مسیرساز

تعلل در اجرای حكم برج سعادت آباد

تعلل در اجرای حكم برج سعادت آباد

به گزارش مسیرساز با وجود آن كه حكم قلع و قمع پروژه مسكونی ۳۰۰۰ متری سعادت آباد معروف به «حسینیه سعادت آباد» حدود دو ماه قبل صادر شده هنوز هیچ اقدامی برای اجرای حكم قضایی صورت نگرفته است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، پرونده برج سعادت آباد كه در دو شعبه مجزا از دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد بررسی قرار گرفته حدود دو ماه قبل منتج به حكم قطعی شده است. ابتدا ۷ مردادماه حكم قلع و قمع یك قطعه توسط یكی از شعب صادر و سپس روز ۱۵ مردادماه رای دوم در خصوص تخریب دو قطعه دیگر صادر شد.
با عنایت به قطعی بودن رای دادگاه، طبیعتا حكم از زمان ابلاغ باید توسط مراجع ذی ربط اجرا شود اما مشاهدات نشان داده است هیچ تخریبی در دو ساختمان با پیشرفت حدود ۷۰ درصد و ساختمان دیگر با پیشرفت حدود ۳۰ درصد صورت نگرفته و بنا دست نخورده باقی مانده است.


خریداران: حق و حقوق ما در نظر گرفته شود
برخی از مالكان پروژه ۳۰۰۰ متری سعادت آباد كه از ابتدا قرار بوده حسینیه شود اما با تغییر كاربری مجوز مسكونی برای آن دریافت شده در ایام اخیر تقاضا كرده اند حقوق قانونی شان كه بدون اطلاع از سبقه مبحث است در تصمیم نهایی در نظر گرفته شود. این افراد معتقدند كه بهتر است ساختمان به جای تخریب به دولت داده شود.
یك حقوقدان: خریداران باید از فروشنده طلب خسارت كنند
در این خصوص یك حقوقدان به ایسنا اظهار داشت: عدم اطلاع خریداران از كاربری اولیه زمین، توجیهی برای پیشگیری از حكم دادگاه نیست. اگر بدون آگاهی از شرایط زمین آنرا خریده اند اشتباه كرده اند. اگر هم می دانستند و خریده اند این خطر را پذیرفته اند كه در آینده گرفتار مشكل شوند؛ چونكه آقایانی كه زمین را برای حسینیه گرفته بودند حق فروش و تغییر كاربری نداشتند.
وی تصریح كرد: طی قراردادی كه در سال ۱۳۸۶ بین واگذاركننده یعنی سازمان مسكن و شهرسازی استان تهران با واگذارشوندگان به امضا رسیده، این اختیار به سازمان مسكن و شهرسازی داده شده كه اگر واگذارشوندگان تخلفی از شرایط قرارداد داشتند، قرارداد فسخ شود. با عنایت به تغییر كاربری، طبیعتا سازمان مسكن و شهرسازی استان تهران از حق قانونی خود استفاده و شكایت كرده است. اگر به خریداران فعلی ضرر و زیانی وارد شده باید از فروشنده طلب جبران خسارت كنند.
این حقوقدان درباره حق و حقوق خریداران و همینطور درخواست آنها در خصوص واگذاری بنا به دولت و تخریب نكردن آن اظهار داشت: دستگاه قضایی به پرونده رسیدگی و حكم قطعی را درمورد حسینیه سعادت آباد صادر كرده است. یك جامعه باثبات و در حال پیشرفت، تنها یك راه دارد كه به احكام قضایی احترام بگذارد؛ احترام به حكم قضایی، اجرای رای قضایی است. بنابراین این انتظار از سازمان مسكن و شهرسازی استان تهران می رود كه نسبت به ابطال قرارداد، ابطال اسناد انتقالی و هم قلع و قلمع زمین به فوریت اقدام نماید. با عنایت به ترفند بعضی محكوم الیها در احكام دولتی كه ضد آنها صادر می شود تعلل در اجرای احكام جایز نیست؛ چون كه امكان دارد منجر به دستیابی به توقف اجرای حكم یا اعاده دادرسی شود؛ بنابراین سازمان مسكن و شهرسازی و مسئولان وزارت راه و شهرسازی نباید چنین فرصتی را به متخلفین بدهند.
قرار بود حسینیه بسازند اما...
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، ماجرای برج سعادت آباد معروف به «حسینیه سعادت آباد» (هیات بنی فاطمه) از زمانی شروع شد كه سال ۱۳۸۶ و بنا به قول برخی مسئولان سابق، افرادی با محوریت یكی از نمایندگان مجلس زمین ۳۰۰۰ متری دولتی را به قصد ساخت حسینیه گرفتند اما حسینیه نساختند؛ زمین را فروختند و رفتند. البته اعضای هیات بنی فاطمه سعادت آباد مدعی هستند كه ابتدا قرار بود زمین برای ساخت حسینیه به هیات آنها داده شود اما یك وقفه كوتاه در پیگیری مبحث همان و واگذاری زمین به نماینده مجلس و دوستانش همان. حالا اعضای هیات بنی فاطمه به جای این زمین مجبور هستند هیات عزاداری امام حسین (ع) را در پاركی نزدیك همان زمین برپا كند.
مع الوصف، فرد یا افرادی كه زمین را در سال ۱۳۸۶ خریداری نموده اند، در سال ۱۳۹۲ از شهرداری وقت منطقه ۲ تهران مجوز ساخت مجتمع مسكونی گرفته اند، مجوزی كه شهردار كنونی منطقه ۲ تهران آنرا غیرمتعارف خوانده است. حالا دو قطعه از سه قطعه را به پیشرفت حدود ۷۰ درصد و یك قطعه را به پیشرفت حدود ۳۰ درصد رسانده اند؛ اما بعد از كش و قوس های فراوان و شكایت مدعی العموم، ابطال سند، ابطال قرارداد، خلع ید از پلاك ثبتی و قلع و قمع بنای ۳۰۰۰ متری سعادت آباد، معروف به حسینیه سعادت آباد طی دو رای جداگانه به ترتیب در ایام ۷ مردادماه برای یك قطعه و سپس ۱۵ مردادماه ۱۳۹۸ برای دو قطعه ی دیگر صادر گردیده است.1398/07/16
15:27:28
5.0 / 5
4654
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی