مسیرساز
وزیر راه و شهرسازی خبر داد

جابه جایی ۲۲ میلیون تن بار در جاده های كشور

جابه جایی ۲۲ میلیون تن بار در جاده های كشور

به گزارش مسیرساز وزیر راه و شهرسازی از جابه جایی ۲۲ میلیون تن بار در شهریورماه سال جاری در جاده های كشور اطلاع داد و اظهار داشت: تا آخر مردادماه سال جاری میزان جابه جایی بار از بنادر در حوزه ریلی ۲.۲ برابر بیشتر از همین بازه زمانی پارسال شده و مسلما به هدف گذاری صورت گرفته كه ساخت و بهره برداری ۲۰۰۰ دستگاه ناوگان جدید ریلی است، می رسیم.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، محمد اسلامی در مراسم پنجمین مرحله ی بهره برداری از ناوگان جدید ریلی در سال «جهش تولید» اظهار نمود: سال جاری عمدا ساخت و بهره برداری از ۲۰۰۰ دستگاه ناوگان ریلی را هدف گذاری کردیم و مطمئن هستیم با وجود بهره برداری از ۳۲۹ دستگاه ناوگان جدید ریلی در پنج ماهه سال جاری به این هدف خواهیم رسید چون که در ۱۲ ماهه سال گذشته به ۷۰۰ دستگاه ساخته شده است و این نشان از جهش و رشد در این حوزه دارد.

وی افزود: امیدواریم با رفع مشکلات و موانع ناخواسته در حوزه هایی مانند فولاد و بانکی که بزودی برطرف می شود در ماه های آینده شاهد تحویل تعداد بیشتر ناوگان ریلی باشیم و در انتها سال جاری بتوانیم ۲۰۰۰ دستگاه ناوگان ریلی جدید به خطوط راه آهن وارد نماییم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که سفارش بیشتر از ۸۰۰۰ دستگاه ناوگان جدید امیدوار کننده است، اظهار نمود: این نشان داده است که علیرغم مزاحمت های روزمره دشمنان چرخ اقتصاد کشور می چرخد و با وجود آنکه آنها می گویند اقتصاد ایران خوابیده و فلج شده است باید اظهار داشت که از اول شهریورماه تا روز گذشته بیشتر از ۲۲ میلیون تن بار با بارنامه رسمی در جاده های کشور جابه جا شده است و این نشان دهنده چیزی جز اقتصاد فعال نیست، چون که نه تنها نشانه ای از رکود ندارد بلکه رشد را نسبت به سال قبل نشان داده است.

اسلامی افزود: سهم ریل از بار برپایه آمار و اطلاعات به دست آمده از بنادر نسبت به سال قبل ۲.۲ برابر رشد در پنج ماهه سال جاری داشته است و هر قدر راه آهن بیشتر خویش را به مراکز بار و لجستیک متصل کند مزیت بیشتری برای صاحبان بار داشته و می تواند سهم ریل را در حوزه باری افزایش دهد.

وی تصریح کرد: پارسال و تا پیش از شیوع کرونا در کشور سهم ریل در حوزه مسافری نسبت به سال ۱۳۹۷، شش درصد رشد یافت و اگر به کرونا بر نمی خوردیم بطور قطع سهم ریلی در حوزه باری و مسافری امسال هم افزایش هم می یافت، اما ما معتقد هستیم که تا آخر سال جاری سهم ریل از بار تا حدود ۱۵ درصد افزایش می یابد کما این که سال گذشته تا پیش از شیوع کرونا به حدود ۱۳ درصد رسیده بود.

وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: صنعت ریلی امروز وابستگی هایش به صورت مستمر کاسته می شود و خودکفایی اش بیشتر می شود و ایران نه تنها بعنوان بهره بردار بلکه بعنوان صاحب فناوری و صنعت در حوزه ریلی شناخته می شود و به سمتی می رود که بتواند فراتر از جغرافیای خود بازار پیدا کند و تابحال گام های بلندی در این حوزه برداشته است.
آخرین وضعیت پروازهای ترکیه
اسلامی همینطور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پروازهای خارجی و پروازهای ترکیه اظهار نمود: ترکیش ایرلاین هنوز برای انجام پروازهای ایران – ترکیه اعلام آمادگی نکرده است اما هم اکنون ایران ایر به ۹ مقصد اروپایی پرواز می شود و سهم جابه جایی این شرکت افزایش یافته است، ازاین رو اگر مردم با شرکت های هواپیمای داخلی سفر کنند زودتر به مقصد می رسند.

پرداخت ۴۰۰۰ وام ودیعه مسکن به مستاجران
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال دیگری درباره ی وام ودیعه مسکن و مالیات خانه های خالی اینگونه توضیح داد که پرونده های اعطای وام ودیعه مسکن به مستاجران تشکیل شده و تابحال حدود ۴۰۰۰ نفر موفق به دریافت این تسهیلات شدند و همچنان اعطای این تسهیلات ادامه دارد. درباره دریافت مالیات از خانه های خالی هم با مجلس شورای اسلامی در تعامل هستیم تا بگونه ای این قانون اجرایی شود که بازدارندگی لازم را داشته باشد و بزودی لیست صاحبان خانه های خالی برای دریافت مالیات را به سازمان امور مالیاتی می دهیم.

وی با اشاره به تأمین منابع مالی برای افزایش تولیدات ناوگان جدید از آبان ماه سال جاری اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم ۱۰ هزار و ۴۰۰ کیلومتر خط ریلی داشتیم و تابحال آنرا به بیشتر از ۱۴ هزار کیلومتر رسانده ایم و در انتها دولت دوازدهم ۱۶ هزار کیلومتر خط ریلی خواهیم داشت.

اسلامی با اشاره به این که تأمین منابع مالی خط ریلی رشت – آستارا از راه بازار سرمایه صورت خواهد گرفت، افزود: گرچه راه آهن برای برداشتن سقف ظرفیت مسافرگیری در واگن ها به استاد ملی کرونا درخواست داده است، اما تبادل هوا در کابین هواپیما با واگن های مسافری متفاوت بوده و هوای داخل کابین هواپیما از راه سیستم تهویه تغییر کرده و هوای جدید توزیع می شود، اما پروتکل های بهداشتی قطار با هواپیما متفاوت است که البته ستاد ملی کرونا در این حوزه تصمیم گیرنده خواهد بود.


منبع:

1399/06/18
10:31:57
5.0 / 5
1914
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , راه آهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی