مسیرساز

بورس مسكن گرفتار اما و اگر شده است؟

بورس مسكن گرفتار اما و اگر شده است؟

مسیرساز: با وجود آن كه 29 مرداد ماه امسال نخستین معامله ملك در بورس كالا انجام گرفت برخی نمایندگان مجلس با این فرضیه كه عرضه زمین و مسكن در بورس كالا منجر به افزایش قیمت می شود با آن مخالف هستند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، اوایل تیرماه امسال حسن روحانی رئیس جمهوری بر راه اندازی هرچه سریع تر بورس املاک بمنظور واگذاری دارایی های مازاد شرکتهای دولتی و بانکها اصرار کرد.
به دنبال آن روز ۲۹ مردادماه امسال نخستین معامله ملک در تاریخ بورس بوسیله این بازار انجام شد. بدین صورت که شرکت عمران شهر جدید پردیس یک باب واحد تجاری را بعد از پذیرش در بازار فرعی بورس کالای ایران با قیمت پایه یک میلیارد و ۶۳ میلیون تومان عرضه نمود و به فروش رساند.
به دنبال آن برخی شرکت های دولتی و بانک ها اعلام نمودند که به زودی املاک خودرا روی تابلو بورس عرضه خواهند کرد.
با این وجود پیش از انجام این معامله، بورس مسکن موافقان و مخالفانی داشت؛ مخالفانی مثل رئیس کمیسیون عمران مجلس که معتقدند عرضه زمین و مسکن در بورس به افزایش قیمت ملک منجر خواهد شد. استناد آنها نیز این است که بازار برخی کالاها با ورود به بورس از حالت طبیعی خارج و گرفتار افزایش قیمت شده اند؛ به خصوص که بازار سهام طی حدود یک سال اخیر رشد شایان توجهی را تجربه کرده است.
از جانب دیگر موافقان بورس مسکن می گویند که تالار شیشه ای به شفافیت معاملات می انجامد و قیمت ها واقعی می شود.
هم اکنون بخش املاک و مستغلات و بازار سرمایه، بدون وجود بورس املاک، با یکدیگر در ارتباط هستند. بعنوان نمونه، صندوق های مستغلات، اوراق رهنی مسکن و همین طور اوراق تسهیلات خرید مسکن، پیوندهای کنونی بخش مسکن و بورس را می سازند.
صندوق های کنونی زمین و ساختمان، با جمع آوری وجوه سرمایه گذاران، به تامین مالی پروژه های ساختمانی کمک می کنند. این پروژه ها بعد از اتمام، از راه هایی مانند مزایده یا سایر روش ها به فروش می رسند و سود حاصل به دست آمده در بین سرمایه گذارن تقسیم می شود.
مسکن با بورس بی ارتباط نیست
هر چند الان بورس املاک بطور کامل راه اندازی نشده و حتی مخالفانی دارد، بخش املاک و بازار سهام از طرق مختلف با یکدیگر در ارتباط هستند. صندوق های مستغلات، اوراق رهنی مسکن و اوراق تسهیلات خرید مسکن همچون مواردی است که ارتباط مسکن را با بورس کالا برقرار کرده است. صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان که به جمع آوری سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های ساختمانی می پردازد و البته مقرر است گسترش پیدا کند نیز از مصادیق ارتباط مسکن با بورس کالا است؛ هرچند که از حدود ۵۰ روز قبل گفته می شد تا یک ماه آینده این اتفاق می افتد اما هنوز محقق نشده است.
منبع:

1399/07/11
13:45:31
5.0 / 5
1485
تگهای خبر: بازار , راه اندازی , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی