مسیرساز

سامانه ای برای اعلام آمار واقعی بیكاران و شاغلان

سامانه ای برای اعلام آمار واقعی بیكاران و شاغلان

مسیرساز: دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران با اشاره به كاركردهای مثبت سامانه اشتغال ایرانی ها در شناسایی كارجویان و بیكاران، ابراز امیدواری كرد كه این سامانه به سرنوشت سامانه جامع روابط كار منجر نشود.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا با مثبت ارزیابی كردن سامانه اشتغال ایرانیان، اظهار نمود: ایجاد این سامانه به شفافیت آمارها و اطلاع رسانی درباب تعداد بیكاران و تعداد نیروهای شاغل در كشور كمك می نماید و نتایج آن در تصمیم گیری های كلان اقتصادی مؤثر است.

وی افزود: راه اندازی این سامانه وعده ای بود كه آقای ربیعی وزیر سابق كار داد و قرار بود بانك اطلاعات مربوط به اشتغال افراد شاغل و بیكار و كسانی كه دو شغل دارند، ایجاد شود. این سامانه امكان برنامه ریزی برای افراد بیكار را فراهم و به شناسایی بنگاه هایی مشكل دار كمك می نماید.

به اعتقاد دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران، ایجاد سامانه اشتغال ایرانی ها به شفافیت آمارهای اشتغال در كشور و تعداد بیكاران كمك می نماید.

ابوی اظهار داشت: هم اكنون آمار و ارقام دقیقی از تعداد كارگران خصوصاً كارگران غیر رسمی و زیر پله ای نداریم و هرچه هست برمبنای فهرست بیمه اولی ها یا بیمه شدگان تأمین اجتماعی است و آنرا ملاك اشتغال كشور می دانیم در صورتیكه باید آمار واقعی بیكاران و شاغلان را داشته باشیم و این سامانه اگر به درستی اجرا شود كمك بزرگی به واقعی شدن آمارها می كند.

این مقام مسئول كارگری درعین حال بر ضرورت راستی آزمایی در آمار و ارقام سامانه اصرار كرد و اظهار داشت: شخصاً معتقدم به صرف راه اندازی سامانه كاری از پیش نمی رود چون در گذشته هم چنین طرح هایی در دستور كار قرار گرفت كه یا به شكست انجامید یا در نیمه راه متوقف گردید بدین جهت راستی آزمایی باید با جدیت صورت گیرد.

وی اظهار داشت: ایجاد سامانه از یكسو و پشتیبانی و حمایت آن از طرف دیگر مهم می باشد. همه تشكل ها، كارگران، كارفرمایان، ادارات كار، كارجویان و شاغلان باید در این سامانه عضو شوند و نگرانی بابت ثبت نام از حیث بار حقوقی برای كسی وجود نداشته باشد.

ابوی درانتها اجرای سامانه اشتغال ایرانی ها را در شفاف سازی اطلاعات شغلی ایرانی ها مؤثر خواند و ابراز امیدواری كرد: این سامانه بعد از طی مراحل اجرا، به سرنوشت سامانه روابط كار كه قبل از این به شكل آزمایشی به اجرا در آمده بود، منجر نشود.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، با عنایت به افزایش آمارهای اشتغال غیر رسمی در كشور، دسترسی و نمایش آمار و اطلاعات دقیق از تعداد شاغلین و بیكاران امری ضروری محسوب می شود. هم اكنون یكی از چالش های حوزه اشتغال، نبود چنین آماری است و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای این منظور، برنامه صدور شناسنامه شغلی برای همه ایرانی ها زیر ۶۵ سال را در دستور كار دارد.
منبع:

1398/03/03
23:44:45
5.0 / 5
4383
تگهای خبر: راه اندازی , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی