادرت به بازگشایی حساب کرده بودند؛ آن هم بعد از هشدارهایی که مرتبا در خصوص حذف متقاضیان بدحساب اعلام گردید.
در ایام اخیر میانگین قیمت هر متر مربع مسکن ملی ۲.۷ میلیون تومان برمبنای هزینه های سه ماهه دوم سال جاری اعلام شد؛ هرچند برخی کارشناسان معتقدند که به سبب نوسانات قیمت مصالح ساختمانی که طی ماههای اخیر اتفاق افتاده با این مبالغ نمی توان طرح اقدام ملی را جمع کرد.
بجز آورده متقاضیان که در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است ۱۰۰ میلیون تومان وام هم با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت ۱۰ ساله به هر واحد تعلق می گیرد. مبلغ ماهانه هر قسط در روش ساده یک میلیون و ۸۰۱ هزار تومان و سود آن ۱۱۶ میلیون تومان است. در روش بازپرداخت پلکانی مبلغ قسط در سال اول ماهانه یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان است که در سال دهم به ماهانه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان افزایش می یابد. میزان سود تسهیلات در این روش پرداخت حدود ۱۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.
وعده افتتاح مسکن ملی در آبان ماه
شهریوماه سال قبل طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. نخستین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به روزهای افتتاح نزدیک شده و برمبنای اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی روز اول آبان ماه، پروژه های آماده شده مسکن ملی در ۴ بخش با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می رسد. قبل از این وزارت راه و شهرسازی تیرماه و مرداد ماه را زمان افتتاح مسکن ملی اعلام نموده بود که بنا به دلایلی همچون شیوع ویروس کرونا محقق نشد. گفته می شود در شهر جدید پرند ۱۲۴۶ واحد مسکن ملی، در هشتگرد ۹۶ واحد و در گلبهار ۳۰۰ واحد با ارزش حدود ۵۲ میلیارد تومان آماده افتتاح است.
منبع:

1399/07/30
14:28:00
5.0 / 5
1452
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی