مسیرساز

اختصاص مالیات خانه های خالی به راه اندازی مسكن برای اقشار پایین

اختصاص مالیات خانه های خالی به راه اندازی مسكن برای اقشار پایین

مسیرساز: استفاده از منابع مالیات بر خانه های خالی بمنظور راه اندازی مسكن برای اقشار پایین كه در كشورهای توسعه یافته انجام می شود توسط نمایندگان مجلس در حال بررسی است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، جنب و جوش مجلس برای رسیدگی به وضعیت بازار مسکن هنوز آن طور که باید و شاید به نتیجه نرسیده است. هیچ یک از طرح های اصلی نمایندگان مجلس یازدهم که در ماههای اخیر انتقادات زیادی به نابسامانی بازار مسکن داشتند از حد ایده و طرح فراتر نرفته است.
طرح مالیات بر عایدی سرمایه که از سال ۱۳۹۴ بحث آن مطرح شده در کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد. قانون مالیات بر خانه های خالی هم که به تصویب صحن علنی رسید با ۱۶ ایراد شورای نگهبان مواجه گردید. البته در هفته های اخیر بنا بگفته اعضای کمیسیون عمران مجلس بعد از رفع ایرادات مجدداً به شورا ارسال شده است.
درباب تغییر قیمت مسکن نیز بنظر می رسد کار خاصی نمی گردد کرد؛ برای اینکه التهابات این بازار از رشد نرخ ارز و نوسان بازارهای موازی نشأت میگیرد. با این وجود نقدهای بهارستان نشینان به نابسامانی بازار مسکن هر روز از طرق مختلف صورت می گیرد و بعضاً برنامه های از پیش تدوین شده بعنوان راهکارهای نجات بخش بازار مسکن توسط برخی نمایندگان ارائه می شود.
یکی از برنامه هایی که در همه جای دنیا پیاده می شود اختصاص منابع حاصل از مالیات بخش مسکن برای راه اندازی مسکن اقشار پایین است که در سال های اخیر همیشه کارشناسان و فعالان بخش مسکن در ایران نیز به آن تاکید نمودند.
در این خصوص اخیراً علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفته است یکی از پیشنهادات ما در طرح جهش تولید مسکن تشکیل صندوقی برای جمع آوری مالیات بر عایدی مسکن می باشد تا با ایجاد آن در سنوات آتی صندوقی برای پشتیبانی از تولید مسکن در کشور داشته باشیم.
وزارت راه و شهرسازی نخستین گروه از واحدهای مسکونی خالی از سکنه به میزان ۱۰۹ هزار واحد را برای ستاندن مالیات متعلقه بر اجاره به سازمان امور مالیاتی معرفی نمود.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرده تا انجام این کار از طرف وزارت راه و شهرسازی فتح بابی برای تحرک بخشیدن به فضای تولید و عرضه مسکن باشد.
این در واقع نخستین قدم جدی برای ستاندن مالیات از واحدهای خالی از سکنه شمرده می شود. در صورتیکه خالی بودن این ۱۰۹ هزار واحد محرز شود در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلقه بر اجاره سالیانه خواهند شد.
روز ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کل کشور در آن ثبت خواهد شد به مرحله اجرا رسید.
مقرر است این اطلاعات با همکاری سایر دستگاه های مرتبط جمع آوری و برای وضع مالیات متعلقه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. طبق ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم واحدهای مسکونی خالی در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلقه خواهند شد که البته شورای نگهبان ۱۶ ایراد به آن گرفت و سپس مجلس ایرادات را برطرف و مجدداً به شورا ارسال کرد.
وزارت راه و شهرسازی قول داده بود تا اختتام تابستان نخستین اطلاعات واحدهای مسکونی را در اختیار سازمان امور مالیاتی بگذارد.
بنابر این گزارش، از بین ۲۸ میلیون واحد مسکونی تا کنون ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد شناسایی و شناسنامه دار شده و ۱.۵ میلیون پیامک برای مالکان بیش از یک واحد مسکونی ارسال شده است. رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام نموده ظرف ۱۰ روز مالیات خانه های خالی را مطالبه می نماییم.
منبع:

1399/07/29
01:09:19
5.0 / 5
1481
تگهای خبر: احداث , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی