مسیرساز

دلیل كم كاری بانك ها در پرداخت ودیعه مسكن

دلیل كم كاری بانك ها در پرداخت ودیعه مسكن

درحالیكه پرداخت ودیعه مسكن توسط بانك ها به كندی پیش می رود، مدیر اداره اعتبارات بانك مركزی ضمن تشریح دلیل تاخیر در پرداخت ودیعه مسكن، اظهار داشت: ۱۳ بانك به سامانه طراحی شده برای پرداخت وام ودیعه مسكن تا به امروز متصل شده اند و پرداخت وام ودیعه مسكن سرعت می گیرد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام کمک ودیعه اجاره به میزان ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومان، مدتی قبل در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید. سود این تسهیلات ۱۳ درصد است و نحوه بازپرداخت آن بدین صورت است که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می توانند تسهیلات را یک ساله دریافت نمایند و صرفاً سود آنرا ماهانه بپردازند و در انتهای سال، اصل آنرا پرداخت کنند.
در روش دوم، متقاضیان می توانند وام را سه ساله دریافت نمایند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آنرا به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلان شهرها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.
آنچه در اجرای این طرح ستاد کرونا مشکل ایجاد کرد، این بود که باید تا آخر مرداد ماه ودیعه مسکن به حساب متقاضیان واریز می شد اما وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی بعنوان متولیان این امر، پرداخت این کمک به مستاجران را بین خود پاسکاری می کردند و از آماده نبودن سازمان مقابل خود می گفتند.
در نهایت، مقصر اصلی تاخیر در پرداخت ودیعه مسکن بانک ها خوانده شدند، چونکه طبق اعلام مسؤلان وزارت راه، اسامی متقاضیان در اختیار بانک ها قرار گرفته است اما روند پرداخت ودیعه مسکن به کندی پیش می رود؛ بگونه ای که تا چهارم شهریورماه فقط ۹ نفر تسهیلات خویش را در این حوزه دریافت کرده بودند که با گذشت ۱۰ روز این رقم به ۳۳۰ هزار نفر رسید.
با ابهامات بوجود آمده در پرداخت ودیعه مسکن توسط بانک ها، شهرزاد دانشمندی - مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی - با حضور در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: ۱۳ بانک به سامانه طراحی شده برای پرداخت وام ودیعه مسکن تا به امروز متصل شده و پرداخت وام ودیعه مسکن سرعت می گیرد.
وی ادامه داد: سامانه قابل ثبت نام و اتصال به بانک ها حدود دو هفته است که وصل شده یعنی بانکهای عامل در این حوزه، حدود دو هفته است که امکان اتصال به این سامانه را پیدا کرده اند. از آنجائیکه راهکارهایی برای بازپرداخت اقساط دیده شده است که طبق آن یا سود تسهیلات یا اصل تسهیلات در آخر دوره گرفته می شود؛ به همین خاطر، چنین سیستمی در نرم افزار بانک ها تعریف نشده بود و تا این نرم افزار تعریف و پیاده سازی شود، در پذیرش متقاضیان تاخیر بوجود آمد.
در ادامه دانشمندی اعلام نمود: متقاضیانی که مبلغ ودیعه ملک کمتر از مبلغ مورد درخواست بوده است یا تاریخ اجاره نامه ها مربوط به سال قبل بوده یا فاقد کد رهگیری است. همچنین، در مواردی برای یک کد پستی چند اجاره نامه معرفی شده است؛ نمی توانند کمک ودیعه مسکن را دریافت نمایند.
مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی، گواهی کسر از حقوق، گواهی کسر از مستمری خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، اجاره نامه ثبت شده در سامانه املاک را همچون مدارک مورد نیاز برای دریافت ودیعه مسکن دانست.1399/06/26
14:11:21
5.0 / 5
1710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی