مسیرساز

سقف سنی ساختمان ها برای وام مسكن یكم به ۲۰ سال افزایش یافت

سقف سنی ساختمان ها برای وام مسكن یكم به ۲۰ سال افزایش یافت

به گزارش مسیرساز سقف سنی واحدهای مسكونی مشمول تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم از ۱۵ سال به ۲۰ سال افزایش یافت.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، به پیشنهاد بانک مسکن و بر مبنای موافقت کمیسیون اعتباری بانک مرکزی سقف سنی واحدهای مسکونی مشمول تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم از ۱۵ سال به ۲۰ سال افزایش پیدا کرد.
با عنایت به این تصمیم و بر مبنای ملاحظه­ های مربوط به لزوم حفظ تعادل منابع و مصارف صندوق و همینطور استطاعت خانه اولی­ ها برای پرداخت اقساط تسهیلات مقرر شد با هدف افزایش قدرت پوششی تسهیلات خرید مسکن یکم سقف عمر بنای آپارتمان­ ها و خانه های مشمول استفاده از این تسهیلات به ۲۰ سال افزایش پیدا کند.
طبق اعلام بانک مسکن، این طرح در عمل طیف انتخاب واحدهای مسکونی برای خرید توسط خانه اولی­ های سپرده­ گذار در صندوق پس انداز مسکن یکم را افزایش می­ دهد؛ ازاین رو چالش کمبود فایل واحدهای مسکونی فروشی در بنگاه­ های املاک از این طریق برای زوج ­های جوان تا حدود زیادی رفع می ­شود. از سوی دیگر به علت اختلاف قیمت قابل توجه بین واحدهای مسکونی با عمر بنای بالای ۱۵ سال و آپارتمان­ های با سن ساختمانی کمتر اثر تسهیلات مسکن یکم بر پوشش هزینه خرید خانه اولی­ ها افزایش پیدا می ­کند.
بر این اساس، مسؤلان بانک مسکن معتقدند در شرایط کنونی اقتصادی تأمین اعتبار مورد نیاز برای حل مشکل مسکن خانه اولی­ ها بعنوان یک لزوم ملی باید در اولویت باشد و بانک تخصصی مسکن از همین رو گشایش تازه ­ای برای پرداخت تسهیلات مسکن یکم به زوج ­های جوان ترتیب داده است.
سپرده­ گذاران در صندوق پس­ انداز مسکن یکم به صورت انفرادی در صورت رعایت دو شرط مربوط به میزان سپرده گذاری لازم و طول زمانی پس­ انداز در صندوق چنانچه واجد شرایط باشند در تهران می­ توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان و در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها تا سقف ۶۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک هم تا سقف ۴۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود تک رقمی دریافت نمایند. در صورت سپرده ­گذاری زوجین به صورت توام سقف این تسهیلات به دو برابر افزایش پیدا می­ کند. نرخ سود تسهیلات مسکن یکم در بافت­ های فرسوده شش درصد و در سایر مناطق شهری هشت درصد است.1399/05/22
12:19:35
5.0 / 5
1739
تگهای خبر: ساخت , فروش , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی