مسیرساز

بیش ترین زیان كرونا به كاركنان كدام بخش ها وارد شد؟

بیش ترین زیان كرونا به كاركنان كدام بخش ها وارد شد؟

به گزارش مسیرساز ویروس كرونا با انتشار گسترده خود بخش قابل توجهی از مشاغل و كسب و كارها در جهان را تحت تأثیر قرار داد و ضرر مالی ۷۸ میلیارد دلاری صنعت خودروسازی و افت ۴۵ تا ۷۰ درصدی گردشگری را می توان نمونه ای از زیان بزرگ كووید - ۱۹ بر اقتصادهای جهانی دانست.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، سازمان بین المللی کار در گزارشی به ارزیابی مقدماتی خود از تأثیر همه گیری جهانی کووید-۱۹ بر بخش های مختلف اقتصادی و صنایع خاص پرداخته که بیشتر از سایر بخش ها در معرض صدمه قرار دارند.
بخش هایی از این گزارش، تحت عنوان گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» از جانب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شده و عوارض ناشی از کرونا بر صنعت توریسم، صنعت پوشاک، کشاورزی، خرده فروشی مواد غذایی، خدمات اورژانسی و اضطراری عمومی، آموزش، سلامت و درمان و صنایع خودروسازی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.
افت ۴۵ تا ۷۰ درصدی گردشگری با ۳۱۹ میلیون شغل جهانی!
بر این اساس، در صنعت توریسم، پیش بینی ها نشان میدهد که این صنعت که ۱۰.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص می دهد، در اثر بحران کرونا با افت ۴۵ تا ۷۰ درصدی روبه رو خواهد شد؛ گردشگری یکی از پویاترین و در حال رشدترین بخش های اقتصادی در جهان بشمار می رود و با توجه به این که تعداد زیادی از ۳۱۹ میلیون شاغلِ این بخش را زنان و جوانان می سازند، پشتیبانی از نیروی کار این بخش از اهمیت زیادی برخوردارست.
آسیب بخش کشاورزی به سبب اختلال در شبکه توزیع
در بخش کشاورزی مانند بخش گردشگری، زنان سهم بزرگی از نیروی کار را به خود اختصاص داده اند. تعداد شاغلین این بخش در مجموع به یک میلیارد نفر می رسد که بخش عمده ای از آنها تحت پوشش تأمین اجتماعی نیستند. اقتصاد بخش کشاورزی، به سبب محدودیت رفت و آمد کارگران فصلی و اختلال در شبکه توزیع به شدت صدمه دیده است.
لغو سفارش کارخانه های پوشاک به سبب کرونا
اما در صنعت پوشاک، اشتغال به شدت تحت تأثیر تعطیلی کارخانه ها و مغازه ها قرار دارد. از طرفی افزایش بیکاری و کاهش درآمدها به لغو سفارش ها یا تعلیق تولید تا ۸۰ درصد در بعضی از کارخانه های مطرح پوشاک در سطح بین المللی منجر گردیده است.
در حوزه خرده فروشی مواد غذایی هم اگرچه اشتغال افزایش یافته اما نیروی کارِ عموما کم مهارت این بخش با دستمزدهای اندک و با فشار ناشی از افزایش ساعات کاری مواجهند. شاغلین این بخش، نمی توانند خیلی از سفارش های در خصوص حفظ فاصله اجتماعی را رعایت نمایند، خیلی از آنها به تجهیزات حفاظتی دسترسی ندارند و با احتمال بالای مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ روبه رو هستند.
فوریت های پزشکی در خط مقدم مقابله با کرونا
در بخش خدمات اورژانسی و اضطراری عمومی، نیروی پلیس، آتش نشانی، اورژانس، مرکز فوریت های پزشکی، خدمات امداد و نجات و خدمات امنیتی و نظارتی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند و علاوه بر در خطر بودن سلامت جسمی این افراد، خیلی از آنها از اختلالات استرسی رنج می برند. کارکنان بخش خدمات اضطراری در مقابله با ویروس کرونا نقش بسزا و اثرگذاری دارند و پایبندی آنها به رعایت پروتکل های بهداشتی سختگیرانه بیشتر از پیش لازم است.
تاثیر بحران کرونا بر معلمان و کادر آموزشی
در بخش آموزش، بیشتر از ۱.۵ میلیارد دانش آموز در جهان تحت تأثیر بحران کرونا متوقف شده و نیروی کار این بخش که بیشتر از سه چهارم آنها را زنان می سازند، تحت تأثیر قرار گرفته است. در بیشتر کشورها اشتغال کادر آموزشی به صورت پاره وقت و قراردادی است و با آغاز بحران کرونا بخش اعظمی از آنها از مزایای بیکاری برخوردار نیستند. این بخش، علاوه بر معلمین و مدرسین، شامل کادر اداری و مسئولین نظافت هم می شود.
در بخش سلامت و درمان هم ۱۳۶ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ مشغول به کارند که ۷۰ درصد آنها را زنان می سازند. علاوه بر مشکلات ناشی از افزایش ساعات کار و کمبود نیرو، خیلی از کارکنان این بخش، حتی در کشورهای توسعه یافته، از تجهیزات حفاظتی برخوردار نیستند و ده ها هزار نفر از آنان به بیماری کووید-۱۹ گرفتار شده اند.
ضرر مالی ۷۸ میلیارد دلاری خودروسازان!
در صنایع خودروسازی اما پیش بینی می شود احتمال خروج دو میلیون خودروی مسافری از برنامه تولید کارخانه های خودروسازی، این کارخانه ها را با ضرر مالی حدود ۷۸ میلیارد دلاری روبه رو کند. این افت اقتصادی، جدا از کارکنان این کارخانه های بزرگ، کارگران و کارفرمایان بنگاه های کوچک و متوسطی را هم که محصولاتشان را به این کارخانه ها عرضه می کنند، به شدت تحت تاثیر قرار داده است.1399/03/05
13:56:02
5.0 / 5
2677
تگهای خبر: تولید , خدمات , فروش , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی