مسیرساز

آرامش كرونایی در بازار اجاره مسكن

آرامش كرونایی در بازار اجاره مسكن

به گزارش مسیرساز واسطه های ملكی می گویند كه در ایام اخیر عمده قراردادها در بخش اجاره از نوع تمدید است و نرخها هم رشد چندانی نشان نمی دهد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، حدود دو ماه تا شروع فصل جابه جایی مستاجرها باقی مانده و نرخ اجاره هنوز چندان افزایش نیافته است. با این وجود به نظر می آید که سال جاری تحت تأثیر ویروس کرونا، وضعیت بازار اجاره متفاوت تر از سالهای قبل باشد. از یک طرف قیمت ها به ثبات نسبی رسیده و از طرفی نسبت به سالهای قبل، تمایل مستاجران و حتی موجران به تمدید قراردادهای اجاره افزایش یافته است. جنس نگرانی هر دو گروه هم با یکدیگر متفاوت است. مستاجران از به خطر افتادن سلامتی شان به دنبال جابه جایی نگران هستند و موجران بیم آن دارند که با رفتن مستاجر، واحدشان برای چند ماه خالی بماند. خروجی این وضعیت به افزایش محسوس تمایل برای تمدید قرارداد منتهی شده است.
از طرفی مستاجرانی که این روزها قراردادشان به اتمام رسیده اضطراب جابه جایی را دارند. محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفته که تمدید قراردادهای اجاره مسکن جزو پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی مبارزه با کرونا جهت پشتیبانی از مستاجران است که این ستاد هم هنوز پروتکلی را برای بازار اجاره تعیین نکرده است.
پیش از این هم وزارت راه و شهرسازی برنامه هایی را برای کنترل بازار اجاره مد نظر قرار داده بود؛ برنامه هایی مثل اجاره داری حرفه ای، کمک به بخش خصوصی برای تکمیل واحدهای نیمه ساز درون شهرها با هدف ورود آنها به بازار اجاره و اجرای طرح اقدام ملی مسکن.
اما اینکه آیا می توان با عنایت به قوانین مربوط به حقوق مالکیت، صاحبخانه ها را مجبور کرد قرارداد مستاجران را تا یک سال دیگر تمدید کنند یا اینکه برای چند ماه به آنها فرصت بدهند، سوالی است که به نظر می آید پاسخ به آن چندان راحت نیست. اصولاً هم نمی توان مالکی را به زور مجبور کرد اجازه دهد مستاجری که برای او مشکلاتی بوجود آورده چند ماه دیگر در خانه اش سکونت کند.
گزارش های میدانی از آخرین وضعیت بازار اجاره در شهر تهران از آرامش قیمتی این بازار در مقطع کنونی حکایت دارد. در بخش فروش هم به جز معدود فایلهای مرغوب، رشد قابل توجهی در قیمت ها مشاهده نمی گردد. البته واسطه های ملکی می گویند که وضعیت فعلی ناپایدار است و همه چیز به مدت زمان ماندگاری کرونا بستگی دارد.
اما آنچه مسلم است این که حتی پس از از فروکش کردن کرونا، توان متقاضیان در بخش اجاره عامل تعیین کننده در میزان افزایش نرخها است و بنابراین نمی توان انتظار داشت میانگین نرخ رشد اجاره بها امسال از حدود ۳۰ درصد سال قبل فراتر برود.1399/02/05
13:53:10
5.0 / 5
2990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی