مسیرساز

تذكر باردیگر الویری به سازمان برنامه و بودجه

تذكر باردیگر الویری به سازمان برنامه و بودجه

به گزارش مسیرساز رئیس شورای عالی استانها اظهار داشت: برمبنای قانون، سازمان برنامه و بودجه موظف بود لایحه بودجه را در جهت تحقق عدالت منطقه ای به شورای عالی استانها ارائه كند كه چنین نشد.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، مرتضی الویری در اجلاس بامداد امروز شورای عالی استانها كه در ساختمان مجلس قدیم انجام شد با تبریك ایام دهه فجر اظهار داشت: دهه فجر یادآور همبستگی و همراهی غرورآفرین مردم برای ایجاد نظامی بود كه خود، صاحبان اصلی آن باشند. نظامی كه در آن استقلال و آزادی به رسمیت شناخته شود و اداره امور مبتنی بر خواست مردم صورت پذیرد. مردمی كه در ضمن سال ها مبارزه و انتقاد وضعیت موجود در دوران شاهنشاهی، مهم ترین ركن این خیزش آزادی خواهانه بودند. مردمی كه نه فقط در به ثمر رساندن انقلاب، بلكه در همه پرسی نظام جمهوری اسلامی و همه پرسی قانون اساسی هم مشاركت و حضوری فعالانه داشتند.
وی اضافه كرد: جمهوری اسلامی حكومتی با مبنای دینی و مردمی است كه در آن حق تعیین سرنوشت بوسیله مشاركت مردم در انتخابات به رسمیت شناخته می شود و به فرموده بنیانگذار انقلاب هر ملتی باید خودش سرنوشت خودش را تعیین كند. انتخابات مهم ترین سنگرگاه مردمی بودن نظام و انقلاب است. از آنجائیكه مردم صاحب انقلاب هستند، حضور و مشاركت آنها در اداره امور و تصمیم گیری برای آینده، گرانقدرترین سرمایه كشور است كه همگی باید در حفظ آن بكوشیم. ما نباید قدم در مسیری بگذاریم كه منجر به یأس و عدم همراهی مردم شود.
الویری اظهار داشت: در این برهه زمانی كه به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیك می شویم، مشاركت و نقش تمامی آحاد مردم در تعیین نمایندگان و وكلای ملت اهمیت ویژه ای دارد. تا با تعیین افراد اصلح از سلیقه ها، جناح ها و گروه های مختلف جامعه، مجلسی كارآمد، شنوا، دغدغه مند و با تلفیقی از همه هموطنان داشته باشیم.
بر اساس بیانات رهبری نظام؛ اختلاف جناح ها و جهت گیری ها و سلایق سیاسی نمایندگان، مجلس را تبدیل به یك مجموعه شاداب، مؤمن و دارای احساس مسؤولیت، می كند.
الویری اشاره كرد: امیدوارم كه در فرصت اندكی كه تا اعلام اسامی نهایی كاندیداها باقی مانده، شورای نگهبان با سعه صدر بیشتری عمل كرده و امكان مشاركت حداكثری مردم در انتخابات را فراهم آورد. در شرایط كنونی كه در داخل كشور به ثبات و همدلی نیاز داریم، بیشتر از هر زمان دیگری باید صبور و اهل مدارا باشیم.
رئیس شورای عالی استانها اشاره كرد: حالا كه قریب به یك ماه از شهادت سردار ملی، حاج قاسم سلیمانی می گذرد، بیشتر از همیشه به نقش و حضور مؤثر وی در ایران و منطقه واقفیم. همانطور كه در مراسم خاكسپاری پیكر این مبارز شهید و همراهانش دیدیم، او نماد وحدت و همدلی ملت ایران از طیف های مختلف سیاسی و جناحی بود. حضرت امام (ره) وحدت را عامل قدرت و تفرقه را سبب سستی دیانت و ضعف ملت تلقی كرده، بدین جهت وجود شخصیت های بزرگی مانند سردار سلیمانی نعمت گرانقدری برای همبستگی ملی است. هم اینك این وظیفه ماست كه رهروان راه ایشان باشیم و برای حفظ و حراست از این همراهی ملی بكوشیم.
الویری تصریح كرد: دنیای امروز گرفتار زورگویی و سلطه جویی رهبرانی است كه نه تنها به دنبال تحكیم و بزرگداشت صلح و دوستی نیستند، بلكه به دنبال ایجاد تخاصم و دشمنی اند. این سلطه جویی در ابعاد مختلف نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دامنگیر خیلی از مسلمانان و كشورهای منطقه شده است. معامله بزرگ قرن، نمونه ای از اقدامات وقیحانه و مداخله جویانه در سرنوشت فلسطین است.
رئیس شورای عالی استانها افزود: این طرح زاییده گفتمان جنگ طلبانه ترامپ و متحدان صیهونیستی اش در منطقه خاورمیانه است. ما طبق وظایف دینی و شرعی خود، در كنار برادران و خواهران فلسطینی در این راه مقاومت خواهیم بود و مطابق با پیام و رسالت انقلاب اسلامی، یاری گر تمامی آزادیخواهان دنیا هستیم.
الویری با تذكر باردیگر نسبت به بی توجهی سازمان برنامه و بودجه به قانون اظهار داشت: همانطور كه در اجلاسیه های قبلی نیز متذكر شدم، سازمان برنامه و بودجه طبق بند ۵ ماده ۸۸ قانون تشكیلات، وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی كشور، موظف است نسخه ای از پیش نویس لایحه بودجه را در اختیار شورای عالی استانها قرار دهد كه متأسفانه به این وظیفه قانونی خود عمل نكرده است. مهم ترین وظیفه شورای عالی استانها، كمك به رفع تبعیض و ایجاد عدالت منطقه ای در كشور است و این گردنگیر قانونی نیز بنا بر این در متن قانون قید شده است. با این وجود انتظار دارم كه در روند بررسی و تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی این دو مسأله مهم مورد توجه نمایندگان قرار بگیرد.
رئیس شورای عالی استانها با اشاره به سرانجام مصوبه درآمدهای پایدار شهرداری ها اظهار داشت: بر خود لازم می دانم كه از تلاش و همراهی نمایندگان مجلس نیز بابت سرعت و دقت در اصلاح موارد قید شده از طرف شورای نگهبان درباره لایحه درآمدهای پایدار، تشكر و قدردانی كنم. درآمدهای پایدار مهمترین دغدغه مدیریت شهری شمرده می شود. تصویب این لایحه نقطه عطفی برای مدیریت شهری و دولت می باشد، برای اینكه این لایحه اقدام مهمی در امتداد اداره خودگردان شهرها بدون اتكا به تراكم فروشی است. این لایحه علاوه بر افزایش سهم درآمدهای پایدار، نقش مهمی در ارتقای شفافیت مالی و درآمدی شهرداری ها خواهد داشت كه خود عاملی مهم در تحقق حكمروایی شایسته در شهرها است. امیدوارم كه كوشش های ۳۶ ساله در امتداد تامین درآمدهای پایدار برای مدیریت شهری به تحقق بپیوندد و با تبدیل این لایحه به قانون شاهد فصلی نوین در این عرصه باشیم.
وی اضافه كرد: هم اكنون تعداد زیادی از هموطنان ما گرفتار سیل و خسارات آن هستند. هموطنان صبور ما در استان سیستان و بلوچستان برای مقابله با خسارت های هنگفتی كه سیل اخیر بر خانه و كسب و كار آنها وارد كرد، نیاز به همراهی و كمك سایر شهرها و دولت دارند. ابراز همدردی كافی نیست و باید همراهی جدی برای كاهش آلام آنها صورت پذیرد. بدین جهت از مدیران شهری در تمام كشور درخواست می كنم كه به هر روشی كه برایشان مقدور است، همكاری كنند و اقدامی عملی برای سامان گرفتن زندگی و معیشت در مناطق سیل زده انجام بدهند.
الویری با اشاره به حضور وزیر آموزش و پرورش بعنوان میهمان شورای عالی استانها اظهار داشت: در اجلاسیه امروز، میزبان وزیر آموزش و پرورش جناب آقای حاجی میرزایی هستیم. ضمن تشكر از ایشان برای حضور در نشست امروز، امیدوارم با توجه ویژه به فصل مشترك وظایف مدیریت شهری و وزارت آموزش و پرورش و بسط همكاری ها دراین زمینه، بتوانیم قدم های مؤثری برداریم. تربیت شهروند آگاه و مؤثر از خانواده و مدرسه شروع می شود. دانش آموزان می توانند با بهره مندی از آموزش های به روز در زمینه حقوق و تكالیف شهروندی، سفیران آموزشی ما در خانواده ها باشند. مسئولیت پذیری در زندگی شهری باید از سنین دانش آموزی و از بدو ورود كودكان به جامعه تمرین شود. بدین جهت مدرسه كانون مهمی برای پرورش شهروندان مسئول و مشاركت جو است.
وی افزود: قانون مداری نیز یكی دیگر از مؤلفه هایی است كه باید به كودكان و نوجوانان آموزش داده شود. ما نیز بعنوان اركان مدیریت شهری موظفیم نهایت همكاری را برای ارتقای آموزش های شهروندی در مدارس داشته باشیم. شهرداری ها باید بستر بهره گیری از ایده های خلاقانه، نوآورانه و مشاركتی دانش آموزان برای حل مسائل شهری را ایجاد كنند. شهرهای ما باید دوستدار كودكان و پذیرای شادی و نشاط آنها باشد.
همانطور كه می دانیم شهرداری ها در سراسر كشور، همكاریهای بسیاری را در امتداد بهسازی و نوسازی مدارس، كتابخانه های آنها و اماكن ورزشی دانش آموزان انجام داده و خواهند داد. مسئولیت تربیت نسل آینده، وظیفه ای خطیر است كه همه در هر موقعیت و جایگاهی باید در تحقق آن، اهتمام بورزیم.


منبع:

1398/11/18
15:02:58
5.0 / 5
4056
تگهای خبر: ساخت , شهردار , شهرداری , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی