مسیرساز

از ساخت مسكن كارگران چه خبر؟

از ساخت مسكن كارگران چه خبر؟

به گزارش مسیرساز خبر ساخت مسكن كارگری در شهركهای صنعتی و جوار آن در هفته های اخیر بازتاب گسترده ای در جامعه كارگری داشته و با عنایت به آنكه بخش اعظمی از كارگران در شهركهای صنعتی مشغول كار و فاقد خانه هستند، اهمیت بسیاری پیدا كرده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، با وجود آنکه کارگران یکی از محروم ترین و صدمه پذیرترین قشر جامعه به شمار می روند و بعنوان بدنه اصلی تولید نقش اساسی در توسعه اقتصاد کشور دارند اما به لحاظ داشتن مسکن با مشکل مواجهند.
آمارها نشان داده است که در شهرکهای صنعتی دستکم بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر مشغول کار هستند و به علت مشکلاتی که در بحث رفت و آمد و پیمودن مسافت طولانی تا محل کار دارند، احتیاج به تأمین مسکن آنها بیشتر از پیش احساس می شود.
در همین راستا تفاهم نامه ای میان اتاق تعاون ایران و وزارت راه و شهرسازی در چارچوب طرح اقدام ملی مسکن به امضا رسید که به باعث آن، راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در جوار شهرکهای صنعتی با مشارکت تعاونی های مسکن پیشبینی شده و ساخت منازل کارگری در جوار شهرکهای صنعتی با هدف تأمین مسکن ارزان قیمت برای کارگران و حل مشکل تردد آنها در دستور کار قرار گرفته است.
بر این اساس مقدمات کار در ۱۲ استان کشور شروع شده و ساماندهی متقاضیان در استانهای زنجان، همدان، آذربایجان شرقی، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، اردبیل، سمنان، مرکزی، خوزستان، قم و البرز شروع شده است.
همینطور کمیته استانی مسکن های کارگری کشور با محوریت اتاق های تعاون بوجود آمده است؛دبیرخانه ملی ساخت مسکن کارگری هم در اتاق تعاون ایران راه اندازی و اتاق های تعاون به صورت کارگزار مبادرت به ساماندهی متقاضیان و اجرای پروژه می کنند.
به باعث تفاهم نامه مذکور، وزارت راه و شهرسازی متولی و سیاستگذار اصلی و وزارت کار متولی پایش اطلاعات کارگران و بانک مسکن تأمین کننده مالی و اتاق تعاون ایران هماهنگی و مدیریت اجرای طرح را برعهده دارند.
آنطور که رئیس اتاق تعاون ایران گفته مقرر است با حذف قیمت زمین، واحدها به شکل ارزان در اختیار کارگران گذاشته شود.
او میزان آورده کارگران در این طرح را بسته به نوع مسکن مورد تقاضا متفاوت دانسته و می گوید "۴۰ درصد آورده متعلق به بانک و۲۰ درصد دیگر از جانب کارگران تأمین می شود."
به قول عبدالهی، راه اندازی مسکن کارگران الزاما در چارچوب متراژهای ۶۵ و ۷۵ متر نبوده و پیشبینی شده واحدهای با متراژ بالاتر هم بنا به درخواست کارگران ساخته شود.
پیش از این وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تفاهم نامه مشترکی با وزارت راه و شهرسازی به منظور ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در دیماه سال ۱۳۹۸ منعقد کرده بود و کارگروه مشترکی میان وزارت تعاون و اتاق تعاون ایران با هدف برنامه ریزی برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی و تدوین برنامه عملیاتی برگزار شده بود.
خیلی از کارشناسان و فعالان کارگری ساخت مسکن کارگری در شهرکهای صنعتی را اقدامی راهگشا در جهت رفع دغدغه کارگران می دانند.
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در گفتگو با ایسنا، با استقبال از ساخت شهرکهای مسکونی در جوار شهرکهای صنعتی، می گوید: ساخت شهرکهای مسکونی باید هم در درون کارخانه ها و شهرکهای صنعتی باشد تا کارگران دغدغه خانواده و زندگی را نداشته باشند و هم از شهر دور نباشند تا در تأمین مایحتاج و نیازهای ضروری و بهداشتی و ارتقای سطح علمی و آموزشی فرزندان گرفتار مشکل نشوند.
به قول وی، در گذشته برخی کارخانه های بزرگ در محوطه خود منازل سازمانی برای پرسنل و کارگران راه اندازی کرده بودند و هم اکنون هم یکسری از کارخانه ها این امکان را برای کارگران خود فراهم نموده اند.
علی اکبر سیارمه فعال حوزه کارـ هم بهره گیری از ظرفیت انجمنهای صنفی کارگری برای شناسایی کارگران فاقد مسکن را مورد تاکید قرار داده و می گوید: ساخت مجتمع های مسکونی در داخل کارخانه ها ضمن تأمین رفاه و آسایش خانوارهای کارگری مشکل مسکن خیلی از کارگران را برطرف کند.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در جهت اجرای طرح ساخت مسکن کارگری در شهرکهای صنعتی، چهار شهرک صنعتی در استانهای تهران، البرز، سمنان و قزوین برای اجرای طرح شناسایی شده است؛ شهرکهای مذکور شامل شهرک صنعتی ایوانکی سمنان، شهرک صنعتی شمس آباد تهران، شهرک صنعتی اشتهارد البرز و شهرک صنعتی کاسپین قزوین است.
هم اکنون مقدمات راه اندازی در شهرک صنعتی ایوانکی انجام شده و زمینها مراحل آماده سازی و کلنگ زنی را طی می کنند. مقرر است در این شهرک و در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار مقدمات ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی فراهم و کلنگ زنی آن بزودی صورت گیرد.
در شهرک صنعتی کاسپین، ساخت و تکمیل ۹۰۰ واحد مسکونی پیشبینی و مقدمات کار شروع شده است.
در شهرک صنعتی اشتهارد، مذاکرات برای تخصیص زمین مورد نیاز با وزارت راه و شهرسازی شروع شده و جانمایی و امکان سنجی و شناسایی اراضی قابل استفاده در این منطقه به صورت ویژه مورد نظر قرار گرفته و با عنایت به شناسایی ۱۰۰۰ متقاضی واجد شرایط، کلنگ زنی پروژه هزار واحدی در فاز نخست هدف گذاری شده است.
در شهرک صنعتی شمس آباد که بیشتر از ۴۵ هزار نفر ظرفیت اشتغال دارد و بزرگترین شهرک صنعتی کشور به حساب می آید هم کار در مرحله مقدماتی است.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، ماده ۱۴۹ قانون کار اعلام نموده کارفرمایان مکلفند با تعاونی های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی ها مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تأمین خانه های شخصی مناسب همکاری لازم را صورت دهند. کارفرمایان بنگاههای بزرگ هم موظف به راه اندازی خانه های سازمانی در جوار کارگاه یا محل مناسب دیگر هستند و دولت موظف شده با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و سایر دستگاه های ذیربط همکاری لازم را در این خصوص صورت دهد.
منبع:

1399/05/31
11:59:47
5.0 / 5
1676
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی