مسیرساز

پرداخت بیمه بیكاری به كارگران صدمه دیده از كرونا مشروط شد

پرداخت بیمه بیكاری به كارگران صدمه دیده از كرونا مشروط شد

به گزارش مسیرساز در حالیكه دولت هفته گذشته مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای كمك به صندوق بیمه بیكاری برای پرداخت به كارگران صدمه دیده از كرونا تصویب كرد، به نظر می آید افزایش تعداد ثبت نام كنندگان در سامانه بیمه بیكاری سبب اعمال محدودیتهایی در اختصاص مقرری بیمه بیكاری شده باشد؛ تا جایی كه به قول مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار ملاك پرداخت مقرری بیمه بیكاری تنها ثبت نام در سایت نیست و كارگرانی كه متقاضی دریافت بیمه بیكاری هستند حتما باید مشمول قانون كار، قانون بیمه بیكاری و قانون تأمین اجتماعی باشند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، اواخر هفته گذشته در جلسه اقتصادی ستاد مقابله با كرونا تصویب گردید كه مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان منابع در اختیار صندوق بیمه بیكاری برای كمك به كارگران صدمه دیده از كرونا اختصاص داده شود.
آن زمان اعلام گردید كه این مبلغ به تمام كارگران و مشاغل و صنوف صدمه دیده از كرونا پرداخت خواهد شد و بسیاری از مقامات كارگری هم اعلام نمودند كه طبق جلسات و نشستهایی كه در وزارت كار برگزار و پیشنهاداتی كه مطرح شده، محدودیتهایی همچون داشتن یكسال سابقه كار برداشته شده و كارگرانی كه سه یا چهار ماه سابقه كار داشته ولی به علت كرونا شغل خویش را از دست داده باشند هم می توانند درخواست بیمه بیكاری بدهند. بر همین مبنا بود كه خیلی از كارگران صدمه دیده از كرونا در سامانه bimebikari.mcls.gov.ir كه در وزارت كار به این منظور راه اندازی شده درخواست خویش را برای بیمه بیكاری به ثبت رسانده و طبق آخرین آمارها بیشتر از ۷۰ هزار نفر در این سامانه ثبت نام كرده اند.
بر مبنای قانون، پرداخت مقرری بیمه بیكاری به كسانی صورت می گیرد كه به صورت غیر ارادی و به دلیل حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و نظایر آن بیكار شده باشند. همینطور طبق قانون بیمه بیكاری افراد باید مشمول قانون تأمین اجتماعی باشند و ماهانه حق بیمه خویش را كه سه درصد آن بابت بیمه بیكاری است پرداخت كرده باشند.
طبق ماده ۶ قانون بیمه بیكاری، افراد بیكار شده موظفند حداكثر ظرف ۳۰ روز مراتب بیكاری خویش را به ادارات كار استان محل سكونت اعلام كنند و اعلام سامانه ثبت درخواست بیمه بیكاری كارگران صدمه دیده از كرونا در واقع با هدف رعایت این بند قانونی صورت گرفته است.
مسعود بابائی، مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در مورد راه اندازی این سامانه به پایگاه اطلاع رسانی دولت گفته كه سامانه ای در وزارت كار با نشانی bimebikari.mcls.gov.ir طراحی شده تا افراد مشمول قانون كار و قانون تأمین اجتماعی كه مشمول قانون بیمه بیكاری هم باشند بتوانند با رفتن به این سامانه و با وارد كردن اطلاعات شغلی و شخصی نسبت به تكمیل در خواست خود اقدام نمایند.
وی از دستور العمل مشتركی خبر می دهد كه در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ به امضای معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی رسیده و به باعث آن مقرر شده شیوه نامه اجرایی این دستورالعمل از جانب ادارات كل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری و امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی به منظور نحوه اجرا و چگونگی بهره مندی متقاضیان بیمه بیكاری تهیه شود.
بنا بر اعلام مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار در این شیوه نامه كه در تاریخ ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ به امضای مشترك معاونت روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی رسیده و به تمامی استانها ابلاغ گردیده است، ۱۰ گروه از فعالیتها و زیربخشهای اقتصادی بعنوان فعالیتهایی كه متاثر از ویروس كرونا بوده اند و به صورت غیر مترقبه كسب و كار آنها گرفتار صدمه شده و كارگران این فعالیتها هم مشمول قانون كار و بیمه بیكاری باشند می توانند برای مدت سه ماه از مزایای بیمه بیكاری طبق چارچوب قانونی بهره مند شوند.
همینطور سایر بنگاههایی كه جزو ۱۰ گروه شغلی مذكور نبوده اما به علت اثرات ناشی از این ویروس ناچار به كاهش فعالیت و تعدیل بخشی از نیروی كار خود شده اند با تشخیص مدیران كل تعاون كار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی استان می توانند از مزایای بیمه بیكاری استفاده كنند.
آنطور كه مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار می گوید، ملاك دریافت مقرری بیمه بیكاری تنها ثبت نام در سایت نیست و بیمه بیكاری صرفا به افرادی تعلق می گیرد كه سه شرط مشمول قانون كار بودن، مشمول قانون تأمین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیكاری بودن را داشته باشند.
با درنظر گرفتن این شرط می توان اظهار داشت كه سایر بیمه شدگان همچون بیمه های خاص، مشاغل آزاد، خویش فرمایی، كارگران ساختمانی، قالیبافان، رانندگان تاكسی و حمل و نقل شهری كه سه درصد بیمه بیكاری را واریز نمی كنند و از شمول قوانین ذكر شده مستثنی هستند نمی توانند درخواست بیمه بیكاری بدهند.
بر این اساس علاوه بر مشاغل ذكر شده فوق، بخش اعظمی از جامعه كارگری شامل كارگران زیرپله ای، كارگران فصلی و دستفروشان كه مشمول قانون كار و تأمین اجتماعی نیستند و حق بیمه ای برایشان واریز نمی گردد و به علت انتشار كرونا بیكار شده یا گرفتار تعطیلی كارگاه شده اند از گرفتن مقرری بیمه بیكاری در شرایط حاضر محروم خواهند ماند.
پیش از این وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۳۰۰۰ میلیارد تومان به منظور عرضه تسهیلات و پرداخت بیمه بیكاری به كسب و كارهای تعطیل شده، دستفروشان و افرادی كه قرارداد رسمی ندارند اطلاع داده بود.
با اینكه در شیوه نامه جدید وزارت كار و سازمان تأمین اجتماعی از ۱۰ گروه فعالیت و زیربخش اقتصادی نامی برده نشده ولی با عنایت به لحاظ كردن سه شرط مشمول بودن قانون كار، قانون تأمین اجتماعی و قانون بیمه بیكاری برای متقاضیان بیمه بیكاری احیانا در ایام آینده شاهد حضور كارگرانی خواهیم بود كه برای معاش و تأمین هزینه های زندگی خود ناچارند به خیابانها آمده و برای رزق و روزی خود دستفروشی یا مسافركشی كنند.1399/01/19
12:53:43
5.0 / 5
3038
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی