مسیرساز

ساخت آلیاژی با خواص ویژه صنعت حمل و نقل

ساخت آلیاژی با خواص ویژه صنعت حمل و نقل

مسیرساز: پژوهشگران دانشگاه امیركبیر موفق به ساخت قطعات آلومینیومی نانو ساختار در مقیاس آزمایشگاهی شدند؛ اما استواری بالا و صرفه جویی در استفاده از مواد خاصیت این فلز است كه در صنعت حمل و نقل می تواند كاربردی گسترده داشته باشد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به انجام این طرح پژوهشی شدند. دستاورد مهم آن نیز تولید مواد با استواری بالا و به اندازه كافی سبك است. پس می تواند كاربردهای گسترده ای در صنایع گوناگون داشته باشد.
كامران دهقانی، مجری طرح اظهار نمود: این مواد به شكل گسترده می تواند در صنایع حمل و نقل و هوافضا كه علاوه بر بحث ایمنی، كاهش وزن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، مورد توجه قرار گیرد. همین طور در این طرح دانش فنی تولید مواد فوق ریزدانه و نانو ساختار با روش تركیبی جدید توسعه یافت و نمونه محصول تولید شده و آزمایشات لازم روی آن انجام شد.
تلاش برای كاهش وزن وسیله نقلیه و از سویی بهبود مسائل ایمنی با تولید مواد خاص سال ها است كه در حال انجام می باشد. تحقیقات مختلفی برای افزایش استواری مواد و در كنار آن كاهش وزن و حجم مواد مورد استفاده در صنایع مختلف انجام شده است و تكنیك های مختلفی دراین زمینه پیشنهاد شده است.
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یكی از روش های افزایش نسبت استواری به وزن مواد استفاده از روش های تغییر شكل پلاستیك شدید می باشد. استفاده از پروسه تركیبی تغییر فرم پلاستیك شدید و عملیات حرارتی پخت سختی برای اولین بار در این طرح ارائه شد. با استفاده از این روش امكان تولید مواد با نسبت استواری به وزن بسیار بالا با قابلیت استفاده در صنایع حمل و نقل و در نتیجه مصرف انرژی كمتر و آلودگی كمتر وجود دارد.
منبع:

1398/10/29
16:02:38
5.0 / 5
4386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی