مسیرساز

كلیات لایحه ضوابط تشكیلاتی شهرداری تهران تصویب گردید

كلیات لایحه ضوابط تشكیلاتی شهرداری تهران تصویب گردید

به گزارش مسیرساز نایب رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ضمن عرضه كلیات لایحه ضوابط تشكیلاتی شهرداری تهران، اظهار داشت: با تصویب این لایحه، تشكیلات شهرداری تهران را پس از سال ها وقفه روزآمد خواهد شد.


به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، سیدحسن رسولی، در بررسی لایحه «ضوابط تشكیلاتی شهرداری تهران» با اشاره به اینكه كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با این لایحه هم نظر است، اظهار نمود: در سال ۹۴ سازمان امور اداری و استخدامی، ضوابط سازماندهی و تشكیلات را به شهرداری تهران ابلاغ می كند اما شهردار وقت، به این دستورالعمل كه بر مبنای ماده ۱۱۲ قانون مدیریت خدمات كشوری ابلاغ گردیده است، وقعی نمی نماید. وی با اشاره به هم ریختگی سازمانی شهرداری مواجه هستیم، تصریح كرد: هم اكنون در شهرداری تهران معاونتی با یك اداره كل، اداره كل بدون شرح وظیفه و دفتری با مسئولیت های اجرایی داریم. این موارد نمونه ای از بهم ریختگی ساختاری در نظام تقسیم كار و توزیع اختیارات و مسئولیت های شهرداری تهران است. بر مبنای ماده ۴ آیین نامه استخدامی شهرداری ها، شهرداری موظف است كه برای هرگونه تغییر در ساختار سازمانی از شورای شهر مجوز دریافت كند. خزانه دار شورای شهر تهران با اشاره به اینكه شهردار تهران در عمل به وظیفه قانونی خود در ۲۱ اسفندماه سال قبل لایحه «ضوابط تشكیلاتی شهرداری تهران» را به شورای شهر ارسال كرده است، خاطرنشان كرد: این لایحه در كمیسیون برنامه و و بودجه در جلسات مختلف مورد بررسی قرار گرفته و در سایر كمیسیون ها هم بررسی خواهد شد. رسولی با اشاره به اینكه با این لایحه درباره حد و اندازه شهرداری تصمیم گیری خواهد شد، اظهار داشت: تا پیش از اینكه اعضای شورای شهر سیاست و جهت گیری اساسی نظام سازماندهی و تشكیلاتی شهرداری تصمیم گیری كنند، هیچ معیار و مقیاسی برای رسیدگی به لایحه در سطح ساختار كلان و ساختار كلی وجود ندارد. در این لایحه علاوه بر جهت گیری سیاستی برای بهسازی سازمانی، تعاریف قانونی هم بیان خواهد شد. وی تصریح كرد: پس از نهایی شدن سیاست ها، تعیین تعاریف و ضوابط كمی و كیفی، تشكیلات شهرداری تهران را پس از سال ها وقفه می توانیم روزآمد نماییم كه این لایحه معیاری برای اصلاح ساختار شهرداری تهران خواهد بود. علی اعطا عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینكه مبحث در دستور كار امروز بررسی وضعیت ضوابط تشكیلاتی است، اظهار داشت: ما هنوز به مبحث بررسی ساختار تفصیلی وارد نشدیم و نباید بگونه ای قضاوت شود كه مقرر است تعدیل نیرو صورت گیرد.

وی با اشاره به اینكه اعضای شورای شهر تهران بهتر است در متن گزارش كمیسیون برنامه و بودجه تأمل كنند، افزود: این امر بسیار مهم می باشد كه برای هر واحد سازمانی و اداری در شهرداری تهران یك تعریف مشخص مقرر شود.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با تاكید بر این نكته كه هم اكنون در شهرداری تهران در تقسیم كاری بین واحدهای سازمانی اغتشاش عجیبی وجود دارد، عنوان كرد: این آشفتگی و اغتشاشی كه در تقسیم كارها وجود دارد سبب اتلاف منابع و نیروهای انسانی می شود.

اعطا تصریح كرد كه امكان دارد در آینده در بحث ساختار تفصیلی و تشكیلاتی نظرات و دیدگاه متفاوتی مطرح شود اما هم اكنون تنها بحث مشخص شدن ضوابط تشكیلاتی شهرداری تهران مطرح است.

در ادامه حجت نظری عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه به نظر می آید نگاه طراحان به لایحه نگاه تعدیل نیرو است، اظهار داشت: این نگاه به خصوص در شرایط فعلی كشور از سوی جامعه مورد پذیرش نیست و باید از آن پرهیز نماییم. وارد كردن استرس به بدنه شهرداری تهران آن هم در حالیكه انصافاً جانانه عمل كرده اند به دور از انصاف است.

وی با اشاره به اینكه ما شاهد یك اصلاح ساختار كوچكی بودیم یعنی حذف پست های مشاور و قائم مقام بودیم، عنوان كرد: در حوزه مدیران ارشد و میانی شهرداری مناطق حذف قائم مقام برای مناطق مشكل ایجاد كرده
و به نظر می آید در هزینه ها صرفه جویی صورت نگرفته است. كلیات این لایحه با ۱۱ رأی موافق به تصویب رسید.

1399/01/17
23:54:31
5.0 / 5
3042
تگهای خبر: خدمات , ساخت , شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی