مسیرساز
در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران مطرح شد

بررسی پرونده باغات در شورا

بررسی پرونده باغات در شورا

مسیرساز: شورای شهر تهران پرونده چند پلاك ثبتی را بعنوان باغ و غیرباغ مورد بررسی قرار داد كه دو بررسی دو پرونده با چالش هایی همراه بود.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، اعضای شورا بررسی چند پلاك را بعنوان باغ و غیرباغ مورد بررسی قرار دادند. در اولین پرونده باغی به مساحت ۱۷ هزار متر مربع در منطقه ۴ كه كاربری گذشته آن پارك بود مورد بررسی قرار گرفت. پهنه این زمین در طرح تفصیلی فضای سبز تثبیت شده بود كه اعضای شورا به باغ بودن آن رأی دادند.
در ادامه زمینی به مساحت ۷۵۰ متر مربع در سعادت آباد با كاربری مسكونی مورد بررسی قرار گرفت این ملك با داشتن ۳۶ اصله درخت به سبب داشتن گواهی عمران از نظر كمیسیون باغ تشخیص داده شده بود.
علی اعطا در مخالفت با رأی كمیسیون اظهار داشت: برگه عمران برای تشخیص باغ یا غیر باغ بودن كفایت نمی كند.
محسن هاشمی نیز در تأیید سخنان اعطا اظهار داشت: نمی توان به سبب درست كردن باغچه در محوطه خانه بگوییم این ملك باغ است بهتر است تعیین تكلیف پرونده های این چنینی در جلسه هم اندیشی بررسی شود.
هاشمی در ادامه با اشاره به اینكه این زمین ظاهری مسكونی دارد كه یك باغچه نیز دارد اظهار داشت: نمی توان باغچه یك خانه با ۲۰ یا ۳۰ درخت را باغ بدانیم.
علی اعطا در ادامه با اشاره به سخنان هاشمی اظهار داشت: باغ در عرف مفهومی دارد كه این زمین شامل عرف باغ نمی گردد ما نباید كاری نماییم كه مردم جرأت كاشت درخت نداشته باشند و نگران باشند اگر درختی بكارند در زمان پروانه تخریب و نوسازی گرفتار مشكل شوند.
حجت نظری نیز در توضیح این پرونده اظهار داشت: این ملك در سنوات گذشته باغ بوده اما زمانی جهت استفاده از امتیاز برج باغ ها زمین را باغ شمرده و حالا كه مصوبه برج باغ ها لغو شده می خواهد وضعیت زمین را بازگرداند.
وی با اشاره به تصاویر سال ۵۸ این زمین اظهار داشت: در گذشته این زمین باغ بوده و ما باید به سوداگری و غیرسوداگری رأی دهیم.
الهام فخاری با اشاره به مداركی كه در پرونده وجود دارد اظهار داشت: مستندات قانونی نشان داده است این زمین باغ بوده برای اینكه دارای درختان جنگلی است نه درختان مثمر، غیرمثمر كه در باغچه های خانگی می كارند.
در نهایت اعضای شورا با ۱۲ رأی موافق به باغ بودن آن رأی دادند.
در ادامه پرونده زمینی در خیابان ستارخان مورد بررسی قرار گرفت. این ملك قسمتی از یك پلاك ثبتی مادر بود كه رسولی پیشنهاد كرد در این زمین ها كه دارای پلاك مادر هستند كل پلاك باغ تشخیص داده شود برای اینكه دادن رأی به یك بخش تفكیكی شده بعنوان باغ، پاداش دادن به بخش هایی كه باغ را خشك كرده اند، است كه در نهایت این پرونده هم باغ تشخیص داده شد.
پرونده دیگری كه در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، زمینی ۵۱ هزار متری در منطقه ۲۱ بود كه یك دفعه باغ تشخیص داده شده بود در این زمین ۵۸۱ درخت كاشته شده بود كه كمیسیون با عنایت به مساحت ملك اعلام نموده بود این زمین برای تشخیص باید ۲۵۷۹ درخت داشته باشد، همین طور در پرونده این باغ قطع ۳۰ درخت وجود داشت.
مختاری در دفاع از باغ بودن این زمین اظهار داشت: این زمین در غرب تهران است كه دارای درختان كهنسال بوده اما شبانه قطع شده و جای آنها نهال كاشته شده، ما همچنان معتقدیم این زمین باغ است اما در نهایت به سبب مستندات موجود اعضا به باغ بودن آن رأی ندادند.


منبع:

1398/03/05
14:56:52
5.0 / 5
4544
تگهای خبر: تخریب , نوسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی