مسیرساز
محمودزاده:

دستگاه های دولتی برای مسكن اقساطی كاركنان زمین معرفی كنند

دستگاه های دولتی برای مسكن اقساطی كاركنان زمین معرفی كنند

به گزارش مسیرساز معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه دستگاه های دولتی باید برای تولید و عرضه مسكن كاركنان خود زمین معرفی كنند اظهار داشت: بجز وزارت دفاع كه برای راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد با وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه امضا كرده، وزارتخانه های آموزش و پرورش و رفاه هم مذاكرات اولیه را برای این مورد صورت داده اند اما هنوز زمینی معرفی نكرده اند.


محمود محمودزاده در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: وزارت راه و شهرسازی در جهت اجرای ماده ۶ قانون ساماندهی به شكل جدی آمادگی دارد در صورتیكه دستگاه های دولتی زمین معرفی كنند طرح مسكن اقساطی كاركنان را اجرایی كند اما تا امروز بجز وزارت دفاع كه زمین معرفی كرده و كارهای این وزارتخانه با جدیت دنبال می شود هیچ دستگاه دولتی دیگری وارد نشده است. البته وزارتخانه های آموزش و پرورش و رفاه هم تمایل نشان داده اند و جلساتی را به منظور عرضه مسكن اقساطی با مسئولان این دو وزارتخانه برگزار كرده ایم اما در حد مذاكرات اولیه است و تا كنون زمینی معرفی نكرده اند.
وی ادامه داد: تفاهم نامه ای كه با وزارت دفاع امضا شده برای تامین ۱۰۰ هزار واحد مسكونی است كه امیدواریم این طرح با توجه جلسات منظمی كه در این خصوص برگزار می گردد بعنوان نمونه قابل ارایه، شكل عملیاتی به خود بگیرد.
اجاره داری حرفه ای نیازمند اصلاح آیین نامه
معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درمورد برنامه های وزارتخانه برای بازار اجاره اظهار داشت: بحث اجاره داری را در شقوق مختلف در دستور كار قرار داده ایم؛ همچون اجاره داری حرفه ای كه علاوه بر بخش خصوصی، دولت هم بتواند برای مدیریت بازار، ورود كند. البته در این برنامه، گروه های كم درآمد مدنظر هستند. در این خصوص طرحی نوشته شده اما برای این كه بتوانیم آنرا پیش ببریم باید مجوز قانونی برای اصلاح آئین نامه صادر شود. اجاره داری حرفه ای قبلا هم در قانون بوده اما نتایج مدنظر را به دنبال نداشت.
محمودزاده تصریح كرد: در طرح های قبلی برای پنج سال سازنده باید اجاره می داد و بعد زمین به او واگذار می شد. این مورد نمی توانست در بازار اجاره تعادل ایجاد كند. بدین منظور باید آئین نامه را اصلاح نماییم كه اراضی برای همیشه در اجاره بماند تا بتوانیم واحد ارزان قیمت تولید نماییم.
برنامه اقدام ملی شروع شده است
معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: در بخش مسكن چند كار عمده را بر اساس سیاست های كلی وزیر راه و شهرسازی دنبال می نماییم. در جریان برنامه اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی، فعالیت های اجرایی به تفكیك استان ها و شهرها مشخص و شروع شده است. هم چنین جلسات هماهنگی بین دستگاه های مجری در وزارت راه و شهرسازی كه می تواند منسجم كننده ی برنامه و محرك باشد برگزار می گردد.
وی ادامه داد: از جانب دیگر تفاهم نامه هایی را همچون تفاهم نامه با بانك مسكن به امضا رساندیم؛ بدین ترتیب كسانی كه در صندوق پس انداز مسكن یكم سپرده گذاری می كنند علاوه بر دریافت تسهیلات خرید می توانند در ساخت واحد هم بعنوان پیش خریدار مشاركت كنند. این سبب می شود قیمت تمام شده ساخت و محصول نهایی ارزان تر تمام شود.
بخشی از نوسانات بازار مسكن با تعادل عرضه و تقاضا قابل مدیریت است
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه برای ساماندهی صنعت ساختمان در حال انجام كار ریشه ای هستیم اظهار داشت: جدا از متغیرهایی كه بر صنعت ساختمان تاثیر می گذارد شاكله منسجم كننده در این صنعت وجود ندارد. بنابراین در نظر داریم مشكلات صنعت ساختمان را به صورت ریشه ای حل نماییم.
محمودزاده تصریح كرد: بخش قابل توجهی از افزایش قیمت مسكن ناشی از شرایط كلان اقتصادی است؛ چونكه به هر حال مسكن هم بعنوان یك كالا مثل طلا، خودرو و ارز خرید و فروش می شود كه به تلاطم هایی در این عرصه می انجامد. اما بخشی از نوسانات با تعادل عرضه و تقاضا قابل مدیریت است. كیفیت ساختمان، بیمه یا عرضه بر مبنای نیاز بازار، مواردی است كه باید به آن پرداخته شود. هم اكنون واحدهای بسیاری ساخته شده كه خارج از توان متقاضیان است، بنابراین در این زمینه باید به بخش خصوصی مسیر بدهیم تا بتوانیم بازار را ساماندهی نماییم. این مسائل در كوتاه مدت قابل انجام نیست و باید برای آن برنامه بلندمدت یا میان مدت تدوین شود.1398/07/09
14:39:22
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: احداث , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی