مسیرساز
یك كارشناس مطرح كرد

شیب رشد مسكن ملایم می شود

شیب رشد مسكن ملایم می شود

مسیرساز: یك كارشناس اقتصاد مسكن اظهار داشت: با عنایت به تمام پارامترهای بازار، انتظار این است كه شیب افزایش قیمت ها متوقف یا ملایم شود.


مهدی سلطان محمدی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: با وجودی كه افزایش قیمت مسكن شهر تهران در خردادماه كمتر از اردیبهشت بود اما همین افزایش پنج درصد ماهیانه هم بسیار بالاست؛ چونكه میزان افزایش سالیانه بیشتر از ۱۰۰ درصد را نشان داده است. انتظار این است كه افزایش قیمت ها كاهش پیدا كند اما با عنایت به نبود ابزارهای كافی در اقتصاد، این كه در چه ماهی این اتفاق می افتد یا از روند افزایشی به یك آرامش برسد دقیقاً قابل پیش بینی نیست.
وی ادامه داد: انتظار عمومی این است كه با عنایت به تمام پارامترهای بازار، شیب افزایش قیمت ها یا متوقف شود یا كاهش قابل توجهی پیدا كند. البته قضاوت درباب بازار مسكن معمولاً در بازه های سه ماهه امكان پذیر می شود و بوسیله آمارهای یك ماهه نمی توان نتیجه گیری های قطعی كرد.
این كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه علی الاصول، مناطق مختلف تهران همبستگی بسیار بالایی با هم دارند اظهار داشت: وقتی منطقه ای از نظر قیمت ملك عقب می افتد این تمایل را دارد كه در ماه هایی بعد عقب افتادگی را جبران كند. برعكس وقتی قیمت یك منطقه زیاد رشد می كند در ماه های بعد با فروكش مواجه می شود.
سلطان محمدی اشاره كرد: دوره های نادری در تاریخ بازار مسكن شهر تهران داشتیم كه قیمت كاهش پیدا كرده و معمولاً تحولات در دوره ركود به صورت توقف یا رشد اندك بوده است. نكته دیگر این كه معمولاً دوره های رونق با افزایش ساخت و ساز همراه بوده است. میزان ساخت و ساز در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ افزایش شایان توجهی نشان داد و در شهر تهران عملیات راه اندازی حدود ۲۵۵ هزار واحد مسكونی آغاز شد كه با ظرفیت اقتصادی ایران به سرعت قابل جذب نبود. بدین سبب بخش قابل توجهی از این واحدها چند سال طول كشید تا جذب بازار شود.
وی اظهار نمود: در دوره جدید كه افزایش شدید قیمت صورت گرفت متأسفانه رشد ساخت و ساز را شاهد نبودیم. این نشان داده است كه در دوره ركود بعدی، مازاد عرضه در بازار باقی نمی ماند و ركود نمی تواند لزوماً با كاهش قابل توجه قیمت ها همراه باشد. ولی با عنایت به رشد منفی تولید ناخالص داخلی و درآمد منفی خانوارها برای یك چشم انداز طولانی چند ساله، توان خرید خانوارها برای خرید مسكن كاهش یافته و باید انتظار ركود نسبتاً سنگینی را در بخش مسكن داشته باشیم.
منبع:

1398/04/15
19:01:39
5.0 / 5
4596
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی