مسیرساز
تكرار تجربه مسكن مهر در مسكن ملی

ثبت نام صفی، واریز تكی!

ثبت نام صفی، واریز تكی!

مسیرساز: با وجود آنكه 1.6 میلیون تقاضا برای مسكن ملی به ثبت رسید تا 7 تیرماه امسال فقط 11 هزار نفر رقم اولیه 30 تا 40 میلیون تومان را واریز كردند كه نشان میدهد این طرح به مانند مسكن مهر با چالش عدم تكمیل آورده از جانب متقاضیان همراه شده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که بنا بگفته مسئولان برای دهک های متوسط طراحی شده به نظر میرسد در چارچوب ثبت نام با گذشت حدود یک سال همانند طرح فرسایشی ۲.۲ میلیون واحدی مسکن مهر که هنوز بعد از ۱۳ سال به پایان نرسیده، به مشکل برخورده است.
عمده متقاضیان اولیه مسکن ملی یا شرایط پنجگانه را نداشته اند یا به هر علت از واریز وجه امتناع کردند. این مسئله به خوبی از مقایسه واحدهای تعریف شده با واریز وجه و افتتاح حساب قابل مشاهده می باشد.
بخش اعظم واحدهای برنامه ریزی شده به میزان ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید قرار دارد. با وجود آنکه روند اجرای پروژه های طرح اقدام ملی مسکن به میزان ۱۴۲ هزار واحد در خیلی از شهرهای جدید شروع شده و در مواردی به پیشرفت بالای ۷۰ درصد رسیده گزارش ها حاکی از آنست که عمده پیشرفت به طرح های مشارکتی مربوط می شود. در چارچوب تفاهم نامه با دستگاههای دولتی نیز به سبب برخورداری این دستگاه ها از منابع و تسهیلات مناسب، پیش بینی می شود که پروژه ها در ریل مناسبی قرار گیرد.
افتتاح حساب شش درصد به نسبت کل پروژه
اما آمار و ارقام می گوید که در بخش ثبت نام کارها آنطور که باید و شاید جلو نمی رود. بطور مثال برای شهر جدید پرند ۲۵ هزار و ۳۲۷ واحد مسکن ملی تعریف شده که ۳۳ هزار نفر ثبت نام کردند اما تا روز دهم شهریور ماه ۱۱۸۸ نفر افتتاح حساب و فقط ۶۹۵ نفر واریز وجه داشته اند. متوسط واریزی به ازای هر نفر ۳۹ میلیون و ۷۳ هزار تومان بوده است.
در شهر جدید هشتگرد نیز ۲۱ هزار واحد مسکن ملی در نظر گرفته شده که تا دهم شهریور ماه امسال ۱۴۸۲ نفر افتتاح حساب داشتند و ۵۱۱ نفر وجه واریز کردند. متوسط واریزی هر نفر ۳۷ میلیون و ۱۵۶ هزار تومان بوده است.
با وجود آنکه شهر صدرا بیشترین افتتاح حساب به میزان ۱۹۵۵ فقره و بیشترین واریز به میزان ۱۱۹۴ فقره در میان شهرهای جدید داشته است این ارقام نیز با ۲۵ هزار واحدی که برای شهر جدید صدرا تعیین شده تناسبی ندارد. در این شهر نیز بطور متوسط هر نفر تا کنون ۳۹ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان واریز وجه داشته است.
حتی در پردیس که بعنوان گرانترین و پرتقاضاترین شهر جدید شناخته می شود با وجود آنکه ۱۹ هزار واحد اقدام ملی برای این شهر تعریف شده که ۳۰۰۰ واحد آن به صورت ثبت نامی است تا روز دهم شهریور ماه ۱۲۵۱ افتتاح حساب و ۱۱۲۹ فقره واریز وجه به ثبت رسیده که میزان واریزی هر نفر بطور میانگین ۳۹ میلیون و ۶۳۶ هزار تومان بوده است.
آمار کلی هم نشان دهنده آن است در ۱۸ شهر جدید که طرح راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن تعریف شده در چارچوب ثبت نامی ۱۲ هزار و ۲۴۷ افتتاح حساب و ۵۷۷۹ فقره واریز وجه صورت گرفته و میزان واریزی هر نفر بطور متوسط در شهر جدید ۳۹ میلیون و ۵۱۲ هزار تومان بوده است. با این حساب در بخش ثبت نام نسبت به کل پروژه تابحال حدود شش درصد افتتاح حساب انجام شده است.
هشدار به متقاضیان مسکن ملی
درحالی که بعد از طی مراحل اول و دوم ثبتنام، متقاضیان طرح مسکن ملی به مراحل واریز وجه رسیده اند، واریز نشدن قسط اولیه در موعد مقرر به منزله انصراف از پروژه تلقی خواهد شد.
راه مطمئن اجرای پروژه بوسیله مشارکت
در شرایط کنونی راه جایگزین و مناسب بوسیله اجرای پروژه ها به صورت مشارکت با بخش خصوصی و همین طور انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های دولتی، پروژه مسکن ملی را در راه شارژ مالی قرار می دهد. اجرای طرح از این طریق دو فایده دارد؛ اول اینکه متقاضیان واقعی بوسیله دستگاه های مربوطه شناسایی و معرفی می گردند و دیگر اینکه تسهیلات مسکن که بعضاً تکافوی خرید را نمی دهد می تواند با ورود به پروژه های ساخت منجر به خانه دار شدن جامعه هدف شود.
بیشترین پیشرفت در چارچوب مشارکت
طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید بیشترین پیشرفت را در واحدهای مشارکتی داشته که تابحال راه اندازی ۳۷ هزار واحد قطعی شده و ۱۸ هزار واحد انعقاد قرارداد صورت گرفته و شروع شده است.
قالب دیگر دارای پشتوانه مالی مناسب، تفاهم نامه با دستگاه های دولتی است. تفاهم نامه با بنیاد شهید و ایثارگران، آموزش و پرورش و نیروهای مسلح همچون این برنامه ها است که منابع مالی مناسبی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. بطور مثال تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی ایثارگران با نرخ سود ۴ درصد که بمنظور ساخت ۱۲ هزار واحد پرداخت می شود می تواند کمک خوبی برای راه اندازی مسکن ایثارگران باشد.
راه اندازی مسکن برای کارکنان وزارت دفاع نیز تفاهم نامه دیگر منعقد شده است. تسهیلات حکمت کارکنان ارتش به پروژه اقدام ملی متصل می شود. از طرف دیگر تعاونیهای ساخت مسکن وزارت دفاع بازوی قوی برای اجرای پروژه است. در این قالب راه اندازی ۴۰ هزار واحد در شهرهای جدید برنامه ریزی شده که شرکت عمران، زمین و پروانه در اختیار وزارت دفاع قرار می دهد و آنها افراد واجد شرایط را معرفی می کنند.
برنامه ساخت ۴۰ هزار واحد برای کارکنان آموزش و پرورش نیز در دستور کار قرار دارد. در این بخش به هر واحد ۷۰ میلیون تومان تسهیلات اختصاص می یابد و شرکت عمران، تامین زمین، پروانه ساخت و اجرای پروژه را بر عهده دارد.
بنا بگفته حبیب الله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی، در شهرهای جدید ۲۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در مرحله برنامه ریزی و از این تعداد ۱۴۲ هزار واحد به مرحله انعقاد قرارداد، افتتاح حساب و ساخت رسیده است.
منبع:

1399/06/24
23:25:45
5.0 / 5
1337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی