مسیرساز

كاهش چشم گیر آمار كمی تعاونی ها به علت كرونا

كاهش چشم گیر آمار كمی تعاونی ها به علت كرونا

به گزارش مسیرساز بر مبنای آمارهای ثبتی بخش تعاون تا آخر اردیبهشت ماه سال جاری ۵۵ شركت تعاونی به ثبت رسیده كه در مقایسه با دو سال قبل با كاهش قابل ملاحظه ای همراه بوده است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در ماههای فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری، تعداد ۵۵ تعاونی با عضویت ۲۳۸۵ نفر به ثبت رسیده و برای ۴۳۳ نفر فرصت شغلی بوجود آورده است.

بررسی توزیع جغرافیایی این تعاونی ها نشان داده است که بیشترین تعداد تعاونی ثبت و تشکیل شده طی این مدت به استان گیلان با ۱۱ تعاونی تعلق داشته و استانهای البرز و یزد به لحاظ تعداد تعاونی ثبت شده در رده های بعد قرار دارند.

استانهای آذربایجان شرقی، فارس و مرکزی دارای کمترین تعاونی ثبت شده به لحاظ کمی هستند. به لحاظ تعداد هم استانهای گیلان و خراسان رضوی دارنده بیشترین تعداد اعضای تعاونی به شمار می روند.از نظر رشته فعالیت، بیشترین تعداد تعاونی ثبت شده متعلق به گرایش کشاورزی و خدمات بوده و این گرایشها با بیشترین میزان اشتغالزایی همراه بوده است. کمترین تعداد تعاونی هم مربوط به گرایش حمل و نقل، فرش دستباف، تولیدی و توزیعی و تأمین نیاز مصرف کنندگان بوده است.

طی این مدت همینطور ۱۵ تعاونی زنان با عضویب ۱۲۱ نفر تاسیس شده و حاصل عملکرد آنها برای ۱۴۴ نفر اشتغالزایی داشته است.بر اساس آمارهای ثبتی وزارت تعاون، مقایسه عملکرد تعاونی ها در دو ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داده است که تعداد تعاونی های ثبت شده در این بازه زمانی، با کاهش ۸۸ درصدی مواجه بوده و کاهش ۱۳۹۵ درصدی فرصتهای شغلی را به دنبال داشته است. به نحوی که تعداد تعاونی ثبت شده از ۵۹۲ واحد در دوماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ به ۴۶۹ واحد در مدت مشابه سال ۱۳۹۸ رسیده و در دو ماهه فروردین و اردیبهشت سال جاری به ۵۵ واحد کاهش یافته است.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بخش تعاون در دو ماه ابتدایی سال جاری به لحاظ تعداد تعاونی ثبت شده و اشتغال ایجادی نسبت به ماههای گذشته با کاهش قابل ملاحظه ای روبرو شده که گسترش ویروس کرونا و رکود و تعطیلی خیلی از کسب و کارها در این حوزه اثرگذار بوده است.
1399/03/13
13:37:41
5.0 / 5
2610
تگهای خبر: تولید , حمل و نقل , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی