مسیرساز

پرونده قیمت بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس بسته شد

پرونده قیمت بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس بسته شد

به گزارش مسیرساز پرونده افزایش قیمت بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس در سال ۱۳۹۸ بسته شد؛ هرچند كه افزایش قیمت بلیت هواپیما علیرغم عدم كشش بازار و نبود تقاضا، مشروط به وضعیت قیمت ارز شده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، با افزایش قیمت بلیت اتوبوس پرونده افزایش قیمت بلیت مسافری در مدهای مختلف حمل و نقل شامل هواپیما، قطار و اتوبوس بسته شد تا در نهایت شاهد افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس، افزایش ۲۲ درصدی قیمت بلیت قطار و عدم افزایش قیمت بلیت هواپیما باشیم.
قیمت بلیت قطار
اعلام شده بود كه با آخر ماه مبارك رمضان شاهد آغاز پیش فروش بلیت قطارهای مسافری با اعمال افزایش قیمت ها خواهیم بود و یكشنبه ۱۹ خرداد ماه سال جاری پیش فروش بلیت قطارهای مسافری با افزایش متوسط ۲۲ درصدی طبق مصوبه شورایعالی ترابری شروع شد.
افزایش بلیت قطارهای مسافری بگونه ای خواهد بود كه شاهد افزایش ۲۲ درصدی قطعی قیمت بلیت قطارهای بین شهری تهران- مشهد، افزایش متوسط ۲۲ درصدی سایر قطارها در مسیرهایی به جز تهران- مشهد و افزایش ۲۲ درصدی قطعی بلیت قطارهای پرسرعت (ترن ست) خواهیم بود و بلیت قطارهای حومه ای فعلاً مشمول افزایش قیمت نخواهند بود و در جلسه بعدی شورایعالی راه و ترابری در مورد آنها تصمیم گیری می شود.
از آغاز تیرماه سال قبل قیمت بلیت قطارهای تندرو و بین شهری ۱۰ درصد افزایش داشته است و قیمت بلیت قطارهای حومه ای طی پنج سال گذشته رشدی نكرده است.
قیمت بلیت اتوبوس
در سال ۱۳۹۶ قیمت بلیت اتوبوس با افزایش قیمت مواجه نبود و در سال ۱۳۹۷ هم قیمت ها به میزان ۲۰ درصد و از خردادماه افزایش پیدا كرد، با این وجود در سال ۱۳۹۸ و طبق اعلام محمد اسلامی-وزیر راه و شهرسازی- قرار بر این شد كه قیمت بلیت اتوبوس از ۲۵ اسفندماه سال قبل تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری با افزایش ۲۰ درصدی همراه شود و با اتمام این ایام به وضعیت قبل بازگردد.
با گذشت حدود ۴۵ روز از آغاز سال جاری در حالیكه قیمت بلیت اتوبوس در روزهای نوروز با افزایش ۲۰ درصدی همراه و بعد از آن بر اساس نرخ های سال ۱۳۹۷ محاسبه شد، اتحادیه تعاونی های مسافربری درخواست افزایش قیمت ها را عرضه داد كه این اعمال افزایش نیازمند دریافت مجوزهای دولتی از مراجع ذی ربط همچون ستاد تنظیم بازار بود كه از خردادماه سال جاری با این میزان افزایش قیمت موافقت شد.
قیمت بلیت هواپیما
دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی خطوط هوایی كشور كه شامل سقف و كف قیمت ها می شود، در آذرماه سال قبل به تصویب رسید و در روزهای نوروز سال ۱۳۹۸ هم مبنای قیمت ها بر همین مبنا محاسبه شد.
به قول دبیر انجمن شركت های هواپیمایی، هم اكنون هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بلیت هواپیما در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد، هرچند كه این مسئله به ثبات نرخ ارز بستگی دارد و در صورتیكه قیمت ارز رشد نداشته باشد، افزایش قیمت بلیت هواپیما دور از ذهن به نظر می آید، چونكه بازار فروش بلیت هواپیما كشش افزایش قیمت را ندارد.
در روزهای نوروز سال جاری هم شاهد كاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی مسافر در بعضی از مسیرها بودیم و بعد از ایام نوروز هم شركت های هواپیمایی در پایین ترین دامنه نرخی در حال فروش بلیت هستند كه این مسئله به خوبی نشان داده است كشش افزایش قیمت ها در بازار فروش بلیت هواپیما وجود ندارد.1398/03/22
15:33:24
5.0 / 5
4169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی