مسیرساز
مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران تشریح كرد؛

تاثیر اجرای طرح ترافیك بر آلودگی هوا

تاثیر اجرای طرح ترافیك بر آلودگی هوا

به گزارش مسیرساز مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران اظهار داشت: در بازه های زمانی عدم اجرای طرح ترافیك ناشی از تصمیمات ستاد مبارزه با كرونا، طول معابر دارای ازدحام ترافیك و آلودگی هوا افزایش یافته است.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، حسین رضا شهید زاده اظهار داشت: شیوع و گسترش ویروس کرونا منجر به عدم اجرای محدودیت های ترددی در شهر تهران تا نیمه خرداد ماه گردید و اجرای برنامه دورکاری، تغییرات ساعت کاری ادارات و شرایط قرنطینه، الگوی ترددی و ترافیکی شهر را تغییر داد. همین طور اجرای پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی موجب شد تمایل شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی کاهش محسوس یابد.
وی اضافه کرد: شهرداری تهران ضمن اعمال تغییراتی در ساعات اجرای طرح ترافیک از ۱۷ خرداد، تسهیلات مناسبی جهت تردد شهروندان در نظر گرفت که موجب شد تا حدود زیادی پروتکل های بهداشتی نیز رعایت شود. با این وجود همچنان شاهد بالا بودن حجم ترافیک و افزایش غلظت بعضی از آلاینده ها در شهر تهران هستیم. این در حالیست که اگر طرح اجرا نمی شد، احتمال افزایش بیشتر آلاینده ها بیش از این بود. پس لازم است شهروندان به این مسئله توجه داشته باشند که عدم اجرای کامل این طرح فقط به سبب کاهش سطح مواجهه شهروندان و رعایت فاصله اجتماعی بوده و بایستی از ترددهای غیرضروری در شهر خودداری شود.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران عنوان کرد: مطالعات شرکت کنترل کیفیت هوا نشان میدهد در صورتی که ازدحام ترافیک در معابر کاهش پیدا کند، منجر به این خواهد شد که زمان سفر شهروندان کاهش پیدا کرده و در نتیجه سرعت متوسط تردد در معابر شهری نیز افزایش پیدا کند.
شهید زاده با اعلان اینکه نتایج این مطالعات بیان کننده این است که در راه انتخابی مورد مطالعه، در صورتی که ازدحام ترافیک کاهش پیدا کرده است، اشاره کرد: به نحوی که زمان سفر به مقدار ۵۸ درصد کاهش پیدا کند، به سبب آن سرعت متوسط سفر به میزان ۱۶۵ درصد بالا رفته و میزان تولید و انتشار آلودگی به میزان ۴۳ درصد کاهش خواهد یافت. این در صورتی است که در هر دو حالت مقدار پیمایش وسیله نقلیه یکسان بوده است.
وی اظهار داشت: نتایج مطالعات شرکت کنترل ترافیک شهرداری تهران نیز نشان می دهد، در سال ۱۳۹۹ در بازه های زمانی عدم اجرای طرح ترافیک ناشی از تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا، طول معابر دارای ازدحام ترافیک (در محدوده اجرای طرح ترافیک و طرح کاهش) در مقایسه با سال ۱۳۹۸ به طور چشم گیری بالا رفته است. این اختلاف به مرور با اجرای محدود طرح کاهش، روند نزولی پیدا کرده است. در نتیجه در صورتی که عدم اجرای طرح ترافیک تداوم پیدا می کرد، انتظار می رفت تولید آلودگی به ازای سفرهای شهروندان بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در محدوده اجرای طرح ترافیک افزایش پیدا کند و شاهد شرایط نامطلوب تر کیفیت هوا باشیم.


نمودار میانگین طول معابر دارای ازدحام ترافیک در محدوده طرح ترافیک
منبع: شرکت کنترل ترافیک تهران


منبع:

1399/05/07
14:50:04
5.0 / 5
2079
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی