مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز مطرح شد

پیش از دادن وام اشتغال به بازار محصول فكر كنیم!

پیش از دادن وام اشتغال به بازار محصول فكر كنیم!

مسیرساز: یك كارشناس اقتصادی می گوید در طرح اشتغال روستایی دسترسی روستاییان به بازار مهمست و در صورتیكه اتصال به بازار فراهم گردد، تولید محصول علاوه بر توجیه اقتصادی، اشتغالزایی و درآمدزایی روستاییان را به دنبال دارد.رضا وفایی یگانه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به طرح اشتغال روستایی اظهار نمود: یكی از اهداف طرح اشتغال روستایی حفظ ساكنین روستا و اشتغالزایی برای روستاییان است و اگر در روستاها بازار باشد و دسترسی به بازار برای روستاییان فراهم گردد می توانند محصولات خودرا به راحتی به فروش برسانند و از این طریق به اقتصاد خانواده كمك كنند.

وی افزود: بدون تردید اتصال روستاییان به بازار مهمست ولی وقتی دسترسی به بازار نداشته باشند تولیدات بلا استفاده باقی می ماند و دیگر عنوان اشتغالزایی ندارد.

این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: هم اكنون تفاوت قیمت محصولات كشاورزی در روستا با میادین شهر بسیار است و اگر این دسترسی بازار به شكل درست برای شاغلان روستا فراهم گردد تولیدشان توجیه اقتصادی پیدا می كند و به مشاغل دیگر روی نمی آورند.

وفایی یگانه با اشاره به اینكه اجرای طرح اشتغال نیاز به نظارت مستمر دارد، اظهار داشت: این كار زحمت دارد و باید در روستاها مستقر شد و درد روستایی را شنید نه اینكه یك برنامه بنویسیم و یكبار هم به روستا سر نزنیم. زمانی كارمندان جهاد كشاورزی ۹۰ درصد وقتشان در مزرعه ها بود و به توسعه و ترویج كشاورزی كمك می كردند ولی امروز نمی توانیم از كسانی كه یكبار هم به روستاها سر نزده اند یا به یك مزرعه كشاورزی نرفته اند انتظار داشته باشیم كشاورزی را ترویج كنند.

این كارشناس اقتصادی در پاسخ به این پرسش كه آیا با اختصاص وام اشتغال به روستاها موافق هستید یا خیر؟ اظهار داشت: در همه جای دنیا برای انجام كارهای بنگاههای كوچك وام و تسهیلات می دهند منتها معتقدم پیش از این كه هزاران وام به روستاییان بدهیم باید برای تولید محصول، دسترسی به مواد اولیه، مازاد مصرف محصول، بازارسازی و بازاریابی آن فكر نماییم.

به گفته وی طرح اشتغال باید همه جانبه باشد و اگر بنا است كه محصولی توسعه پیدا كند باید مواد اولیه و بازار مصرف و اتصال به بازار آن پیش بینی و آموزشهای مورد نیاز آن ارائه شود.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، طرح اشتغال روستایی و عشایری به دنبال مجوز برداشت ۱.۵ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی با تصویب مجلس برای ایجاد طرح های اشتغال در مناطق روستایی و عشایری به اجرا درآمد كه مهمترین هدف آن جلوگیری از مهاجرت به كلان شهرها، كاهش حاشیه نشینی و ماندگاری ساكنین روستا و ایجاد اشتغال و درآمد برای خانوارهای روستایی است.
1398/09/25
14:50:55
5.0 / 5
4113
تگهای خبر: بازار , تولید , فروش , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی