مسیرساز
معاون وزیر شهرسازی

مخالفت دولت با ساخت واحدهای ۲۵متری

مخالفت دولت با ساخت واحدهای ۲۵متری

معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: نظر دولت نسبت به راه اندازی واحدهای مسكونی ۲۵ متری كه از جانب شهرداری تهران پیشنهاد شده، منفی است.محمود محمودزاده در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به پرسشی درباره موافقت دولت با ساخت خانه های ۲۵ تا ۳۰ متری تصریح کرد: ساخت خانه های ۲۵ متری پیشنهادی بود که شهرداری تهران عرضه کرده و این پیشنهاد هنوز رسماً به وزارت راه و شهرسازی عرضه نشده است.
وی افزود: فلسفه اعلام این پیشنهاد از جانب شهرداری بر مبنای برداشت آنها از موضوعی با نام «خانه های کوچک» در دنیا بوده است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در این خصوص، راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای است که بزودی بسته مربوط به آن تدوین خواهد شد. در این سازوکار، سطح سوم اجاره داری تهیه شده که چیزی شبیه راه اندازی پانسیون های خصوصی است و افرادی که برای اشتغال یا تحصیل و درمان و امثال آن به صورت مجردی یا بدون خانواده به پایتخت کوچ می کنند، در آن مستقر می شوند و محلی برای سکونت آنها است.
الگوی مصرف مسکن در تهران، واحد ۷۵ متری است
محمودزاده خاطرنشان کرد: چنین فردی توانایی مالی اجاره کردن واحد ۷۵ متری که متراژ الگوی مصرف مسکن در پایتخت به حساب می آید را ندارد ازاین رو مجبور به سکونت در چنین واحدهایی خواهد بود. به نظر می آید آنچه شهرداری تهران بعنوان واحدهای ۲۵ متری مطرح کرده، برگرفته از این تفکر باشد.
وی خاطرنشان کرد: ما از نظر مسائل اجتماعی با این ایده شهرداری موافق نیستیم و درباره آن نظراتی داریم ضمن اینکه دولت تابحال هیچ موضعی درباره این پیشنهاد اعلام نکرده و موافقتی با آن نداشته است.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، بر مبنای تجربیاتی که از ساخت واحدهای مسکونی کوچک در تهران داشته ایم، نظر ما با ساخت خانه های ۲۵ متری، منفی است ضمن اینکه مسائلی که شهرداری تهران در این خصوص اعلام نموده بر مبنای مفاهیم اقتصادی می باشد.
محمودزاده تاکید کرد: ما باید ابتدا طرح مورد نظر شهرداری را ملاحظه و درباره آن مذاکره نماییم تا بتوانیم در مورد آن اظهارنظر نماییم اما تابحال هیچ مرجع دولتی درباره این طرح شهرداری، اعلام موافقت نکرده است.
سودهای اقتصادی، پشت پرده انتشار شایعه پشت بام خوابی
وی درمورد اخبار منتشره در ایام اخیر در خصوص شایع شدن «پشت بام خوابی» یا «انبارخوابی» در تهران اظهار داشت: من این مورد را نه تأیید و نه تکذیب می کنم؛ اصلاً امکان واگذاری اجاره ای پشت بام وجود ندارد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: در بخش مسکن به علت اقتصاد قابل توجهی که در آن وجود دارد، گرفتار چنین ادعاهایی هستیم؛ بویژه اینکه هیچ مرجع رسمی اعلام نکرده که چند قرارداد اجاره پشت بام یا انبار به ثبت رسیده است. همینطور از نظر قانونی هم با عنایت به این که پشت بام جزو مشاعات یک مجتمع مسکونی به حساب می آید و به همه واحدها متعلق می باشد، امکان اجاره آن وجود نخواهد داشت. نمی توانیم چیزی که وجود خارجی ندارد را بفروشیم یا اجاره دهیم.
پانسیون های غیر رسمی، شناسنامه دار می شوند
محمودزاده، یکی از تجربیات واگذاری واحدهای اجاری جمعی را راه اندازی گرمخانه ها در شهرداری تهران در سال های گذشته، عنوان و اظهار نمود: ما موافق تأسیس چنین فضاهایی برای استراحت نیروهای کار در تهران که بدون همراهی خانواده به پایتخت کوچ کرده اند، هستیم تا بتوانند شب ها محل خواب مطمئن و ارزان داشته باشند.
وی افزود: هم اکنون هم در بعضی مناطق مرکزی و جنوبی تهران، خیلی از خانه های بزرگ قدیمی به پانسیون های غیررسمی تبدیل گشته اند؛ این اتفاق مشکلات اجتماعی عدیده ای خواهد داشت و با عنایت به این که تعداد زیادی از آنها شناسنامه دار نیستند، مورد دغدغه خانواده هایی خواهد بود که فرزندان خویش را برای تحصیل یا کار به تهران فرستاده و در این پانسیون ها مستقر شده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید این پانسیون های غیررسمی، شناسنامه دار و ثبت شوند، اظهار داشت: این پیشنهاد را در چارچوب نظام اجاره داری حرفه ای تدوین کرده ایم تا پانسیون های غیررسمی به این طرح بپیوندند.

1399/04/10
14:15:26
5.0 / 5
2628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی