مسیرساز

صدور گواهینامه شغلی در كدام كشورها امكانپذیر است؟

صدور گواهینامه شغلی در كدام كشورها امكانپذیر است؟

مسیرساز: یكی از دغدغه های نیروهای كار ایرانی شاغل در خارج بعد از بازگشت به كشور، حفظ سوابق بیمه ای و برخورداری از مزایای بازنشستگی است. خیلی از كارشناسان باتوجه به اشتغالزایی و درآمد ارزی حاصل از اعزام نیروهای كار به خارج، بر ضرورت پشتیبانی از نیروهای كار شاغل در كشورهای دیگر و بهره مندی آنها از خدمات بیمه ای و مزایای بازنشستگی تاكید دارند.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، كلیه كارگران ایرانی شاغل در خارج از كشور كه به صورت مستقل و فردی یا درقالب صدور خدمات فنی و مهندسی به خارج از كشور عزیمت كرده اند در صورت ثبت اطلاعات هویتی و شغلی خود می توانند تقاضای دریافت گواهینامه شغلی بدهند.

داشتن گواهینامه شغلی برای ایرانیان شاغل در خارج مزایایی دارد كه معافیت از پرداخت وجوه و عوارض خروج از كشور برای دارنده گواهینامه شغلی همچون آنها است.

مزایای گواهینامه شغلی برای ایرانیان شاغل در خارج

از دیگر مزایای داشتن گواهینامه شغلی، معافیت گمركی و معافیت ورود ابزار كار به كشور توسط دارنده گواهینامه شغلی و برخورداری دارندگان گواهینامه شغلی از پوشش های حمایتی و خدمات تامین اجتماعی است.

مدت اعتبار گواهینامه های شغلی حداكثر یك سال است و شرط اصلی صدور گواهینامه شغلی، احراز اشتغال متقاضی در خارج از كشور و تایید مدارك شغلی متقاضی توسط نمایندگی ایران در كشوری است كه متقاضی در آنجا اشتغال دارد.

شرط صدور گواهینامه شغلی، احراز اشتغال متقاضی در خارج از كشور و تایید مدارك شغلی متقاضی توسط نمایندگی ایران در كشوری است كه متقاضی در آنجا اشتغال به كار دارد.

همه كارگران ایرانی شاغل در خارج كشور كه متقاضی دریافت گواهینامه شغلی هستند می توانند به صورت فردی یا شركتی وارد بانك اطلاعات كارگران ایرانی شاغل در خارج و سامانه صدور گواهینامه شغلی شوند و اطلاعات هویتی و شغلی خودرا جهت دریافت گواهینامه شغلی ثبت كنند.

از كدام كشورها می توان گواهینامه شغلی گرفت؟

در هر كشور خارجی كه نمایندگی ایران دایر و مشغول ارائه خدمت است، متقاضیان گواهینامه شغلی می توانند در صورت تایید مدارك شغلی خود از طرف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، متقاضی دریافت گواهینامه شغلی باشند.

برابر آمارها تابحال برای بیشتر از ۱۵ هزار ایرانی شاغل در خارج از كشور گواهینامه شغلی صادر شده اما بطور قطع تعداد ایرانیان شاغل در خارج بیشتر است كه نیازمند سرشماری و ارائه آمار دقیق تر در این خصوص است.

محمد اكبرنیا مدیركل هدایت نیروی كار و كاریابی های وزارت كار در گفت و گو با ایسنا، درباره پروسه صدور گواهینامه شغلی می گوید: گواهینامه شغلی برای دو گروه از شاغلان خارج كشور صادر می شود؛ یك گروه كارگران و كاركنان حقوق بگیری هستند كه بطور مستقل به خارج كشور اعزام شده اند. برای این دسته از متقاضیان در صورت ثبت نام در سامانه اطلاعات شغلی ایرانیان خارج كشور و طی هماهنگی با سفارت ایران در كشورهای مقصد از طرف وزارت كار گواهینامه شغلی صادر می شود.

وی معافیت از پرداخت عوارض خارج از كشور و برخورداری از مزایای بازنشستگی را همچون مزیتهای صدور گواهینامه شغلی عنوان كرده و می گوید: این دسته متقاضیان با پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از مزایای بازنشستگی بهره مند می شوند و هر زمان كه به كشور بازگردند می توانند از خدمات درمانی و مزایای دوران بازنشستگی استفاده كنند.

اكبرنیا گروه دوم را شركتهای خدمات فنی و مهندسی اعزام كننده نیروی كار كه در خارج كشور پروژه های اقتصادی دارند ذكر كرده و می افزاید: كلیه كارگران و كاركنان اعزام شده از جانب شركت های خدمات فنی و مهندسی در صورت صدور گواهینامه شغلی از مزایایی همچون معافیت نیروی كار از پرداخت عوارض خروج از كشور و معافیت كارفرما از پرداخت مالیات برخوردار می شوند.

معافیت از پرداخت عوارض خروج از كشور و برخورداری از مزایای دوران بازنشستگی همچون مزیتهای صدور گواهینامه شغلی برای نیروهای شاغل در كشورهای دیگر است.

با هدف پشتیبانی از بخش خصوصی در زمینه اعزام نیروی كار به خارج و پشتیبانی از نیروهای كار ایرانی شاغل در كشورهای خارجی، طرح راه اندازی دفاتر هدایت و حمایت نیروهای كار ایرانی در خارج از طرف معاونت اشتغال وزارت كار مطرح و با توافق وزارت امور خارجه بعنوان دستگاه اصلی همكار، اجرای این طرح از آذر سال ۱۳۹۶ شروع شد. این طرح با صدور و اعطای مجوز به متقاضیان راه اندازی دفاتر هدایت و پشتیبانی از نیروی كار ایرانی در كشورهای استرالیا، كانادا، تركیه، عمان، دانمارك، آلمان و عراق كار خودرا شروع كرد.

با توجه به راه اندازی و ارائه خدمات از طرف دفاتر هدایت و پشتیبانی از نیروهای كار ایرانی در كشورهای مذكور آن دسته از كارگران ایرانی شاغل در كشورهای مذكور كه متقاضی دریافت گواهینامه شغلی هستند می توانند بعد از ثبت اطلاعات خود در سامانه صدور گواهینامه شغلی به دفتر هدایت و پشتیبانی از نیروهای كار ایرانی در كشور محل اشتغال خود بازگشت و با ارائه مدارك و مستنداتی كه موید اشتغال آنها در كشور مقیم است، گواهینامه شغلی خودرا بعد از صدور دریافت نمایند. هم اكنون از جانب وزارت كار بین ایران و برخی كشورها نظیر كویت و قطر وابستگی شغلی وجود دارد كه بوسیله سفارت ایران در این كشورها می توان نسبت به دریافت گواهینامه شغلی اقدام نمود.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، اعزام نیروی كار به خارج یكی از برنامه هایی است كه می تواند تا حدودی به بهبود وضع اشتغال كشور كمك نماید. در سالهای اخیر این مساله باتوجه به افزایش نرخ بیكاری جوانان و دانش آموختگان در كشور اهمیت یافته و بعنوان یكی از برنامه های محوری وزارت كار در دستور كار قرار گرفته است. موضوع گواهینامه های شغلی یكی از مسایل مهم در حوزه كار بشمار می رود و امتیازاتی نظیر معافیتهای مالیاتی و گمركی و بهره مندی از مزایای بیمه تامین اجتماعی برای كارجویان خارج از كشور در آن پیش بینی شده است. گواهینامه شغلی تنها برای كارگران ایرانی شاغل در خارج از كشور كه مزد بگیر هستند، صادر می شود.

منبع:

1398/10/23
14:28:18
5.0 / 5
4231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی