مسیرساز

سقوط ۷۰ درصدی معاملات مسكن در فروردین

سقوط ۷۰ درصدی معاملات مسكن در فروردین

به گزارش مسیرساز بازار مسكن در نخستین ماه از سال ۱۳۹۹ و در شرایط كرونایی با سقوط ۷۰ درصد و ۵۲ درصد سالیانه معاملات به ترتیب در تهران و كل كشور مواجه گردید.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، فروردین ماه ۱۳۹۹ در حالیكه بازار مسكن به علت شیوع كرونا با نگرانی از انعقاد قرارداد از جانب خریداران و فروشندگان و هم تعطیلی دفاتر املاك مواجه بود، در شهر تهران ۱۲۵۰ فقره معامله ملك انجام شد كه نسبت به ماه قبل ۸۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۰ درصد كاهش نشان داده است.
افت ۷۰ درصدی معاملات كل كشور نسبت به اسفند ماه
طبق اعلام اتحادیه مشاوران املاك تهران، در كل كشور هم طی فروردین ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۴ هزار و ۹۹۶ قرارداد خرید و فروش ملك به امضا رسیده كه نسبت به اسفند سال گذشته ۷۰ درصد و نسبت به فروردین سال گذشته ۵۲ درصد افت كرده است.
در بخش اجاره هم در شهر تهران طی فروردین ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۴۴۸ اجاره نامه به امضا رسیده كه نسبت به ماه گذشته و ما مشابه سال قبل به ترتیب ۸۰ و ۷۱ درصد كاهش نشان داده است.
همینطور در كل كشور ۶۴۷۲ قرارداد اجاره در فروردین ماه ۱۳۹۹ امضا شده كه نسبت به ماه قبل ۷۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۶ درصد كمتر بوده است.
این آمار گویای آن می باشد كه در فروردین ماه بازار ملك به صورت كامل متوقف شده و سیگنال های قیمتی نمی تواند گویای وضعیت واقعی آن باشد؛ هرچند بر مبنای شواهد تغییر محسوسی در نرخهای پیشنهادی نسبت به اسفند ماه دیده نمی گردد.
بازگشایی بازار مسكن از ۳۰ فروردین
واسطه های ملكی می گویند از روز شنبه ۳۰ فروردین ماه كه منع فعالیت دفاتر املاك برداشته شده، عمده مراجعات برای آگاهی از وضعیت فعلی بازار انجام شده و كمتر كسی تمایل به انعقاد قرارداد قطعی دارد. معدودی از مالكان هم قیمت های پیشنهادی را اندكی بالا برده اند اما فضای كلی بازار، رشد قابل ملاحظه نرخ ها را نشان نمی دهد. فروشندگانی هم كه قیمت ها را بالا برده اند تحت تأثیر وضعیت نامعلوم آینده بازار با عنایت به شیوع كرونا و عدم قطعیت در شرایط اقتصاد كلان و نامعلوم بودن آینده نرخ ارز، مبادرت به تغییر نرخ های پیشنهادی كرده اند.
خانه در تهران متری ۱۵.۶ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، آخرین ماه از سال ۱۳۹۸ بازار مسكن تهران رونق چندانی نداشت و طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، معاملات ۱۰ هزار و ۲۴۲ فقره بود كه نسبت به بهمن ماه ۲۴ درصد و نسبت به اسفند سال پیش از آن ۲۱ درصد كاهش پیدا كرد. این در شرایطی است كه معمولاً در اسفند ماه سال های قبل شاهد افزایش معاملات نسبت به بهمن ماه بودیم. با این وجود بازار مسكن پایتخت از رشد قیمت ها بی نصیب نماند و میانگین قیمت مسكن شهر تهران نسبت به بهمن ماه ۸.۷ درصد و نسبت به اسفند ماه سال قبل ۴۲ درصد بالا رفت و به عدد بی سابقه ۱۵.۶ میلیون تومان در هر متر مربع رسید. این بالاترین نرخ رشد ماهیانه از اردیبهشت ماه تا كنون بوده است.1399/02/02
13:36:37
5.0 / 5
2859
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی