مسیرساز
مدیرعامل راه آهن در نشست خبری:

۶۸ پروژه ریلی با اعتبار ۵۵۵ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد

۶۸ پروژه ریلی با اعتبار ۵۵۵ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد

به گزارش مسیرساز مدیر عامل شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته دولت طی یك نشست خبری اهم فعالیتهای انجام شده این شركت طی یكسال گذشته را برای اصحاب رسانه شرح داد. وی طی این نشست، از بهره برداری از ۳۲۹ ناوگان جدید ریلی به ارزش ۵۶۷ میلیارد تومان طی ۴ ماه گذشته اطلاع داد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت از ساعت ۹ تا ۱۱ مورخ ۴ شهریور در سالن اجتماعات این شرکت برگزار شد، به تشریح فعالیتهای انجام شده از جانب شرکت راه آهن طی یکسال گذشته پرداخت.
در ابتدای این نشست، رسولی با اشاره به آثار زیانبار وارده ناشی از ویروس کرونا بر صنعت حمل و نقل کشور بخصوص بخش ریلی، اظهار داشت: علیرغم مشکلات برآمده ناشی از این ویروس، در ۴ ماه ابتدایی سال جاری ۲۵۹ دستگاه انواع ناوگان به ارزش ۴۹۴ میلیارد تومان به شبکه افزوده شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد رشد داشته است.

مدیر عامل راه آهن با اشاره به اینکه تمامی پروتکل های بهداشتی در تمامی مسیرهای ریلی از جانب ایران رعایت شده است، اضافه کرد: بعد از شیوع کرونا ستاد جلوگیری از بیماری های واگیر در شرکت راه آهن افتتاح شد و طی آن تلاشگران حوزه سلامت در ایستگاه های ریلی مستقر شدند و این تلاشگران در ضدعفونی ناوگان به خوبی عمل کردند. حالا مدیر اجرایی اتحادیه بین المللی راه آهن و وزارت بهداشت ایران (UIC) از ما درخواست کرده تا تجربه این شرکت در اجرای پروتکل های بهداشتی را در اختیار آنان قرار دهیم تا مورد استفاده سایر کشورها قرار گیرد.
رسولی به امضای تفاهم نامه همکاری با گمرک جمهوری اسلامی ایران در بندر خشک آپرین اشاره نمود و اظهار داشت: ۶۵۱ دستگاه واگن فرسوده و زمین گیر داشتیم که سال جاری طی برنامه ریزه انجام شده، حدود ۲۷۷ دستگاه از این واگن ها برای بازسازی به کارخانه های داخلی فرستاده شد و بقیه هم بابت تأمین مالی این بازسازی به فروش خواهند رسید.
مدیرعامل راه آهن تصریح کرد: حالا به منظور اجرای پروتکل های بهداشتی، برای هر کوپه قطار بیشتر از ۲ مسافر بلیط صادر نمی گردد مگر به درخواست خانواده ها که این امکان وجود دارد تا چهار بلیط هم صادر شود.
رسولی درباره تسهیلات حمایتی دولت از شرکت های ریلی در دوران شیوع کرونا اظهار داشت: میزان تسهیلات تعلق گرفته به شرکت های ریلی حدود ۹۴۰ میلیارد تومان است که تمامی این شرکت ها به بانک عامل معرفی شده اند. البته هنوز مبلغی به این شرکت ها داده نشده است؛ اما با پیگیری های انجام شده امیدواریم هر چه زودتر این تسهیلات پرداخت گردد.
مدیر عامل شرکت راه آهن تصریح کرد: تابحال ۵۰ ایستگاه راه آهن که محل تردد و مبدا و مقصد ۹۵ درصدمسافران ریلی است برای تردد راحت افراد توانخواه مجهز شده است. بدین سان هنگام خرید بلیت، چنانچه مسافری درخواست کمک برای سوار و پیاده شدن به قطار داشته باشد، با پر کردن فرم، ۲ پیامک برای رئیس گروه مسافری ایستگاه های مبدا و مقصد ارسال می شود که طی آن به فرد توانخواه خدمات لازم ارائه خواهد شد.
رسولی اظهار داشت: در حوزه حمل بار مطابق سیاست کلی برنامه ششم ابلاغی مقام معظم رهبری، شرکت راه آهن وظیفه دارد با اتصال مراکز عمده بار به شبکه ریلی بهره وری خطوط و ناوگان را ارتقا دهد.
وی ادامه داد: بدین منظور و در جهت افزایش بهره وری، حدود ۱۱۶۰۰ کیلومتر خط اصلی ریلی و ۲۵۰۰ کیلومتر خطوط ایستگاهی بوجود آمده است، به صورتی که در سال ۹۸ میزان ۴۷ میلیون تن بار جا به جا شد که در ۱۱۶۰۰ کیلومتر خط ریلی محقق شد. تقاضاهای موجود ۵۷ تقاضا از کارخانه ها، معادن و سیلوبار است که نشانگر این مورد است که صاحبان صنایع بزرگ به استفاده از حمل و نقل ریلی توجه دارند. البته هنوز قیمت سوخت، مزیت حمل ریلی را مشخص نکرده است.
رسولی اظهار نمود: حالا ۱۰۸ پروژه در دست مطالعه و اقدام وجود دارد که مقرر است در ۸۲۴ کیلومتر خط احدات شود و ظرفیت انتقال ۱۱۸ میلیون تن بار ظرفیت برای انتقال بار بوجود آید.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تابحال شزکت راه آهن در بهره وری از لوکوموتیو ۱۶ درصد و در بهره وری از ناوگان باری ۹ درصد رشد داشته است.
رسولی در مورد شیوه اجرای پروتکل های بهداشتی در مبادی ریلی، اظهار نمود: با استقرار تونل های ضدعفونی در مبادی ورودی و خروجی مرزهای ریلی، اعتماد کشورهای همسایه را جلب شده است
وی اظهار داشت: طی قراردادی که با سازمان اورژانس کشور به امضا رسیده، ۳۰ درصد آمبولانس ریلی برای شرایط بحران ساخته خواهد شد که حالا یک دستگاه آن ساخته شده است.
رسولی عنوان کرد: سال قبل حدود ۷۷۸ دستگاه انواع ناوگان تولید داخل به شبکه ریلی اضافه شده است.
وی با اشاره به اینکه رویکرد شرکت راه آهن، نگاه به تولید داخل است، اضافه کرد: سامانه ای با همکاری متخصصان راه آهن طراحی نموده ایم که نام آن "سامانه جامع رونق تولید" است. قطعات ساخته شده در داخل با مشخصات فنی و نام و آدرس سازنده در این سامانه معرفی می گردند.
رسولی اظهار داشت: تابحال چهار مرحله بهره برداری از ناوگان جدید داشتیم که اولین مرحله ۱۰ اردیبهشت به میزان ۵۳ دستگاه به ارزش ۱۲۵ میلیارد تومان، دومین مرحله ۳۰ اردیبهشت به میزان ۸۸ دستگاه به ارزش ۱۴۴ میلیارد تومان، سومین مرحله ۱۰ تیرماه به میزان ۶۵ دستگاه به ارزش ۱۵۶ میلیارد تومان و ۵ تیرماه به میزان ۵۰ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۶۹ میلیارد تومان وارد شبکه شد و به بهره برداری رسید.
رسولی اظهار داشت: بزودی پنجمین مرحله که شامل ۷۰ دستگاه ناوگان ریلی به ارزش ۷۳ میلیارد تومان است وارد شبکه ریلی می شود و جمعا ۳۲۹ دستگاه انواع ناوگان به ارزش ۵۶۷ میلیارد تومان وارد شبکه خواهد شد.
وی ادامه داد: بزودی در دو مسیر رشت - مشهد و اراک - مشهد قطار پنج ستاره خواهیم داشت که مردم می توانند از این طریق از این قطارها استفاده کنند.
رسولی بیان نمود: سه پروژه مدیریت استعدادها در راه آهن شروع شده است که هدف آن کشف، شناسایی، ارتقاء مهارت و ارزیابی استعداد در راه آهن است.
رسولی اظهار داشت: در پروژه مدیریت استعدادها، اقداماتی انجام شده تا افراد مستعد بتوانند خلاقیت های خویش را شکوفا کنند.
وی تصریح کرد: قطعا، با مولد کردن سرمایه های غیرمولد موجود، می توان اقدامات ارزشمندی در حوزه بهره وری انجام داد.

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در سال جهش تولید و همزمان با هفته دولت ۶۸ پروژه ریلی با اعتبار ۵۵۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه ریلی به بهره برداری می رسد.1399/06/05
17:26:31
5.0 / 5
1918
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی