مسیرساز
مهرماه امسال

مسكن در جنوب تهران ارزان شد بعلاوه قیمت

مسكن در جنوب تهران ارزان شد بعلاوه قیمت

مسیرساز: در شرایطی كه قیمت مسكن شهر تهران در مهرماه رشد ناچیز 0.4 درصد را تجربه كرد، تورم ملك در 10 منطقه جنوبی تهران منفی شد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، مهرماه امسال تورم بازار مسكن در اغلب مناطق جنوبی شهر تهران منفی شد. مطابق پیش بینی ها بعد از كاهش قیمت مسكن در مناطق شمالی تهران، روند افت قیمت به مناطق جنوبی سرایت كرد. مهرماه ۱۳۹۸ قیمت مسكن در ۱۰ منطقه واقع در نیمه جنوبی شهر تهران شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۸ و ۲۱ و چهار منطقه واقع در نیمه شمالی شهر شامل مناطق ۴، ۵، ۷ و ۲۱ كاهش پیدا كرد. بیشترین افت قیمت در منطقه ۲۱ با ۱۸ درصد كاهش ماهیانه رخ داد. هم چنین مناطق ۱۵، ۱۶ و ۲۲ به ترتیب ۱۱ درصد، ۷.۵ درصد و ۱۱ درصد كاهش ماهیانه قیمت را تجربه كردند.
مناطق ۴ و ۵ بعنوان كانون معاملات به ترتیب با كاهش ۱.۵ و ۶.۵ درصد قیمت نسبت به شهریورماه مواجه گشتند. الان میانگین قیمت آپارتمان در مناطق ۴ و ۵ به ترتیب ۱۳ و ۱۴.۶ میلیون تومان در هر متر مربع است. بررسی ها نشان میدهد تورم مسكن در مناطق مصرفی تهران منفی شده و نمی توان رشد ۰.۴ درصد معدل كل را به تمام مناطق تعمیم داد. مهرماه امسال قیمت خانه در مناطق یك تا سه پایتخت به ترتیب ۷.۶، ۹ و ۵.۳ درصد افزایش یافت كه در رشد میانگین قیمت كل موثر بود. اما با عنایت به حجم پایین معاملات در كل شهر تهران، افزایش یا كاهش قیمت ماهیانه نمی تواند ملاكی برای ارزیابی وضعیت كلی بازار تلقی شود.
قیمت پیشنهادی مسكن در جنوب تهران ـ ابان ۱۳۹۸محلهمتراژسن و امكاناتقیمت (تومان)جوادیه۴۶ متر۵سال فول امكانات۳۲۰ میلیونآهنگ۵۰ متر۱۶ سال۳۷۰ میلیونافسریه۶۲ متر۵ سال فول۴۸۵ میلیونمسعودیه۴۷ متر۹ سال۳۸۰ میلیوننازی آباد۶۵ متر۱۱ سال فول۶۹۰ میلیونیاخچی آباد۷۴ متر۴ سال فول۵۲۰ میلیونبریانك۴۵ متر۱۰ سال۳۱۰ میلیونتهرانسر۶۲ متر۵ سال فول۷۴۰ میلیونپیروزی۶۸ متر۵سال فول امكانات۶۶۰ میلیونمیانگین قیمت مسكن در ۱۰ منطقه جنوبی تهران در مجموع ۶درصد در مقایسه با شهریور ماه كم شد كه این میزان كاهش قیمت مسكن در یك ماه آن هم در شرایطی كه حجم معاملات خرید مسكن افزایش یافته است به نوبه خود قابل توجه و نشان دهنده یك پیام مهم برای بازار مسكن می باشد در خصوص اینكه فعلا بازار مسكن حتی در صورت افزایش محسوس حجم معاملات خرید آپارتمان، ظرفیتی از بابت رشد محسوس قیمت ها ندارد. این درحالی است كه عمده معاملات مصرفی مسكن در این ۱۰ منطقه متمركز شده است و این مساله نشان میدهد به رغم افزایش ۰.۴ درصدی قیمت مسكن در مهرماه در كل شهر تهران، قیمت واحدهای مسكونی در مناطق كانون تقاضای مصرفی واحدهای مسكونی برای سومین ماه پی در پی كاهشی بوده است.
مطابق گزارش بانك مركزی تعداد معاملات آپارتمانهای مسكونی شهر تهران به ۳۴۰۰ فقره رسید كه نسبت به ماه قبل ۲۲ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳.۷ درصد كاهش نشان میدهد. متوسط قیمت یك متر مربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده نیز ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بوده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۴۷.۷ درصد افزایش نشان میدهد. در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، مطابق معمول بیشترین متوسط قیمت به منطقه یك معادل ۲۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر متر مربع و كمترین آن با ۵ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان در هر متر مربه به منطقه ۱۸ اختصاص داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۳.۷ و ۵۲.۷ درصد افزایش نشان می دهند.
پیش بینی كارشناسان از بازار مسكن
عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی، افزایش تعداد معاملات مسكن در كنار كاهش نرخ تورم را دو سوژه امیدواركننده در اقتصاد ایران دانست. همین طور مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاك اظهار داشت: در شش ماهه دوم سال پیش بینی می نماییم معاملات مسكن به تدریج افزایش پیدا كند اما افزایش قیمت نخواهیم داشت.
حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران نیز با اشاره به اینكه كسادی معاملات مسكن تا شب عید ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: ركود فعلی بی سابقه نیست و در سال های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۵ نیز با عنایت به افت شدید معاملات ۳۰ تا ۴۰ درصد برگشت قیمت داشتیم اما الان نمی توان انتظار داشت قیمت ها بیشتر از ۲۰ درصد كاهش پیدا كند؛ در صورتیكه جهش حدود ۲۰۰ درصد بوده است.
هم چنین سلمان خادم المله، كارشناس بازار مسكن، ثبات بازارهای رقیب از یك طرف و سیاست های انبساطی دولت را منجر به رونق نسبی بازار مسكن در مهرماه دانست و اظهار داشت: حداقل تا سه سال آینده نمی توان انتظار تحول جدی در معاملات مسكن داشت و قیمت ها جهش نخواهد كرد.
منبع:

1398/08/12
15:07:19
5.0 / 5
4360
تگهای خبر: بازار , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی