مسیرساز
معاون وزیر راه و شهرسازی:

سود عملیاتی هما 41 میلیارد تومان شد

سود عملیاتی هما 41 میلیارد تومان شد

به گزارش مسیرساز معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار طی سالیان گذشته توانسته است نقطه سربسر عملیاتی را پشت سر بگذارد و به سود عملیاتی به میزان 41 میلیارد تومان برسد، در صورتیكه این عدد در سال قبل منفی 226 میلیارد تومان بود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، شهرام آدم نژاد درباره وضعیت سوددهی ایران ایر اظهار نمود: منظور از سود عملیاتی سود حاصل از فعالیت های عملیاتی شركت است كه فعالیت های اصلی شركت را تشكیل می دهد. فعالیت های عملیاتی و مكرر شركت جزو آن بوده كه در اساسنامه به آن اشاره شده است.
وی ادامه داد: از دیدگاه تجزیه و تحلیل صورت های مالی، سود عملیاتی مدلول دار ترین عدد در صورت سود و زیان شركت بوده و شاخص اصلی قضاوت در مورد عملكرد مالی كسب و كار است. شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار طی سالیان گذشته توانسته است نقطه سربسر عملیاتی را پشت سر بگذارد و به سود عملیاتی به میزان ۴۱ میلیارد تومان برسد. این عدد در سال قبل به میزان ۲۲۶ میلیارد تومان منفی بود.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افزود: این مهم به سبب عواملی همچون ایجاد نقاط پروازی جدید (شش مسیر) و استفاده بهینه از ناوگان موجود و مدیریت هزینه ها محقق شده است. گرچه این رقم كوچك است اما با عنایت به اهرمی بودن شركت به سبب سهم بالای هزینه های ثابت از كل هزینه ها، امكان استفاده از اهرم های عملیاتی شركت در جهت رشدهای چندبرابری سود همزمان با افزایش فروش را فراهم می آورد.
آدم نژاد با اشاره به اینكه رقم سود خالص شركت ایران ایر منفی بودن كه عموما به سبب هزینه های مالی و سایر هزینه های غیرعملیاتی است، اظهار داشت: این رقم در صورت سود و زیان سال ۱۳۹۷ شركت درج شده است. البته در گزارش حسابرس مستقل شركت كه مشروط است، سوژه احتساب كامل هزینه های صندوق بازنشستگی بعنوان یكی از بندهای شرط ذكر شده است اما این بند در صورت های مالی سال های گذشته شركت نیز وجود داشت و در آن سال ها زیان هم وجود داشت.
وی اظهار نمود: علاوه بر این موارد، هزینه های صندوق بازنشستگی در صورت سود و زیان، بنابر ماهیت، در سرفصل هزینه های غیرعملیاتی طبقه بندی شده است. مواردی همچون دو فرودگاهی بودن، پروازهای تكلیفی و غیره نیز همگی در بهای تمام شده خدمات و هزینه های عمومی اداری و فروش آمده است و با احتساب آنها سود عملیاتی حاصل شده است.
منبع:

1398/07/14
23:22:46
5.0 / 5
4596
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی