مسیرساز

تحلیل یك كارشناس از آینده بازار مسكن

تحلیل یك كارشناس از آینده بازار مسكن

مسیرساز: یك كارشناس با بیان این كه تقاضا برای مسكن به صورت لایه زیرین ركود وجود دارد اظهار داشت: تصور نمی كنم كه تا دو سه سال آینده قیمت مسكن گرفتار جهش شود و این فرصت را به سیاست گذار می دهد تا برنامه های خویش را برای تولید مسكن در استطاعت اجرا نماید.


مهدی روانشادنیا در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در كلان اقتصاد، نوعی انجماد در دارایی ها بوجود آمده و بازار مسكن هم با عنایت به تاثیرپذیری از بازارهای موازی مثل ارز، طلا و بورس وارد ركود شده است. دوره اخیر یافزایش قیمت مسكن كه حدود ۱۸ ماه طول كشید به صورت عجیبی طولانی شد. پیشبینی كارشناسان این بود كه آخر سال ۱۳۹۷ رشد قیمت مسكن متوقف شود اما دیدیم كه تا خردادماه ۱۳۹۸ روند افزایشی ادامه پیدا كرد. با این وجود الان به نقطه ای رسیده ایم كه تقاضای واقعی مسكن به جهت محدودیت در توان خرید به پایین ترین حد خود رسیده است. هم چنین تقاضای سوداگانه به این علت كه منفعتی از جهت افزایش قیمت ها ندارد گرفتار عقب گرد شده است.
وی ادامه داد: با عنایت به تعداد واحدهای مسكونی موجود در شهر تهران اگر فرض نماییم هر واحد یك مرتبه خرید و فروش شود با تعداد ۳۳۰۰ قرارداد خرید و فروش كه در مردادماه داشتیم حداقل هزار ماه زمان می برد كه یك معامله برای هر واحد صورت گیرد. این مسئله این مورد را به ذهن متبادر می كند كه انجماد دارایی ها به بخش مسكن هم رسیده است.
در بطن بازار مسكن دو نوع تقاضا وجود دارد
این كارشناس بازار مسكن با بیان این كه طبیعی است باید به فكر آینده باشیم اظهار داشت: در بطن بازار مسكن، دو نوع تقاضای بالقوه از بعد جمعیتی و بافت های ناكارآمد شهری وجود دارد. در بعد جمعیتی، تغییر سبك زندگی اجتماعی و كوچك شدن بعد خانوار، تقاضای جدید به لحاظ نوع خاصی از واحدها را بوجود می آورد.
روانشادنیا تصریح كرد: تقاضا برای مسكن به صورت لایه زیرین ركود فعلی وجود دارد و طبیعی است كه این تقاضا با یك تحول در اوضاع اقتصادی می تواند در دوره افزایش قیمت بعدی تشدید شود. دوره ركود فعلی تا رونق بعدی این فرصت را به سیاست گذار حوزه مسكن می دهد تا برای تامین مسكن در استطاعت اقدام نماید.
وی با اشاره به برنامه ریزی دولت برای رونق دهی بخش مسكن در چارچوب طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی اظهار داشت: این اقدام می تواند محركی برای عرضه در بخش هایی از تقاضای مسكن باشد ولی آن چه كه تولید مسكن را متحول خواهد نمود ورود بخش خصوصی است. توان دولت بسیار محدود است و باید بازار را از این جنبه تحلیل نماییم كه چطور می توان جذابیت سرمایه گذاری برای بخش مسكن از راه بخش خصوصی فراهم نمود. تسهیلات بانكی می تواند بخشی از این برنامه باشد اما واقعیت این است كه تولیدكنندگان با مشكلات زیادی همچون طولانی شدن زمان صدور پروانه ها، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و افزایش دستمزد رو به رو شده اند.
این كارشناس بازار مسكن درباره پیشبینی از وضعیت آینده اظهار نمود: تصور نمی كنم كه در بازار مسكن قابلیتی برای رشد قیمت وجود داشته باشد؛ چون كه مهم ترین محرك بازار مسكن یعنی توان تقاضا به شدت كاهش یافته است. تنها در صورت افزایش نرخ ارز می توان رشد قیمت اسمی و نه رشد واقعی قیمت مسكن را متصور شد.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، طبق اعلام بانك مركزی از تحولات بازار مسكن در مردادماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران به ۳۳۰۰ واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه قبل ۳۱.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۲.۶ درصد كاهش را نشان داده است. همینطور در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یك مترمربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان بود كه نسبت به تیرماه كاهش ۲.۴ درصدی داشته اما نسبت به مردادماه سال قبل ۷۶ درصد افزایش یافته است.1398/06/12
19:20:24
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: بازار , تولید , ساخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی