مسیرساز
خرید و فروش ملك در تهران ۷۸ درصد افت كرد

سرمای بازار مسكن در مرداد داغ

سرمای بازار مسكن در مرداد داغ

به گزارش مسیرساز آمار اتحادیه مشاوران املاك از نیمه اول مردادماه نشان داده است معاملات مسكن در ایران ۵۳ درصد و در تهران ۷۸ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل كاهش یافته است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، جدیدترین آمار از وضعیت معاملات مسكن در تهران مربوط به ۱۵ روز ابتدای مردادماه ۱۳۹۸ از افت ۵۳ و ۷۸ درصدی قراردادهای خرید و فروش به ترتیب در كل كشور و شهر تهران حكایت دارد. قراردادهای اجاره هم به همین ترتیب ۱۳ و ۲۲ درصد كاهش یافته است.
بعد از آن كه بانك مركزی گزارش داد كه معاملات مسكن پایتخت در تیرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل كاهش ۶۵ درصدی را نشان داده است و روند نزولی قیمت در بعضی مناطق تهران كلید خورد، تعداد قراردادهای خرید و فروش مسكن در ۱۵ روز ابتدای مردادماه ۱۳۹۸ در كل كشور و شهر تهران كه از جانب مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاك اعلام گردید نشان داده است كه از یكم تا پانزدهم مردادماه ۱۳۹۸ قراردادهای خرید و فروش ملك در كل كشور به ۱۷ هزار و ۵۵۹ فقره رسیده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۳ درصد كاهش یافته است. در این مدت ۲۹ هزار و ۱۰۳ اجاره نامه امضا شده كه نسبت به ۱۵ روز ابتدای مردادماه سال گذشته ۱۳ درصد كمتر بوده است.
در شهر تهران هم طی ۱۵ روز ابتدای مردادماه ۱۳۹۸ تنها ۲۰۲۰ قرارداد خرید و فروش امضا شده كه از افت ۷۸ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حكایت دارد. در این مدت هم چنین ۷۷۵۸ قرارداد اجاره منعقد شده كه كاهش ۲۲ درصدی را نسبت به نیمه اول مردادماه سال ۱۳۹۷ نشان داده است.
شكست معاملات مسكن در شرایطی رقم خورده كه آمارهای رسمی از افت ماهیانه قیمت در مناطق میانی تهران خبر می دهد. با این وجود به لطف رشد ناچیز قیمت در مناطق جنوبی، شاخص كل قیمت مسكن شهر تهران نسبت به تیرماه امسال ۰.۴ درصد افزایش و نسبت به مردادماه سال قبل ۹۱ درصد افزایش یافت.
چند روز پیش از اعلام تحولات بازار مسكن شهر تهران در تیرماه، رئیس اتحادیه مشاوران املاك اطلاع داده بود كه قیمت های پیشنهادی در مناطقی از تهران ۸ تا ۱۸ درصد كاهش یافته است. به دنبال این خبر، گزارش بانك مركزی اعلام گردید كه نشان می داد قیمت مسكن بر مبنای معاملات قطعی در مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۳، ۲۰ و ۲۲ نسبت به خردادماه كاهش پیدا كرده است. در سوی مقابل در مناطق ۱، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۱ با افزایش قیمت مواجه بودیم. منطقه ۱۱ هم با رشد ۱۱۶ درصدی پیشتاز تورم ملكی در تهران بود.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، قیمت مسكن شهر تهران در تیرماه ۱۳۹۸ به میانگین ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید كه نسبت به ماه قبل، تنها ۰.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد یافت. معاملات هم ۴۸۰۰ فقره بود كه كاهش ۶۵ درصدی را نسبت به تیرماه سال قبل نشان داده است. این حجم از افت فشار ماهیانه قیمت از مردادماه ۱۳۹۴ تا كنون بی سابقه بوده است.
انتهای یام


1398/05/16
20:07:52
5.0 / 5
4880
تگهای خبر: بازار , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی