مسیرساز

پیش بینی وضعیت بازار مسكن تا اختتام امسال

پیش بینی وضعیت بازار مسكن تا اختتام امسال

مسیرساز: نوسانات 12 ماهه قیمت مسكن شهر تهران نشان میدهد كه روند رشد سالانه قیمت، نزولی است. از طرف دیگر كارشناسان، ركود غیرتورمی تا اختتام امسال را محتمل ترین سناریو برای بازار مسكن شهر تهران عنوان می كنند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، فروردین ماه كف قیمت و تیرماه سقف قیمت مسكن شهر تهران در بازه هفت ماهه بوده است. آمار دفتر اقتصاد مسكن نشان میدهد بعد از تیرماه قیمت مسكن در پایتخت با دو افت ماهیانه ۳.۱ و ۳.۵ درصد روبه رو شده و در مهرماه رشد اندك یك درصد را به ثبت رسانده است. پس گزارش آبان كه درانتها ماه منتشر می شود تا حدودی می تواند وضعیت آینده بازار را ترسیم كند. هرچند برآورد می شود اگر رشد عجیب و غریبی در قیمت مناطق ۱ تا ۳ پایتخت رخ ندهد احیانا روند كلی بازار در آبان ماه كاهشی خواهد بود؛ برای اینكه شش منطقه مصرفی تهران كه بیشتر از نیمی از معاملات در آن صورت می گیرد، در مهرماه ۱۳۹۸ با افت ۲ تا ۱۲ درصد قیمت مواجه بودند. اما افزایش غیرمنتظره ماهیانه قیمت در مناطقی از تهران همچون منطقه یك با رشد ۷.۶ درصد، منطقه دو با رشد ۹ درصد و منطقه هشت با رشد ۴.۳ درصد كمك كرد تا معدل كل یك درصد نسبت به ماه قبل افزایش یابد. با این وجود كارشناسان هیچ نوع چشم انداز افزایشی در بازار مسكن متصور نیستند.
عمده كارشناسان معتقدند محتمل ترین سناریو در بازار مسكن آن است كه اواخر امسال معاملات مقداری افزایش پیدا كند اما افزایش قیمت رخ نخواهد داد. عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران می گوید: از نیمه بهمن ماه امسال معاملات افزایش پیدا می كند؛ آن هم به این علت كه معمولا اقتصاد ایران هر ساله به شكل سیستماتیك با تورم مواجه می شود و مردم این مساله را در نظر می گیرند و بعضی افراد هر طور شده یك خانه می خرند كه از گرانی سال بعد در امان باشند.
حسن محتشم اشاره كرد: الان كه قیمت مسكن حدود ۲۰۰ درصد بالا رفته شاید تا سه چهار ماه قیمت ها حدود ۲۰ درصد پایین بیاید اما اساسا بیشتر از این مقدار افت نخواهد كرد. الان ركود است و در شرایط ركود، فروشندگان نیاز به نقدینگی دارند. بنا بر این قیمت را مقداری پایین می آورند. افت نسبی قیمت تا زمانی كه ركود ادامه داشته باشد یعنی نیمه دوم بهمن ماه ادامه پیدا می كند.
نمودار زیر از نوسانات ۱۲ ماهه قیمت مسكن شهر تهران نشان میدهد كه روند رشد سالیانه قیمت، نزولی است. پس از آن كه اردیبهشت امسال بازار مسكن شهر تهران به بالاترین میزان افزایش سالیانه قیمت به میزان ۱۱۲ درصد رسید، مهرماه امسال این نرخ به ۴۸ درصد كاهش یافته و نمودار از اردیبهشت ماه به بعد نزولی شده است.


از طرف دیگر كاهش شدید معاملات، این گزاره كه مالكان همانند ماه های گذشته قیمت های پیشنهادی را كاهش دهند تقویت می كند. شهریورماه ۱۳۹۸ تعداد ۲۹۰۰ فقره معامله مسكن در تهران انجام شد كه نوعی ركود تاریخی است؛ بطوریكه گفته می شود از سال ۱۳۶۶ تا كنون چنین حجم اندكی از معاملات بی سابقه بوده است. البته در مهرماه خرید و فروش مقداری افزایش پیدا كرد. مهرماه امسال ۳۵۰۰ فقره معامله در شهر تهران انجام شد كه نسبت به ماه قبل ۲۱ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۴ درصد كاهش داشته است.
قیمت مسكن در شش منطقه از مناطق ۲۲گانه شهر تهران شامل مناطق ۴، ۵، ۷، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ كه مجموعا ۴۷ درصد معاملات مسكن در مهرماه ۱۳۹۸ را به خود اختصاص دادند ۶.۲ درصد نسبت به شهریورماه كاهش یافت؛ بطوریكه متوسط هر متر مربع مسكن در منطقه ۴ معادل ۲.۱ درصد، منطقه ۵ معادل ۶.۵ درصد، منطقه ۷ معادل ۱۲.۴ درصد، منطقه ۱۰ معادل ۳ درصد، منطقه ۱۴ معادل ۲.۷ درصد و منطقه ۱۵معادل ۱۱ درصد نسبت به شهریورماه كم شد. در سوی مقابل در چهار منطقه دیگر شامل مناطق ۱، ۲، ۶ و ۸ كه جزو ۱۰ منطقه ی پرتقاضا شمرده می شود و مهرماه ۱۳۹۸ مجموعا ۲۳ درصد معاملات شهر تهران در این مناطق انجام شده میانگین قیمت ها ۵.۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت.
سلمان خادم المله، كارشناس بازار مسكن می گوید: اینكه بازار مسكن پس از دو افت ماهیانه با توقف كاهش قیمت و افزایش معاملات مواجه گردید می تواند به سیاست های انبساطی دولت و بانك مسكن مربوط باشد كه اثر كوچكی روی بازار مسكن گذاشت. هم چنین در هفته های اخیر بازارهای رقیب مسكن مثل طلا، ارز و بورس با ثبات مواجه بودند كه تركیب این عوامل موجب اثرگذاری روی بازار مسكن شد. اما بطور كلی در حوزه مسكن تعادل عرضه و تقاضا برقرار نیست. طرف تقاضا با عنایت به افزایش شدید قیمت ها به شدت تحت فشار است. بنا بر این روال عادی و نرمال را در بازار مسكن شاهد نیستیم.
این كارشناس بازار مسكن با اشاره به اینكه بعید است در آینده نزدیك تحرك اساسی و اتفاق ویژه ای در حوزه معاملات مسكن ایجاد شود، اظهار داشت: تا زمانی كه تكلیف متغیرهای اثرگذار بر بازار مسكن معلوم شود شرایط ركودی در بازار مسكن ماندگار خواهد بود. ممكنست تحركات كوچكی مثل آنچه در مهر ماه صورت گرفت روی دهد اما رونق ایجاد نخواهد شد. به هر حال قیمت ارز یك دفعه ۳.۵ برابر شده كه البته الان به یك جایگاه نسبتا باثبات تری رسیده است. افزایش قیمت ارز به كاهش ارزش پول ملی و افت اقتصاد منجر شده و قیمت كالاها متناسب با این افت، بروز شده است.
خادم المله اشاره كرد: اگر همین ثبات در بازارهای موازی همچون بازار ارز باقی بماند می توان انتظار داشت كه قدرت خرید متقاضیان مسكن به تدریج در بازه سه تا چهار ساله افزایش یابد. بدین معنا كه از یك طرف با ثبات قیمت مسكن مواجه باشیم و از جانب دیگر تورم ثابت بماند. یعنی ثبات قیمت اسمی و كاهش قیمت واقعی مسكن را شاهد باشیم كه در آن صورت با افزایش سطح درآمد عمومی، تحرك به شكل تدریجی در بازار مسكن ایجاد می شود. اگر اوضاع مشابه دوره های گذشته باشد خروج از ركود حداقل سه سال زمان خواهد برد.
منبع:

1398/08/21
14:47:54
5.0 / 5
4245
تگهای خبر: بازار , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی