مسیرساز

كمبود آپارتمان نوساز بعلاوه قیمتها

كمبود آپارتمان نوساز بعلاوه قیمتها

مسیرساز: شش چالش در بازار مسكن شهر تهران به كمبود واحدهای نوسازِ عرضه شده و در نتیجه، ایجاد فاصله قیمتی بین این گروه از آپارتمان ها با واحدهای پنج سال به بالا منجر شده است؛ با این وجود كارشناسان معتقدند در ماه های آینده شكاف قیمتی واحدهای نوساز با میانسال ها كمتر می شود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، شش عامل ایجاد فاصله قیمتی بین آپارتمان های نوساز با واحدهای بالای پنج سال در بازار مسكن شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت. با وجودی كه حدود ۴۹۰ هزار واحد مسكونی خالی عمدتاً كلید نخورده در تهران وجود دارد هنوز قسمتی از این واحدها به سبب پایین بودن توان طرف تقاضا، جذب بازار نشده است. كارشناسان معتقدند افزایش قیمت مصالح ساختمانی در یك سال و نیم گذشته، چشم انداز تورمی در بازار مصالح، افزایش قیمت زمین، افزایش هزینه عوارض ساختمانی، امتناع برخی سازندگان از ارائه واحدهای كلید نخورده و ركود ساخت و ساز در فاصله سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ در جهش قیمت پیشنهادی واحدهای نوساز تأثیرگذار بوده است.
مشاهدات میدانی نشان داده است مالكان آپارتمان های نوساز به سبب ركود سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶، حد نرمال قیمتی كه معمولاً بین این گروه از آپارتمان ها با واحدهای دو تا پنج ساله به بالا وجود دارد را رد كرده اند. در منطقه تهرانپارس فاصله سه تا پنج میلیون تومانی بین واحدهای نوساز و بالای دو سال به وجود آمده است. در پونك این فاصله به پنج تا هشت میلیون تومان و در منطقه یك به حدود ۱۰ میلیون تومان رسیده است. یك آپارتمان ۸۰ متری نوساز در محدوده آهنگ طی روزهای اخیر متری ۱۱.۵ میلیون تومان به فروش رسیده، در صورتیكه قیمت پیشنهادی مالكان رقم هایی به مراتب بالاتر را نشان داده است. بررسی های میدانی از كمبود فایل های نوساز به قیمت در بازار مسكن حكایت دارد.
نگرانی عمده سازندگان این است كه با نقدینگی حاصل از فروش مجتمع های كلید نخورده خود نتوانند پروژه جدید با همین مقیاس تعریف كنند. با این وجود كاهش ۶۰ درصدی معاملات این انتظار را به وجود آورده كه مالكان به تدریج واحدهای كلید نخورده را با قیمت های متعارف وارد بازار كنند.
مظنه آپارتمان نوساز در تهران برمبنای معاملات تیرماه ۹۸ محله متراژ قیمت (تومان) استاد معین ۹۳ ۱ میلیارد و۱۹۰ میلیون آهنگ ۵۳ ۷۲۰ میلیون خلیج فارس ۶۷ متر ۴۲۹ میلیون آپادانا ۹۰ متر ۱ میلیارد و ۲۶۰ میلیون ازگل ۹۰ متر ۱ میلیارد و ۱۷۰ میلیون تهرانپارس ۹۵ متر ۱ میلیارد و ۷۱۵ میلیون حكیمیه ۱۱۰ متر ۱ میلیارد و ۵۹۰ میلیون جوادیه ۵۶ متر ۴۲۲ میلیون افسریه ۶۸ متر ۸۴۷ میلیون جهش قیمت مسكن شهر تهران، متقاضیان را به سمت واحدهای قدیمی سوق داده است. خردادماه ۱۳۹۴ سهم واحدهای كمتر از پنج سال از معاملات مسكن شهر تهران ۵۴ درصد بود. خردادماه ۱۳۹۸ این سهم به ۴۰ درصد كاهش یافته است. به بیان دیگر الان سهم واحدهای میانسال و قدیمی ساز از خرید و فروش ها سنگین تر شده است. واسطه های ملكی می گویند با عنایت به كاهش قدرت خرید و فاصله به وجود آمده بین قیمت آپارتمان های نوساز و میانسال، عمده بازگشت كنندگان به دنبال خرید واحدهای بالای پنج سال هستند. قراردادهایی هم كه در گروه نوسازها منعقد می شود یا از نوع سفته بازی و یا از نوع تبدیل به احسن است.
مالكان مجبور به كاهش قیمت مسكن می شوند
رئیس اتحادیه مشاوران املاك اظهار داشت: كاهش ۶۰ درصدی معاملات این پیام واضح را به طرف عرضه می دهد كه باید قیمت های پیشنهادی را پایین بیاورد و معتقدم در ماه های آینده این اتفاق می افتد.
مصطفی قلی خسروی اظهار نمود: شرایط فعلی بازار مسكن بسیار مشابه سال ۱۳۹۱ است كه قیمت خانه به دنبال جهش قیمت ارز، سه برابر شد. در آن فضا عده ای نیز روی توهمات قیمتی مانور دادند ولی نهایتاً با عنایت به افت معاملات، به ثبات قیمت رسیدیم. هم اكنون نیز این گونه است و معتقدم نرخ هایی كه بالا می رود توهمی بیش نیست؛ برای اینكه توان خرید مردم نمی رسد و معاملات حدود ۶۰ درصد نسبت به خرداد پارینه افت كرده است. شاید مالكان از قیمت اسمی خانه خود خوشحال باشند ولی اصل قضیه رقمی است كه معامله صورت می گیرد، نه آن چه از طرف مالك اعلام می شود.
شیب رشد مسكن ملایم می شود
هم چنین یك كارشناس اقتصاد مسكن اظهار داشت: با عنایت به تمام پارامترهای بازار، انتظار این است كه شیب افزایش قیمت ها متوقف یا ملایم شود.
مهدی سلطان محمدی اظهار نمود: با وجودی كه افزایش قیمت مسكن شهر تهران در خردادماه كمتر از اردیبهشت بود اما همین افزایش پنج درصد ماهیانه هم بسیار بالاست؛ چونكه میزان افزایش سالیانه بیشتر از ۱۰۰ درصد را نشان داده است. انتظار این است كه افزایش قیمت ها كاهش پیدا كند اما با عنایت به نبود ابزارهای كافی در اقتصاد، این كه در چه ماهی این اتفاق می افتد یا از روند افزایشی به یك آرامش برسد دقیقاً قابل پیش بینی نیست.
وی اظهار نمود: در دوره جدید كه افزایش شدید قیمت صورت گرفت متأسفانه رشد ساخت و ساز را شاهد نبودیم. این نشان داده است كه در دوره ركود بعدی، مازاد عرضه در بازار باقی نمی ماند و ركود نمی تواند لزوماً با كاهش قابل توجه قیمت ها همراه باشد. ولی با عنایت به رشد منفی تولید ناخالص داخلی و درآمد منفی خانوارها برای یك چشم انداز طولانی چند ساله، توان خرید خانوارها برای خرید مسكن كاهش یافته و باید انتظار ركود نسبتاً سنگینی را در بخش مسكن داشته باشیم.1398/04/16
00:02:16
5.0 / 5
4781
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی